PARTNERZY PORTALU

partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl

REKLAMA

Meridian Properties chce do końca 2013 r. kupić dwa biurowce w Warszawie

  • Autor: PAP
  • 01 paź 2013 13:52

Meridian Properties, zarejestrowana w Holandii spółka inwestująca w nieruchomości i zarządzająca nimi, może do końca roku zrealizować dwie transakcje przejęcia projektów biurowych w Warszawie o łącznej wartości 80 mln euro. Powodzenie transakcji uzależnia od przeprowadzenia IPO - poinformował na konferencji Yannis Delikanakis, prezes spółki.

REKLAMA

"Wyselekcjonowaliśmy kilka dodatkowych nieruchomości, które moglibyśmy przejąć po IPO, po zakupie portfela pierwotnego wspomnianego w prospekcie. Wśród nich są również aktywa w Polsce. Obecnie jesteśmy w zaawansowanym stadium badania dwóch projektów biurowych w Warszawie. Chcielibyśmy zrealizować te transakcje jeszcze w 2013 r." - powiedział Yannis Delikanakis.

Prezes przypomniał, że spółka spodziewa się wpływów brutto z oferty na poziomie około 170,1 mln euro.

Na zakup pierwotnego portfela chce przeznaczyć do 87,7 mln euro (ostateczna cena transakcji będzie uzależniona od ceny po jakiej zostaną wyemitowane akcje spółki). Pierwotny portfel tworzą nieruchomości w sześciu głównych miastach w Bułgarii, Czechach, na Węgrzech i w Rumunii i obejmuje on sześć nowoczesnych biurowców oraz trzy nowoczesne obiekty handlowe. Powierzchnia najmu brutto to 103.572 m kw. Powierzchnie wynajęte są w 97 proc. na podstawie długoterminowych umów najmu.

Na częściową spłatę kredytów bankowych spółka planuje wydać ok. 17 mln euro, a koszty związane z IPO szacuje na ok. 8 mln euro. Pozostałe 57,4 mln euro Meridian Properties zamierza przeznaczyć na finansowanie kolejnych akwizycji.

"70 proc. tej kwoty pomogłoby nam sfinansować wspomniane zakupy w Polsce, a 30 proc. akwizycje w innych krajach" - powiedział prezes.

"Zakładamy, że wartość obu transakcji w Warszawie to ok. 80 mln euro, z czego 40 mln euro stanowiłyby środki własne, a reszta byłaby finansowana długiem. Jest dwóch sprzedających, nie są to spółki publiczne" - dodał.

Delikanakis poinformował, że nie można wykluczyć, iż spółka jeszcze w tym roku zrealizuje także inne akwizycje poza Polską.

"W swojej strategii skupiamy się na pięciu krajach: Bułgarii, Czechach, Węgrzech, Rumunii i Polsce. Interesuje nas określona klasa i typ aktywów, które przynoszą stabilny dochód. Inwestycja w te nieruchomości nie może nieść za sobą dużego ryzyka" - powiedział prezes.

Przypomniał, że spółka nie planuje inwestować w przedsięwzięcia deweloperskie ani nabywać gruntów.

Delikanakis zaznaczył, że ewentualne przejęcia będą miały pozytywny wpływ na wartość dywidendy wypłaconej przez spółkę akcjonariuszom. Dodał, że spółka uzależnia akwizycje od powodzenia IPO.

  • 1
  • 2

REKLAMA

PARTNERZY SERWISU Partner serwisu - CRESA Partner serwisu - CRESA Partner serwisu - Interbiuro Partner serwisu - Nowy Styl Partner serwisu - Penta partner portalu propertynews.pl Partner serwisu - Skanska Property Poland Sp. z.o.o. Partner serwisu - TDJ Partner serwisu - Vastint Partner serwisu - Workplace Solutions

PRIME PROPERTY PRIZE 2017

Do końca głosowania zostało


REKLAMA

Newsletter


Najważniejsze informacje portalu propertynews.pl prosto na Twój e-mail

Propertynews.pl: dołącz do nas na Google+

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

REKLAMA
REKLAMA