PARTNERZY PORTALU

partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl

REKLAMA

Mia100 Talentów: Łódź postawi na absolwentów

  • Autor: PAP
  • 03 lis 2015 15:29

Mia100 Talentów: Łódź postawi na absolwentów Fot. Fotolia

Łódzki magistrat wspólnie z uczelniami wyższymi będzie zachęcał najbardziej utalentowanych uczniów szkół ponadgimnazjalnych do kontynuowania nauki i kariery zawodowej w Łodzi. Założenia projektu "Mia100 Talentów" przedstawiono na konferencji we wtorek.

REKLAMA

"Zauważamy ostatnio negatywny trend - młodzi ludzie, którzy kończą szkoły ponadgimnazjalne wybierają uczelnie poza Łodzią, m.in. w Warszawie, Krakowie, Poznaniu lub planują swoją karierę poza granicami kraju. Chcielibyśmy ten trend odwrócić i zaproponować takie działania, które zachęcą młodzież do studiowania na łódzkich uczelniach wyższych" - podkreśliła inicjatorka projektu łódzka radna Monika Malinowska-Olszowy.

Organizatorzy programu, do którego włączył się Uniwersytet Łódzki, Politechnika Łódzka oraz Uniwersytet Medyczny w Łodzi, zaplanowali na listopad przeprowadzenie badań fokusowych, które dostarczą odpowiedzi na pytanie, czego potrzebują licealiści i w jaki sposób dostosować do ich potrzeb ofertę edukacyjną. "Wszystkie dotychczasowe działania były podejmowane bez konsultacji z młodzieżą. Chcemy to zmienić" - zaznaczyła Malinowska-Olszowy.

Adresatem programu "Mia100 Talentów" są ambitni i zdolni, a jednocześnie wymagający maturzyści. Z myślą o nich Politechnika Łódzka utworzyła tzw. krótką indywidualną ścieżkę studiowania, która umożliwia zdobycie tytułu inżyniera w trzy lata, magistra w rok, a po kolejnych dwóch latach - tytułu doktora. Podstawowym założeniem tej ścieżki jest włączenie wybitnie uzdolnionych studentów - już od pierwszych dni studiowania - w projekty badawcze.

"Wyróżniające się efekty kształcenia osiągane są za pomocą innowacyjnych metod jak design thinking czy problem based learning. Pracują zwykle w interdyscyplinarnych zespołach, często w międzynarodowym środowisku nad konkretnymi problemami, pod opieka profesorów PŁ - podkreśliła Anna Boczkowska z działu promocji Politechniki.

Uniwersytet Medyczny w Łodzi od sześciu lat prowadzi program patronacki, którym objął osiem szkół w Łodzi i regionie. "Co tydzień organizujemy dla uczniów wykłady i zajęcia laboratoryjne, które cieszą się wielkim zainteresowaniem. Oprócz tego odwiedzamy licea i prezentujemy naszą uczelnię" - dodała Anna Pielesiak-Kielma z biura promocji Uniwersytetu Medycznego w Łodzi.

Zdaniem łódzkiej radnej stypendia nie stanowią już wystarczającej zachęty do kontynuowania nauki w Łodzi. "Bardziej chcielibyśmy skupić się na promowaniu talentów, oczekujemy, że licea i technika wskażą najzdolniejszych uczniów i my będziemy o nich dbać, by czuli się dowartościowani" - zaznaczyła.

Program "Mia100 Talentów", którego realizacja - po wykonaniu badań i ich analizie - ma ruszyć w 2016 r., jest częścią formuły prowadzonego od marca 2008 r. projektu "Młodzi w Łodzi", w ramach którego studentom fundowane są stypendia, lektoraty języków obcych i miejsca w domach akademickich. Jego celem jest zachęcanie młodych ludzi do wiązania swej przyszłości z Łodzią, zwiększenie liczby kandydatów na studia na kierunkach preferowanych przez pracodawców, a także promocja miasta.

Podobał się artykuł? Podziel się!

REKLAMA

PARTNERZY SERWISU Partner serwisu - CRESA Partner serwisu - CRESA Partner serwisu - Interbiuro Partner serwisu - Nowy Styl Partner serwisu - Penta partner portalu propertynews.pl Partner serwisu - Skanska Property Poland Sp. z.o.o. Partner serwisu - TDJ Partner serwisu - Vastint Partner serwisu - Workplace Solutions

PRIME PROPERTY PRIZE 2017

Do końca głosowania zostało


REKLAMA

Newsletter


Najważniejsze informacje portalu propertynews.pl prosto na Twój e-mail

Propertynews.pl: dołącz do nas na Google+

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

REKLAMA
REKLAMA