PARTNERZY PORTALU

partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl

REKLAMA

Małe biura, duży potencjał

  • Autor: propertynews.pl
  • 14 cze 2017 12:33

Małe biura, duży potencjał Brema

Biura mające po 50 mkw. to wciąż rzadkość w inwestycjach klasy A na Śląsku. Tymczasem wśród niewielkich, lokalnych firm rośnie zapotrzebowanie na tego typu lokale pod dobrym adresem.

REKLAMA

Dobry adres to dla wielu firm ważny cel biznesowy - ułatwia prowadzenie interesów i buduje prestiż firmy. Niestety często na przeszkodzie stoją zbyt wysokie ceny najmu lokali w biurowcach klasy A oraz metraże, za duże jak na potrzeby niewielkich i lokalnych firm.

Taka sytuacja jest dość powszechna na katowickim rynku biur. Od lat deweloperzy budujący w mieście koncentrują się na biurach większych niż 100 mkw. W efekcie wiele małych firm, chcących zmienić biuro na nowocześniejsze i bardziej prestiżowe, zmuszone jest rezygnować z przeprowadzki.

- Na katowickim rynku jest deficyt małych powierzchni biurowych w dobrych lokalizacjach, zwłaszcza w nowych inwestycjach, które się budują lub które powstały w ostatnich 5 latach. Dominuje za to oferta biur wielkopowierzchniowych, a także ceny sięgające nawet 14,5 euro za mkw. Dla małych firm, są to bariery nie do przeskoczenia – mówi Michał Dobrowolski, dyrektor zarządzający firmy deweloperskim Brema z Katowic.

Duże firmy budujące w Katowicach nie kwapią się jednak ze zmianą podejścia do swoich planów inwestycyjnych. Biurowce, które obecnie powstają w mieście koncentrują się przede wszystkim na dużych powierzchniach. – Dla gigantów na rynku tworzenie biur mających po 40, 50 czy 60 mkw. jest nieopłacalne. Buduje się dziś tak, aby szybko znaleźć najemcę. Przy dużych biurach czas komercjalizacji się skraca. Deweloperowi często wystarczy jedna firma, aby zapełnić cały budynek – zauważa Dobrowolski.

Sytuację mogą zmienić inwestycje typu BTS (build-to-suit), czyli budowane pod konkretnych najemców. Często przy takich inwestycjach, oprócz biur tworzonych dla najemcy, pojawia się także dodatkowa powierzchnia, która trafia na rynek do komercjalizacji. Zdaniem ekspertów rynku nieruchomości, jest to szansa dla niewielkich, często jednoosobowych firm np. doradczych, reklamowych, start-upów czy pracowni architektonicznych.

Przykładem takiej inwestycji jest otwarty w kwietniu biurowiec Bremy, postawiony przy al. Roździeńskiego 188H, jednej z najruchliwszych ulic w Katowicach. Biurowiec został zaprojektowany i wybudowany pod konkretną firmę – BPSC SA. Jest to jedna z pierwszych w mieście inwestycji BTS klasy A, w której obok powierzchni open space powstałych dla dużych firm, inwestor stworzył także niewielkie lokale dla mikroprzedsiębiorstw.

  • 1
  • 2

PARTNERZY SERWISU Partner serwisu - CRESA Partner serwisu - Interbiuro Partner serwisu - Nowy Styl Partner serwisu - Penta partner portalu propertynews.pl Partner serwisu - Skanska Property Poland Sp. z.o.o. Partner serwisu - TDJ Partner serwisu - Vastint Partner serwisu - Workplace Solutions

PRIME PROPERTY PRIZE 2017

Do końca głosowania zostało


REKLAMA

Newsletter


Najważniejsze informacje portalu propertynews.pl prosto na Twój e-mail

Propertynews.pl: dołącz do nas na Google+

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

REKLAMA
REKLAMA