PARTNERZY PORTALU

partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl

REKLAMA

Mamy kolejny rekord na rynku biurowym stolicy

  • Autor: propertynews.pl
  • 25 lip 2017 13:16

Mamy kolejny rekord na rynku biurowym stolicy Warszawa, fot. Shutterstock/ Grand Warszawa

Warszawski rynek biurowy ma za sobą najlepsze pierwsze półrocze w historii. Popyt w tym okresie osiągnął poziom 391,4 tys. mkw. Nieustająco rośnie popularność i znaczenie tzw. „bliskiej" Woli, która wyróżnia się liczbą nowych inwestycji i dużym zainteresowaniem najemców - pokazują dane JLL.

REKLAMA

- Stołeczny rynek biurowy nie traci tempa. Zapotrzebowanie na nowoczesne powierzchnie biurowe w Warszawie stale rośnie dzięki wejściom nowych inwestorów oraz rozwojowi firm już działających w mieście. W pierwszej połowie 2017 r. zawarto umowy najmu na łącznie 391,4 tys. mkw. To najlepszy wynik w pierwszym półroczu w historii stołecznego rynku biurowego. Największą aktywność najemców odnotowało Centrum, Mokotów oraz Centralny Obszar Biznesu. Nie maleje popularność tzw. bliskiej Woli, w której realizowane są największe inwestycje biurowe i która stanowi popularny kierunek relokacji firm z innych dzielnic - informuje Tomasz Czuba, dyrektor regionalny, Dział Wynajmu Powierzchni Biurowych, JLL.

- Firmy coraz częściej przenoszą się ze starych biurowców do nowych przestrzeni. Starsze obiekty zmieniają funkcję, czego przykładem jest np. wyburzenie biurowca Aurum, w miejsce którego powstanie inwestycja mieszkaniowa - dodaje Tomasz Czuba.

Podaż

- Wysoki popyt pobudza aktywność deweloperską. W pierwszym półroczu 2017 do użytku oddano 16 obiektów o łącznej powierzchni 131,4 tys. mkw., a w budowie jest kolejnych 750 tys. mkw. nowoczesnej powierzchni biurowej. Szacujemy, ze ok. 155 tys. mkw. trafi na rynek jeszcze w tym roku. Co istotne, znaczna część powstającej obecnie powierzchni zaplanowana jest do ukończenia na lata 2019-2020. Wtedy to na rynek wejdą tak spektakularne projekty jak Varso, The Warsaw Hub czy Mennica Legacy Tower - wymienia Mateusz Polkowski, dyrektor Działu Badań Rynku i Doradztwa, JLL.

Pustostany i czynsze

Na koniec I półrocza wskaźnik pustostanów w stolicy nieznacznie się obniżył i wynosi 13,9 proc. (13,2 proc. w strefach centralnych i 14,3 proc. poza nimi).

- Spodziewamy się, że wskaźnik powierzchni niewynajętej pozostanie w zniżkowym trendzie do końca 2018 r. ze względu na wysoki popyt, systematyczną absorpcję istniejących zasobów biurowych, jak również umiarkowany poziom podaży planowanej do oddania do użytku w tym czasie - dodaje Mateusz Polkowski.

Najwyższe czynsze transakcyjne utrzymywały się na stabilnym poziomie. Miesięczne stawki najmu w Centralnym Obszarze Biznesu kształtują się na poziomie od 20,5 do 23 euro za mkw., a poza nim wahają się w przedziale 11-16 euro za mkw. Do końca 2018 r. czynsze nie powinny już notować spadków.

 

Podobał się artykuł? Podziel się!

PARTNERZY SERWISU Partner serwisu - CRESA Partner serwisu - Interbiuro Partner serwisu - Nowy Styl Partner serwisu - Penta Partner serwisu - RD BUD partner portalu propertynews.pl Partner serwisu - Skanska Property Poland Sp. z.o.o. Partner serwisu - TDJ Partner serwisu - Vastint Partner serwisu - Workplace Solutions

PRIME PROPERTY PRIZE 2017

Do końca głosowania zostało


REKLAMA

Newsletter


Najważniejsze informacje portalu propertynews.pl prosto na Twój e-mail

Propertynews.pl: dołącz do nas na Google+

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

REKLAMA
REKLAMA