PARTNERZY PORTALU

partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl

REKLAMA

Kurs na Trójmiasto

  • Autor: PropertyNews.pl
  • 20 kwi 2017 12:21

Kurs na Trójmiasto Olivia Star, część kompleksu Olivia Business Centre, fot. Olivia Business Centre

Trójmiejski rynek biurowy lubią zarówno najemcy, jak i deweloperzy. Obecnie w budowie znajduje się rekordowa ilość powierzchni biurowej.

REKLAMA

Podaż nowoczesnej powierzchni biurowej w Trójmieście na koniec 2016 r. wynosiła 634 tys. mkw. Zlokalizowane jest tu 16 proc. całkowitej nowoczesnej powierzchni dostępnej na ośmiu głównych rynkach regionalnych w Polsce. Nowa podaż oddana do użytku w 2016 r. uplasowała się na poziomie 57 tys. mkw. , o jedną trzecią niższym w porównaniu do poprzedniego roku - wynika z raportu Największe rynki biurowe w Polsce, opracowanego przez Colliers.

Do użytku oddano sześć projektów. W wyniku dynamicznej aktywności deweloperów, 50 proc. istniejącej powierzchni ma poniżej 5 lat. Charakterystyczną cechą lokalnego rynku jest rozproszenie lokalizacji biznesowych ze względu na położenie geograficzne. Projekty biurowe skoncentrowane są w Gdańsku –72 proc. całkowitych zasobów, w Gdyni - 23 proc. oraz w Sopocie (5 proc.).

Obecnie w budowie znajduje się rekordowa ilość powierzchni biurowej -151 tys. mkw., z czego około 2/3 planowane jest do oddania do użytku w 2017 r. Około 90 proc. nowej podaży będzie zlokalizowana w Gdańsku, a pozostałe 10 proc. w Gdyni. Aż 80 proc. powierzchni biurowej będącej w budowie zlokalizowane jest w ramach dużych kompleksów lub parków biurowych.

Warto zauważyć, że Trójmiasto ma najwyższy udział tego typu projektów wśród miast regionalnych. Trójmiejski rynek jest zdominowany przez lokalnych deweloperów. Najwięksi inwestorzy pod względem ilości dostarczonej powierzchni to Olivia Business Centre (kompleks pięciu budynków), Torus (Arkońska Business Park, kompleks Alchemia), Allcon Investment (Allcon Park, Łużycka Office Park), Hossa (Garnizon.biz, Garnizon Business Park) i Euro Styl (BPH Office Park, Opera Office, biurowiec C200 Office w Gdańsku i kompleks biurowy Tensor w Gdyni z budynkami X,Y,Z).

Trzymać poziom

Roczny popyt brutto na powierzchnię biurową w Trójmieście utrzymał się na poziomie zbliżonym do rekordowego z 2015 r. Na koniec 2016 r. wolumen transakcji wyniósł 93 tys. mkw. i był podobny do zeszłorocznego. Absorpcja powierzchni biurowej, choć odnotowała spadek rdr to utrzymuje się na relatywnie wysokim poziomie 44 tys. mkw. (-15 proc. rdr).

Gdański rynek biurowy, z uwagi na wielkość istniejących zasobów oraz dostępność wolnej powierzchni w istniejących i planowanych budynkach, cieszył się największym zainteresowaniem ze strony najemców. Zarejestrowano tu 78 proc. całkowitego popytu na rynku trójmiejskim z 2016 r. – 72 tys. mkw. Pozostałe 21 tys. mkw. wynajęli najemcy w budynkach położonych w Gdyni. Nowe umowy nadal stanowiły dominującą część całkowitej aktywności – 66 proc. Ekspansje dotychczasowych najemców wyniosły 14 proc., a renegocjacje i przedłużenia 20 proc. Transakcje typu pre-let wyniosły w minionym roku ponad 29 tys. mkw.

  • 1
  • 2

REKLAMA

PARTNERZY SERWISU Partner serwisu - CRESA Partner serwisu - CRESA Partner serwisu - Interbiuro Partner serwisu - Nowy Styl Partner serwisu - Penta partner portalu propertynews.pl Partner serwisu - Skanska Property Poland Sp. z.o.o. Partner serwisu - TDJ Partner serwisu - Vastint Partner serwisu - Workplace Solutions

PRIME PROPERTY PRIZE 2017

Do końca głosowania zostało


REKLAMA

Newsletter


Najważniejsze informacje portalu propertynews.pl prosto na Twój e-mail

Propertynews.pl: dołącz do nas na Google+

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

REKLAMA
REKLAMA