PARTNERZY PORTALU

partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl

REKLAMA

Miliony metrów dla BPO

  • Autor: Propertynews.pl
  • 19 lip 2016 09:53

Miliony metrów dla BPO Mateusz Polkowski

Z analiz firmy doradczej JLL wynika, że sektor usług dla biznesu w Polsce zajmuje już ok. 2 mln mkw. nowoczesnej powierzchni biurowej. Liczba ta systematycznie rośnie wraz z rozwojem firm z branży, pozyskujących nowe projekty i zatrudniających kolejnych pracowników.

REKLAMA

Z danych ABSL wynika, że w centrach usług dla biznesu w Polsce pracuje 212 000 osób, a liczba ta może wzrosnąć nawet do 300 000 w 2020 r. Oznacza to, że branża będzie potrzebować kolejnych metrów kwadratowych biur.

- Z naszych ogólnych szacunków wynika, że sektor usług dla biznesu w Polsce może potrzebować rocznie ok. 250 000 mkw. nowej powierzchni biurowej. Jest to efektem rozwoju branży i systematycznego wzrostu zatrudnienia - skomentował Mateusz Polkowski, dyrektor w Dziale Badań Rynku i Doradztwa, JLL.

Wzrost zajmowanej powierzchni może mieć też związek z nowym podejściem pracodawców do oferowanej pracownikom przestrzeni w biurze i coraz większą popularnością rozwiązań z zakresu planowania środowiska pracy.

- Większa liczba sal do spotkań, pracy projektowej, kreatywnej i cichej czy przestrzenie do integracji to coraz popularniejsze rozwiązania w biurach. Mogą one wpływać na wzrost metrażu wynajmowanego przez centra usług dla biznesu, dla których dobrze zaprojektowane, atrakcyjnie urządzone i komfortowe biuro stanowi coraz większy atut w procesie pozyskiwania nowych pracowników i zatrzymywania w firmie najlepszych specjalistów. Biuro stało się jednym z narzędzi do zarządzania zasobami ludzkimi - wyjaśnia Karol Patynowski, dyrektor w Dziale Reprezentacji Najemcy, JLL.

Z badań przeprowadzonych przez JLL i Skanska wśród pracowników sektora usług biznesowych wynika, że dla aż 65 proc.ankietowanych nowocześnie zaprojektowane, obszerne biuro sprzyjające produktywnej pracy może przekonać do wybrania pracodawcy, który oferuje takie rozwiązanie. W czasach dużej konkurencji o najlepszych pracowników biuro może więc stać się narzędziem dodatkowo pomagającym w rekrutacji.

Sektor usług dla biznesu od lat jest kluczowym najemcą biurowców, szczególnie poza Warszawą. Udział firm z tej branży w wynajętej powierzchni biurowej w Krakowie wynosi 67 proc., w Łodzi – 52 proc., we Wrocławiu – 51 proc. , w Rzeszowie – 37 proc., a w Katowicach – 35 proc. Dla porównania, w Warszawie na centra usług dla biznesu przypada 9 proc. zajętej powierzchni biurowej.

Podobał się artykuł? Podziel się!

PARTNERZY SERWISU Partner serwisu - Echo Investment S.A. Partner serwisu - Interbiuro Partner serwisu - Nowy Styl Partner serwisu - Penta Partner serwisu - Skanska Property Poland Sp. z.o.o. Partner serwisu - Vastint Partner serwisu - Workplace Partner serwisu - Zinel

REKLAMA

Newsletter


Najważniejsze informacje portalu propertynews.pl prosto na Twój e-mail

Propertynews.pl: dołącz do nas na Google+

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

REKLAMA
REKLAMA