PARTNERZY PORTALU

partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl

REKLAMA

Kto wynajmuje powierzchnię biurową w Polsce?

  • Autor: properynews.pl
  • 13 mar 2015 19:39

Kto wynajmuje powierzchnię biurową w Polsce?

Podczas gdy centra BPO/SSC są głównym najemcą biur poza Warszawą, w stolicy dominuje szeroko pojęty sektor usługowy, sektor publiczny oraz bankowość i finanse - wynika z raportu firmy JLL, który powstał na podstawie analizy umów najmu zawartych w 2014 r. w Warszawie i na głównych rynkach regionalnych. Pod uwagę zostały wzięte umowy, w których najemca był podany do publicznej wiadomości, nie uwzględniono umów poufnych.

REKLAMA

Wolumen umów najmu biur w 2014 r. sięgnął miliona mkw., z czego ok. 612 tys. mkw. przypadło na Warszawę. - Warszawa jest największym i najbardziej rozwiniętym rynkiem biurowym w Europie Środkowo-Wschodniej. W stolicy dominują najemcy z szeroko pojętego sektora usługowego - w tym m.in. firm konsultingowych, medialnych, zajmujących się promocją czy prawniczych. Wygenerowali oni łącznie 33 proc. popytu w 2014 r. Na podium znajdują się również najemcy z sektora publicznego oraz bankowości i finansów. Ciekawym zjawiskiem jest aktywność administracji publicznej na rynku najmu, która utrzyma się w najbliższym czasie ze względu na przenoszenie się takich jednostek ze starszych budynków do bardziej nowoczesnych obiektów - mówi Anna Bartoszewicz-Wnuk, dyrektor Działu Badań Rynku i Doradztwa, JLL.

Bez niespodzianek
Rozwój rynków biurowych poza stolicą następuje również w oparciu o usługi, przy czym - w odróżnieniu od stolicy - w przeważającej mierze są to wyspecjalizowane centra usług dla biznesu (BPO/SSC), dające wewnętrzne lub zewnętrzne wsparcie firmom i jednostkom centralnym.

- W 2014 r. centra BPO/SSC wynajęły poza Warszawą ok. 268 tys. mkw. biur. To jasno pokazuje, że gdyby nie sektor usług dla biznesu rynek biurowy poza stolicą nie rozwinąłby się w takim tempie i do takiej skali, a nawet cały czas pozostawałby na etapie sprzed kilku lat. Na firmy BPO/SSC przypadło 81 proc. wolumenu umów najmu we Wrocławiu czy 69 proc. w Krakowie, a na przeciwległej części skali znalazł się Poznań - z tylko 13 proc. Niska aktywność najemców sektora usług dla biznesu w stolicy Wielkopolski przełożyła się na relatywnie niski poziom popytu ogólnego w ubiegłym roku - wyjaśnia Mateusz Polkowski, dyrektor w Dziale Badań Rynku i Doradztwa, JLL. Na sektor usług outsourcingu przypadło ok. 65 proc. popytu w 2014 r. poza Warszawą (bez umów poufnych).

Które miasta najwięcej skorzystały
Deweloperzy dostrzegli potencjał polskiego rynku, a w rezultacie aktywność sięgnęła 1,4 mln mkw. biur w budowie na koniec 2014 r. W efekcie możemy mówić w większości przypadków o „rynku najemcy". Utrzymuje się jednak wysoki popyt, a dzięki rozwojowi struktur istniejących już firm oraz debiutom zagranicznych inwestorów, rynki poza Warszawą rejestrują wysoki wskaźnik absorpcji netto.

- Warszawa rejestruje wysoką średnią popytu z ostatnich trzech lat, ale umiarkowany wskaźnik absorpcji netto. Jest to jednak typowa kombinacja dla rozwiniętych, dojrzałych lokalizacji biznesowych. Szybko rozwijające się rynki Krakowa, Katowic, Wrocławia, Trójmiasta, Łodzi napędzane przez firmy BPO/SSC rejestrują znaczący popyt, jak również dobry poziom absorpcji zasobów biurowych. Wśród głównych aglomeracji od średniej trochę odstaje Poznań, ale uważamy, że miasto poprawi swoje wyniki w tym roku. Spodziewamy się dobrych rezultatów zarówno w obszarze popytu, jak i tempa wchłaniania przez rynek powierzchni biurowej ze względu na utrzymującą się aktywność najemców w Polsce - podsumowuje Mateusz Polkowski.

Podobał się artykuł? Podziel się!

REKLAMA

PARTNERZY SERWISU Partner serwisu - CRESA Partner serwisu - Interbiuro Partner serwisu - Nowy Styl Partner serwisu - Penta partner portalu propertynews.pl Partner serwisu - Skanska Property Poland Sp. z.o.o. Partner serwisu - TDJ Partner serwisu - Vastint Partner serwisu - Workplace Solutions

PRIME PROPERTY PRIZE 2017

Do końca głosowania zostało


REKLAMA

Newsletter


Najważniejsze informacje portalu propertynews.pl prosto na Twój e-mail

Propertynews.pl: dołącz do nas na Google+

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

REKLAMA
REKLAMA