PARTNERZY PORTALU

partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl

REKLAMA

Łódź ma duże szanse w walce o sektor BPO, ale musi przyspieszyć swój rozwój

  • Autor: Propertynews.pl
  • 04 gru 2013 14:17

Łódź ma duże szanse w walce o sektor BPO, ale musi przyspieszyć swój rozwój

Łódź wciąż postrzegana jest jako jedno z najmniej prestiżowych i najsłabiej rozwiniętych miast regionalnych w Polsce. Zdaniem panelistów konferencji Property Forum, potężne projekty infrastrukturalne, polityka miasta oraz rosnące zainteresowane międzynarodowych firm to czynniki, które w odciskają pozytywne piętno na funkcjonowaniu ośrodka. Czy to jednak wystarczy do rozpoczęcia rewolucji na rynku biurowym?

REKLAMA

Łódź to jeden z sześciu największych regionalnych rynków biurowych w Polsce. Obecnie w mieście znajduje się łącznie 302 tys. mkw. nowoczesnej powierzchni dla biznesu. Jak zauważa Krzysztof Misiak z agencji Cushman & Wakefield, w odróżnieniu od innych miast naszego kraju, w Łodzi mamy do czynienia z bardzo niskimi efektywnymi stawkami czynszów - na poziomie 10 - 11 euro. To bardzo atrakcyjna wartość dla najemców.

Pomimo tego, wciąż na bardzo wysoki poziomie utrzymują się pustostany. - Aktualnie jest to ok. 15 proc. Z roku na rok notujemy jednak spadek tego wskaźnika. Jeszcze kilka lat temu wynosił on nawet 20 proc. - dodał przedstawiciel Cushman & Wakefield. Zdaniem eksperta aktywność najemców wzrośnie. - W tym momencie trwają negocjacje nad kilkoma dużymi transakcjami, których finalizacja nastąpi prawdopodobnie w przyszłym roku - zdradził Misiak.

Źródła problemów
Uczestnicy dyskusji podkreślili, że aktualna sytuacja na łódzkim rynku biurowym w dużej mierze wynika z historycznych problemów, jakie związane były z brakiem pomysłu na rozwój miasta. - Przez wiele lat w Łodzi nie było powierzchni biurowej przystosowanej do potrzeb firm z branży BPO. Problemem było także znalezienie odpowiednio wykwalifikowanych pracowników - powiedział Marcin Włodarczyk, dyrektor Biura Obsługi Inwestora, Urzędu Miasta Łodzi.

Na szczęście trudne lata mamy już za sobą. - W najbliższym czasie Łódź czeka prawdziwa rewolucja. Dzięki prowadzonym inwestycjom zmienia się wizerunek miasta, przybywa atrakcji, a Łódź coraz częściej zaczyna być postrzegana jako miejsce dobre do życia. Efektem wieloletniej pracy będzie wzrost zainteresowania ze strony inwestorów - powiedział.

W opinii Przemysława Andrzejaka, prezesa zarządu Łódzkiej Agencji Rozwoju Regionalnego, główne bariery dalszego rozwoju miasta zostały już przełamane. Pojawiły się szkoły językowe, międzynarodowe przedszkole i szkoła, a także dobrze przygotowana kadra. Jest już lotnisko oraz połączenie autostradowe - infrastruktura niezbędna dla rozwoju zagranicznych inwestorów. - Problemy zawsze są, ale naszym zadaniem jest je rozwiązywać. Czynimy to regularnie od wielu lat, czego doświadczyli m.in. deweloperzy biurowi. To dobry czas na rozwój - przekonywał Andrzejak.

PARTNERZY SERWISU Partner serwisu - Echo Investment S.A. Partner serwisu - Interbiuro Partner serwisu - Nowy Styl Partner serwisu - Penta Partner serwisu - Skanska Property Poland Sp. z.o.o. Partner serwisu - Vastint Partner serwisu - Workplace Partner serwisu - Zinel

REKLAMA

Newsletter


Najważniejsze informacje portalu propertynews.pl prosto na Twój e-mail

Propertynews.pl: dołącz do nas na Google+

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

REKLAMA
REKLAMA