PARTNERZY PORTALU

partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl

REKLAMA

Londyn najdroższą lokalizacją biurową na świecie. Warszawa 60-ta

  • Autor: propertynews.pl
  • 26 cze 2014 12:59

Londyn najdroższą lokalizacją biurową na świecie. Warszawa 60-ta

Londyńska dzielnica West End utrzymuje pozycję lidera w rankingu najdroższych lokalizacji biurowych świata, zgodnie z raportem Global Prime Office Occupancy Costs (Koszty najmu w najdroższych lokalizacjach na świecie), wydawanym dwa razy w roku przez Globalny Dział Doradztwa i Badań Rynku w CBRE. Londyn wygrał cały ranking, ale to Azja nadal dominuje na liście, bowiem 3 z 5. najdroższych lokalizacji świata to rynki azjatyckie. Raport pokazuje również, że czynsze rosły najszybciej w obu Amerykach, gdzie obserwuje się kontynuację poprawy rynku nieruchomości.

REKLAMA

Londyński West End, gdzie najwyższe koszty najmu sięgają 180,43 EUR/mkw./m-c, zajmuje 1 miejsce w rankingu najdroższych destynacji biurowych, na drugim miejscu uplasował się Hong Kong (Centrum) - 157,42 EUR/mkw./m-c, na trzecim Pekin (Ulica Finansowa) - 126,25 EUR/mkw./m-c, na czwartym Pekin (Centrum) - 121,75 EUR/mkw./m-c, a pierwszą piątkę zamyka Moskwa - 112,48 EUR/mkw./m-c.

Warszawa, z najwyższymi kosztami najmu na poziomie 35,56 EUR/mkw./m-c uplasowała się na 60. miejscu na liście najdroższych lokalizacji biurowych na świecie.

- Warszawa zajęła 60. miejsce na liście najdroższych lokalizacji biurowych świata. Stolica Polski poprawiła swoją pozycję w rankingu o 3 pozycje mimo spadku najwyższych czynszów w ciągu ostatnich kilku kwartałów. Lepszy wynik w zestawieniu jest spowodowany głównie silniejszą obniżką stawek czynszowych w innych miastach biorących udział w badaniu. W zakresie najdroższych rynków biurowych obserwujemy obecnie polaryzację. Najlepsze lokalizacje stają się coraz droższe, podczas gdy wiele miast notowanych nieco niżej w rankingu zarejestrowało w ostatnim czasie spadki - mówi Konrad Heidinger, konsultant w dziale doradztwa i badań rynku CBRE.

- W związku z dużą ilością budowanej powierzchni w centrum Warszawy należy spodziewać się dalszej presji na spadek najwyższych czynszów, jednak popyt na stołeczne biura utrzymuje się w dalszym ciągu na bardzo wysokim poziomie - dodał Konrad Heidinger.

Globalnie koszty najmu w najlepszych lokalizacjach biurowych wzrosły o 2,3 proc. przez ostatnie 12 miesięcy, kończąc na pierwszym kwartale 2014. Najwyższy roczny wzrost odnotowano w obu Amerykach (do 3,3 proc.) oraz w regionie Azji i Pacyfiku (do 2,9 proc.). W regionie EMEA (Europa, Środkowy Wschód i Afryka) zaobserwowano spadek kosztów najmu o średnio 0,1 proc. w stosunku do roku ubiegłego. Wyniki w poszczególnych regionach są zgodne z aktualnymi trendami ekonomicznymi - w ciągu ostatniego roku gospodarka w obu Amerykach była mocniejsza niż w obszarze EMEA.

- Przewidujemy, że stawki czynszów utrzymają się, ale pod koniec 2014 roku mogą nieco wzrosnąć. Najemcy są nadal świadomi wysokości kosztów najmu, a popyt na najlepsze lokalizacje biurowe ciągle wzrasta. - powiedział dr Raymond Torto, Globalny Prezes CBRE Research. - Z wyjątkiem kilku lokalizacji, głównie w regionie Azji i Pacyfiku, nie ma wystarczającej liczby nowych projektów w budowie, aby nasycić rynek. W związku z tym spodziewamy się, że czynsze w najlepszych lokalizacjach będą nadal rosły, na co wpływ mają również zwiększające się koszty utrzymania budynków.

REKLAMA

PARTNERZY SERWISU Partner serwisu - CRESA Partner serwisu - CRESA Partner serwisu - Interbiuro Partner serwisu - Nowy Styl Partner serwisu - Penta partner portalu propertynews.pl Partner serwisu - Skanska Property Poland Sp. z.o.o. Partner serwisu - TDJ Partner serwisu - Vastint Partner serwisu - Workplace Solutions

PRIME PROPERTY PRIZE 2017

Do końca głosowania zostało


REKLAMA

Newsletter


Najważniejsze informacje portalu propertynews.pl prosto na Twój e-mail

Propertynews.pl: dołącz do nas na Google+

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

REKLAMA
REKLAMA