PARTNERZY PORTALU

partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl

REKLAMA

Mia100 Talentów: Łódź postawi na absolwentów

  • Autor: PAP
  • 03 lis 2015 15:29

Mia100 Talentów: Łódź postawi na absolwentów Fot. Fotolia

Łódzki magistrat wspólnie z uczelniami wyższymi będzie zachęcał najbardziej utalentowanych uczniów szkół ponadgimnazjalnych do kontynuowania nauki i kariery zawodowej w Łodzi. Założenia projektu "Mia100 Talentów" przedstawiono na konferencji we wtorek.

REKLAMA

"Zauważamy ostatnio negatywny trend - młodzi ludzie, którzy kończą szkoły ponadgimnazjalne wybierają uczelnie poza Łodzią, m.in. w Warszawie, Krakowie, Poznaniu lub planują swoją karierę poza granicami kraju. Chcielibyśmy ten trend odwrócić i zaproponować takie działania, które zachęcą młodzież do studiowania na łódzkich uczelniach wyższych" - podkreśliła inicjatorka projektu łódzka radna Monika Malinowska-Olszowy.

Organizatorzy programu, do którego włączył się Uniwersytet Łódzki, Politechnika Łódzka oraz Uniwersytet Medyczny w Łodzi, zaplanowali na listopad przeprowadzenie badań fokusowych, które dostarczą odpowiedzi na pytanie, czego potrzebują licealiści i w jaki sposób dostosować do ich potrzeb ofertę edukacyjną. "Wszystkie dotychczasowe działania były podejmowane bez konsultacji z młodzieżą. Chcemy to zmienić" - zaznaczyła Malinowska-Olszowy.

Adresatem programu "Mia100 Talentów" są ambitni i zdolni, a jednocześnie wymagający maturzyści. Z myślą o nich Politechnika Łódzka utworzyła tzw. krótką indywidualną ścieżkę studiowania, która umożliwia zdobycie tytułu inżyniera w trzy lata, magistra w rok, a po kolejnych dwóch latach - tytułu doktora. Podstawowym założeniem tej ścieżki jest włączenie wybitnie uzdolnionych studentów - już od pierwszych dni studiowania - w projekty badawcze.

"Wyróżniające się efekty kształcenia osiągane są za pomocą innowacyjnych metod jak design thinking czy problem based learning. Pracują zwykle w interdyscyplinarnych zespołach, często w międzynarodowym środowisku nad konkretnymi problemami, pod opieka profesorów PŁ - podkreśliła Anna Boczkowska z działu promocji Politechniki.

Uniwersytet Medyczny w Łodzi od sześciu lat prowadzi program patronacki, którym objął osiem szkół w Łodzi i regionie. "Co tydzień organizujemy dla uczniów wykłady i zajęcia laboratoryjne, które cieszą się wielkim zainteresowaniem. Oprócz tego odwiedzamy licea i prezentujemy naszą uczelnię" - dodała Anna Pielesiak-Kielma z biura promocji Uniwersytetu Medycznego w Łodzi.

Zdaniem łódzkiej radnej stypendia nie stanowią już wystarczającej zachęty do kontynuowania nauki w Łodzi. "Bardziej chcielibyśmy skupić się na promowaniu talentów, oczekujemy, że licea i technika wskażą najzdolniejszych uczniów i my będziemy o nich dbać, by czuli się dowartościowani" - zaznaczyła.

Program "Mia100 Talentów", którego realizacja - po wykonaniu badań i ich analizie - ma ruszyć w 2016 r., jest częścią formuły prowadzonego od marca 2008 r. projektu "Młodzi w Łodzi", w ramach którego studentom fundowane są stypendia, lektoraty języków obcych i miejsca w domach akademickich. Jego celem jest zachęcanie młodych ludzi do wiązania swej przyszłości z Łodzią, zwiększenie liczby kandydatów na studia na kierunkach preferowanych przez pracodawców, a także promocja miasta.

Podobał się artykuł? Podziel się!

PARTNERZY SERWISU Partner serwisu - CRESA Partner serwisu - Echo Investment S.A. Partner serwisu - Interbiuro Partner serwisu - Nowy Styl Partner serwisu - Penta partner portalu propertynews.pl Partner serwisu - Skanska Property Poland Sp. z.o.o. Partner serwisu - Vastint Partner serwisu - Workplace Solutions

PRIME PROPERTY PRIZE 2017

Do końca głosowania zostało


REKLAMA

Newsletter


Najważniejsze informacje portalu propertynews.pl prosto na Twój e-mail

Propertynews.pl: dołącz do nas na Google+

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

REKLAMA
REKLAMA