PARTNERZY PORTALU

partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl

REKLAMA

Łódź kusi BPO i SSC - rośnie popyt na powierzchnie biurowe

  • Autor: PAP
  • 03 kwi 2018 08:33

Łódź kusi BPO i SSC - rośnie popyt na powierzchnie biurowe fot. Pixabay

W ubiegłym roku deweloperzy oddali w Łodzi rekordową liczbę powierzchni biurowych - 74 tys. mkw. W ocenie ekspertów w najbliższych latach miasto ma szansę stać się najdynamiczniej rozwijającym się regionalnym rynkiem biurowym w kraju.

REKLAMA

Z przygotowanego przez magistrat i firmę Cushman & Wakefield (C&W) raportu wynika, że tylko w 2017 roku na łódzkim rynku nieruchomości przybyło 74 tys. m kw. powierzchni biurowych. Zdaniem ekspertów jest to podaż "imponująca", zwłaszcza że do końca 2019 powinno być ich więcej o kolejne 100 tys. m kw.

Jak podaje Krzysztof Misiak z C&W charakterystycznym elementem łódzkiego rynku biurowego jest udane połączenie nowoczesnych obiektów ze zrewitalizowanymi budynkami poprzemysłowymi, zabytkowymi pałacami oraz kamienicami. W ubiegłym roku Łódź - z ponad 437 m kw. biur - plasowała się na szóstym miejscu w Polsce pod względem dostępnej powierzchni dla działalności biznesowej. W ocenie eksperta dzięki wzmożonej aktywności deweloperów, miasto ma szansę jeszcze w tym roku dogonić poprzedzające je w rankingu Poznań oraz Katowice.

Według firmy doradczej JLL, Łódź stała się pożądaną lokalizacją dla międzynarodowych firm poszukujących nowej siedziby w regionie Europy Środkowo-Wschodniej. Wśród czynników przyciągających inwestorów wymienia się wskaźniki gospodarcze, lokalizację w centrum Polski i na skrzyżowaniu szlaków komunikacyjnych, dostępność wykwalifikowanej kadry i nowoczesnych powierzchni biurowych.

"Głównym najemcą w mieście jest sektor nowoczesnych usług dla biznesu. Branża upodobała sobie Łódź i w 2017 r. jej udział w popycie osiągnął poziom 80 proc. Centra usług otwierają tutaj nowi gracze, a ci obecni stale się rozwijają. Zatrudnienie w branży BPO/SSC w Łodzi, zgodnie z danymi ABSL, wynosi aktualnie ponad 18 tys. osób i cechuje je dynamiczny przyrost. To oznacza kolejne inwestycje deweloperskie i dalszy rozkwit biznesowej Łodzi" - podkreśla dyrektor wynajmu powierzchni biurowej JLL Tomasz Czuba.

Zgodnie z raportem magistratu i C&W, w ciągu ostatnich pięciu lat zasób powierzchni biurowej w Łodzi powiększył się o 45 proc. Nowoczesne biura powstają przede wszystkim w trzech miejscach - Nowym Centrum Łodzi, które jest ok. 100 ha obszarem w sąsiedztwie Dworca Łódź Fabryczna, objętym intensywnymi procesami rewitalizacyjnymi, w Centrum I, czyli w okolicy OFF Piotrkowska oraz Centrum II - między al. Piłsudskiego, Śmigłego-Rydza i ul. Kopcińskiego.

Eksperci podkreślają, że dużej aktywności deweloperów towarzyszy wysoki poziom absorpcji powierzchni biurowych oraz niski poziom pustostanów. W 2016 r. do wynajęcia było zaledwie 6,1 proc. biur w Łodzi (przy średniej regionalnego rynku biurowego w Polsce 9,9 proc.), rok później - ze względu na intensywną działalność deweloperów - wskaźnik ten sięgnął 9,5 proc.

Wśród największych transakcji na łódzkim rynku biurowym w ostatnich dwóch latach wymienia się wynajem 24 tys. m kw. przez mBank w budynku Przystanek mBank, Fujitsu Technology Services w gmachu Textorial Park (10 tys. m kw.) oraz McCormick w Nowej Fabrycznej (3,6 tys. m kw.). Według danych ABSL, na początku 2017 roku w Łodzi zlokalizowanych było 70 centrów usług dla biznesu zatrudniających łącznie ponad 18 tys. osób.

Podobał się artykuł? Podziel się!

REKLAMA

PARTNERZY SERWISU Partner serwisu - CRESA Partner serwisu - CRESA Partner serwisu - Interbiuro Partner serwisu - Nowy Styl Partner serwisu - Penta partner portalu propertynews.pl Partner serwisu - Skanska Property Poland Sp. z.o.o. Partner serwisu - TDJ Partner serwisu - Vastint Partner serwisu - Workplace Solutions

PRIME PROPERTY PRIZE 2017

Do końca głosowania zostało


REKLAMA

Newsletter


Najważniejsze informacje portalu propertynews.pl prosto na Twój e-mail

Propertynews.pl: dołącz do nas na Google+

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

REKLAMA
REKLAMA