PARTNERZY PORTALU

partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl

REKLAMA

Łączna wartość transakcji na rynku inwestycyjnym może sięgnąć w 2014 roku nawet 4 mld euro

  • Autor: propertynews.pl
  • 16 kwi 2014 11:41

Już w pierwszym kwartale 2014 r. wartość transakcji na rynku inwestycyjnym w Polsce sięgnęła blisko 900 mln euro. Oznacza to wzrost o 50 proc. w porównaniu z pierwszym kwartałem poprzedniego roku. Z szacunków Colliers International wynika, że w 2014 r. łączna wartość transakcji może sięgnąć od trzech do czterech miliardów euro.

REKLAMA

Firma Colliers International podsumowała sytuację na rynku inwestycyjnym i rynku gruntów inwestycyjnych. Oba sektory odnotowały duży popyt ze strony kupujących, który może wpłynąć na wzrost cen zarówno gotowych nieruchomości, jak i niektórych gruntów.

Największą popularnością wśród inwestorów cieszą się powierzchnie biurowe (pod względem wartości ich udział sięgnął 58 proc.). Na kolejnych miejscach uplasowały się nieruchomości handlowe (32 proc.) oraz logistyczne (10 proc.). Na uwagę zasługuje fakt rosnącego zainteresowania sektorem logistycznym. Obecnie na etapie due diligence jest znaczna liczba transakcji w tym sektorze.

W pierwszym kwartale tego roku najaktywniejszymi graczami na runku były fundusze posiadające już nieruchomości w Polsce. Warto jednak zauważyć, że pojawiają się także tzw. nowi kupujący - zarówno szukający „najbezpieczniejszych" nieruchomości, jak również projektów bardziej oportunistycznych.

Jak zauważa Piotr Mirowski, dyrektor w Grupie Usług Inwestycyjnych na region CEE w Colliers International, część funduszy posiłkować się będzie kapitałem pozyskanym w Chinach czy Korei. To pieniądze, które nie pojawiały się wcześniej na polskim rynku lub pojawiły się w ograniczonym zakresie."

Wzrost kapitału przeznaczonego na zakup nieruchomości w Polsce oraz duża konkurencja ze strony nowych graczy zainteresowanych inwestycjami w Polsce sprawia, że wartość nieruchomości komercyjnych rośnie. - Na szczęście nie grozi nam bańka. Inwestorzy wyciągnęli wnioski z ostatniego kryzysu i ostatecznie są bardziej ostrożni niż przed kryzysem - dodaje Piotr Mirowski.

Z danych Colliers wynika, że rośnie również zainteresowanie gruntami inwestycyjnymi. Inwestorzy poszukują terenów przeznaczonych pod zabudowę biurową, mieszkaniową i przemysłową. Colliers szacuje, że wartość transakcji na rynku gruntów może sięgnąć blisko 1,75 mld zł w 2014 roku i tym samym będzie zdecydowanie większa w porównaniu z wynikami osiągniętymi w latach poprzednich (w 2013 i 2012 było to ok. 1,5 mld zł).

W pierwszym kwartale 2014 roku łączna wartość transakcji na rynku gruntów inwestycyjnych, w które zaangażowana była firma Colliers International wyniosła blisko 215 mln zł. Do końca 2014 roku wartość tych transakcji powinna zwiększyć się o kolejne 500 mln zł.

  • 1
  • 2

PARTNERZY SERWISU Partner serwisu - CRESA Partner serwisu - Interbiuro Partner serwisu - Nowy Styl Partner serwisu - Penta partner portalu propertynews.pl Partner serwisu - Skanska Property Poland Sp. z.o.o. Partner serwisu - TDJ Partner serwisu - Vastint Partner serwisu - Workplace Solutions

PRIME PROPERTY PRIZE 2017

Do końca głosowania zostało


REKLAMA

Newsletter


Najważniejsze informacje portalu propertynews.pl prosto na Twój e-mail

Propertynews.pl: dołącz do nas na Google+

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

REKLAMA
REKLAMA