PARTNERZY PORTALU

partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl

REKLAMA

ŁSSE zrewitalizowała zabytkową fabrykę

  • Autor: PAP
  • 04 maj 2013 19:38

Ponad 18 mln zł kosztowała rewitalizacja XIX-wiecznej fabryki Ludwika Grohmana na terenie Łódzkiej Specjalnej Strefy Ekonomicznej w Łodzi. Otwarcie obiektu zaplanowano na czerwiec. Znajdą się w nim powierzchnie biurowe pod wynajem, sale konferencyjne oraz siedziba Strefy.

REKLAMA

Pofabryczny zespół budynków przy ulicy Tymienieckiego na Księżym Młynie pochodzi z XIX wieku i jest wpisany do rejestru zabytków. Większość budynków w ostatnim czasie znajdował się w bardzo złym stanie technicznym. Ich renowacja ruszyła w grudniu 2011 r.

Jak podkreśla rzecznik ŁSSE Marcin Kwintkiewicz, łódzka Strefa, jako jedyna w Polsce uznaje za jeden ze swoich celów wspieranie rewitalizacji zabytkowych obiektów poprzemysłowych. "Dlatego też zdecydowaliśmy się na uratowanie XIX-wiecznego zabytku na Księżym Młynie, który popadał w ruinę i postanowiliśmy zmodernizować go na cele biurowo-konferencyjne" - powiedział PAP Kwintkiewicz.

Inwestycja objęła rewitalizację istniejących budynków, nadbudowę kondygnacji w dwóch fragmentach obiektu oraz dobudowę nowego budynku, który jest kontynuacją częściowo zrealizowanego projektu budowy kotłowni z 1938 roku.

W obiekcie trwają obecnie prace wykończeniowe. Jego oficjalne otwarcie nastąpi w czerwcu. "Konkretna data uzależniona jest od wydanych pozwoleń na użytkowanie pomieszczeń" - dodał rzecznik Strefy.

W odrestaurowanym budynku znajdą się m.in. nowocześnie wyposażone sale konferencyjne i szkoleniowe o różnej powierzchni - największa na 250-300 osób, a także ponad 1400 m kw. powierzchni biurowych pod wynajem oraz biura ŁSSE.

Początkowo szacowano, że inwestycja (bez wyposażenia) kosztować będzie 16 mln zł. Teraz już wiadomo, że jej koszt przekroczy 18 mln zł. W całości jest ona finansowana ze środków własnych Strefy.

Zespół budynków dawnej fabryki Grohmana zlokalizowany jest nad brzegiem dawnego przeciwpożarowego stawu. Ich charakterystycznym elementem jest pięciopiętrowa hydrofornia, która również przeznaczona jest pod wynajem na cele konferencyjne czy szkoleniowe.

Strefa prowadzi rozmowy z potencjalnymi najemcami powierzchni biurowych. Kwintkiewicz przyznał, że wśród nich są także potencjalni inwestorzy. "W tym przypadku wynajem połączony byłby z wydaniem zezwolenia na prowadzenie działalności gospodarczej w ŁSSE" - zaznaczył. Nie chciał na razie ujawnić szczegółów.

Przy rewitalizacji używane były materiały budowlane, wzornictwo i bruk z epoki. Dobudowane fragmenty elewacji są wykonane ze szkła i aluminium. Przed budynkiem powstała wielofunkcyjna przestrzeń, gdzie organizowane będą ekspozycje czy przedstawienia.

Inwestycja ŁSSE jest przykładem rewitalizacji terenów postindustrialnych. Projekt powstał w biurze architektonicznym AGG Architekci Grupa Grabowski, a za jego wykonanie odpowiada konsorcjum firm, którego liderem jest MC Kontrakty Budowlane. Rewitalizacja uzyskała akceptację Wojewódzkiego Konserwatora Zabytków w Łodzi.

Podobał się artykuł? Podziel się!

REKLAMA

PARTNERZY SERWISU Partner serwisu - CRESA Partner serwisu - CRESA Partner serwisu - Interbiuro Partner serwisu - Nowy Styl Partner serwisu - Penta partner portalu propertynews.pl Partner serwisu - Skanska Property Poland Sp. z.o.o. Partner serwisu - TDJ Partner serwisu - Vastint Partner serwisu - Workplace Solutions

PRIME PROPERTY PRIZE 2017

Do końca głosowania zostało


REKLAMA

Newsletter


Najważniejsze informacje portalu propertynews.pl prosto na Twój e-mail

Propertynews.pl: dołącz do nas na Google+

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

REKLAMA
REKLAMA