PARTNERZY PORTALU

partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl

REKLAMA

Metro-rewolucja - zobacz mapę planowanych inwestycji biurowych w pobliżu II linii metra

  • Autor: Propertynews.pl
  • 12 paź 2012 09:19

Metro-rewolucja - zobacz mapę planowanych inwestycji biurowych w pobliżu II linii metra

Budowa II odcinka warszawskiego metra to jedno z największych przedsięwzięć infrastrukturalnych w Polsce. Choć inwestycja ta zostanie oddana do użytku najprawdopodobniej w 2015 roku, już teraz wzdłuż jej linii powstają nowe biurowce. Czy podziemny środek transportu przyczyni się do rewolucji na rynku powierzchni biurowej w stolicy?

REKLAMA

Podaż nowoczesnej powierzchni biurowej w Warszawie do 2016 roku może wzrosnąć do  5 mln mkw. - wynika z danych agencji Colliers. Nawet 500 tys. mkw. może zostać usytuowane w biurowcach wzdłuż centralnego odcinka II linii metra. Zdecydowana większość tych inwestycji jest realizowana na Woli. Do 2014 r. może tu powstać nawet 14 biurowców.

Należy jednak zadać pytanie, w jakim stopniu na błyskawiczne zabudowywanie tej dzielnicy powierzchniami biurowymi ma wpływ budowa metra, a na ile np. odległość od centrum czy duża liczba gruntów możliwych do wykorzystania. Faktem jest, że spora część inwestycji biurowych na Woli powstanie tuż przy stacjach metra. Co więcej, niektórzy właściciele tego typu obiektów widzą szansę na wzrost znaczenia swoich nieruchomości - planują przebudowę, a nawet wyburzenie i zastąpienie ich wieżowcami. Dotyczy to między innymi biurowca Ilmet przy Rondzie ONZ, który może się zmienić w 188-metrowy wysokościowiec. Oprócz Woli, wśród najbardziej pożądanych lokalizacji na warszawskim rynku inwestycji biurowych dominuje Mokotów, w szczególności Służew.

Niewielka liczba inwestycji jest planowana bądź realizowana w Śródmieściu i na Powiślu. Są to zaledwie trzy biurowce - dwa z nich o powierzchni do 5 tys. mkw., natomiast trzeci ma powstać w ramach przebudowy istniejącego obiektu Sezam na rogu Świętokrzyskiej i Marszałkowskiej. Jednym z założeń budowy II linii metra było ożywienie inwestycyjne terenów położonych w jej najbliższym otoczeniu.

Szczególnie ważny miał być rozwój Pragi, na terenie której w tym momencie inwestorzy nie realizują praktycznie żadnej inwestycji biurowej. Jednak w najbliższym czasie ma się to zmienić. Uchwalony niedawno plan zagospodarowania rejonu Dworca Wschodniego przewiduje stworzenie dwóch obszarów przeznaczonych pod zabudowę biurową. Na jednym z nich może powstać wieżowiec o maksymalnej wysokości 160 m. Zgodnie z naszymi informacjami, są inwestorzy zainteresowani tymi rejonami.

Nie można zapominać także o ambitnym planie zagospodarowania Portu Praskiego. Inwestycja Elektrimu może nabrać kształtów już za rok. Łącznie planuje się tam realizację nawet 190 tys. mkw. powierzchni biurowej.

  • 1
  • 2

PARTNERZY SERWISU Partner serwisu - Echo Investment S.A. Partner serwisu - Interbiuro Partner serwisu - Nowy Styl Partner serwisu - Penta Partner serwisu - Skanska Property Poland Sp. z.o.o. Partner serwisu - Vastint Partner serwisu - Workplace Partner serwisu - Zinel

REKLAMA

Newsletter


Najważniejsze informacje portalu propertynews.pl prosto na Twój e-mail

Propertynews.pl: dołącz do nas na Google+

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

REKLAMA
REKLAMA