PARTNERZY PORTALU

partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl

REKLAMA

Lepsze nastroje wśród najemców powierzchni biurowych - raport

  • Autor: Propertynews.pl
  • 21 sty 2014 11:15

Lepsze nastroje wśród najemców powierzchni biurowych - raport

Zmieniają się nastroje wśród osób odpowiedzialnych za powierzchnie biurowe w największych międzynarodowych korporacjach - wynika z raportu CBRE. Dzięki ożywieniu gospodarczego firmy mogą rozwijać swoją działalność, a co za tym idzie zwiększać ilość wynajmowanej powierzchni.

REKLAMA

Jak wynika z raportu CBRE, przedstawiciele międzynarodowych korporacji, które łącznie zajmują 250 milionów m.kw. powierzchni biurowych na całym świecie, są nastawieni optymistycznie do sytuacji na rynku. Jeszcze w 2012 roku 70% z nich było zdania, że niepewne prognozy dotyczące gospodarki europejskiej stanowiły kluczowy czynnik w ich strategiach związanych z powierzchniami biurowymi.

W roku 2013 mniej niż połowa z nich (46%) uznawała słabą kondycję gospodarki za istotną kwestię. Jednak pomimo oznak ożywienia, kontrola kosztów pozostaje priorytetem. Badania pokazują, że na przestrzeni ostatnich dwunastu miesięcy trzy czwarte ankietowanych renegocjowało umowy najmu chcąc skorzystać z niskich stawek czynszu. W 2012 roku uczyniło to 45% z nich. Eksperci CBRE są zdania, że wraz z odbiciem gospodarczym osłabnie tendencja do nieustannego cięcia kosztów.

- Z naszych obserwacji wynika, że poprawiają się nastroje wśród najemców powierzchni biurowych. Mimo, że nadal daleko do nadmiernego optymizmu, z jakim mieliśmy do czynienia w 2007 roku, to panuje konsensus, że gospodarka zmierza ku poprawie. Znajduje to odbicie w nastrojach uczestników rynku. Jednym z motorów rynku powierzchni biurowych są częste przejęcia i połączenia podmiotów. Warto jednak odnotować, że podczas gdy niektóre sektory gospodarki charakteryzują się dużym potencjałem i szybkim wzrostem, sytuacja w innych jest zdecydowanie gorsza - powiedział Daniel Bienias, dyrektor Działu Reprezentacji Najemców i Usług BPO, CBRE w Polsce.

- Sektor usług, szczególnie IT, nowoczesne usługi dla biznesu i usługi wspólne, rośnie już od kilku lat i generuje popyt na nowoczesne powierzchnie biurowe. Branże te deklarują także przyszłe zapotrzebowanie na powierzchnie. Popyt wykazują również byłe start-upy, które teraz rozwijają się i dojrzewają. Z kolei media i wydawnictwa ograniczają zatrudnienie i tną koszty, podobnie jak firmy z sektora bakowości i finansów, które konsolidują oddziały i renegocjują umowy najmu - dodaje Daniel Bienias.

Najemcy ankietowani w European Occupier Survey wymieniają także strategie związane z optymalizacją przestrzeni biurowej jako ważny aspekt ich działań. Wynika to z potrzeby zrównoważenia dążeń do ograniczania kosztów (uznawanych przez 56% badanych za kluczowy czynnik przy wdrażaniu alternatywnych strategii miejsca pracy) z koniecznością tworzenia środowiska pracy wspierającego pracę zespołową (39%) oraz z podnoszeniem wydajności pracy (37%). Oznacza to, że korporacje kładą większy nacisk na kreowanie odpowiedniego środowiska pracy oraz wybierają najlepsze lokalizacje.

  • 1
  • 2

PARTNERZY SERWISU Partner serwisu - Echo Investment S.A. Partner serwisu - Interbiuro Partner serwisu - Nowy Styl Partner serwisu - Penta Partner serwisu - Skanska Property Poland Sp. z.o.o. Partner serwisu - Vastint Partner serwisu - Workplace Partner serwisu - Zinel

REKLAMA

Newsletter


Najważniejsze informacje portalu propertynews.pl prosto na Twój e-mail

Propertynews.pl: dołącz do nas na Google+

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

REKLAMA
REKLAMA