PARTNERZY PORTALU

partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl

REKLAMA

Minister Kultury zadecydował: Emilia nie jest zabytkiem

  • Autor: Propertynews.pl
  • 10 lut 2017 07:31

Minister Kultury zadecydował: Emilia nie jest zabytkiem Planowana inwestycja w miejscu pawilonu Emilia

Minister Kultury i Dziedzictwa Narodowego uchylił decyzję Mazowieckiego Wojewódzkiego Konserwatora Zabytków w sprawie wpisania pawilonu Emilia na listę zabytków.

REKLAMA

Przypomnijmy, konserwator dokonał wpisu 14 grudnia. Griffin niezwłocznie odwołał się od decyzji. Zgodnie z najnowszym komunikatem, Minister Kultury i Dziedzictwa Narodowego przychylił się do argumentacji spółki, uchylił decyzję konserwatora i przekazał sprawę do ponownego rozpatrzenia przez organ pierwszej instancji.

- Organ odwoławczy, uznając w tym zakresie wszystkie argumenty podniesione w odwołaniu spółki Emilia Development, stwierdził konieczność uchylenia w całości zaskarżonej decyzji i przekazania sprawy do ponownego rozpatrzenia organowi pierwszej instancji z powodu naruszenia szeregu przepisów prawa procesowego oraz materialnego - podała firma w komunikacie.

- Spółka z grupy Griffin Real Estate, jako użytkownik wieczysty nieruchomości i właściciel położonego na niej pawilonu „Emilia”, podjęła kroki prawne w celu uchylenia tej decyzji, jako wydanej z naruszeniem szeregu przepisów prawa. Jednocześnie pragniemy nadmienić, iż firma mając ostateczne pozwolenie na rozbiórkę, wsłuchując się w głosy organizacji społecznych i warszawiaków zawarła z miastem bezprecedensowe porozumienie, na mocy którego realizuje i finansuje kwotą idącą w miliony złotych operację demontażu, przeniesienia pawilonu w nowe, prestiżowe miejsce. Odbywa się to pod nadzorem stołecznego konserwatora zabytków. Wszystko po to, aby uratować i należycie wyeksponować pawilon, jako ciekawy przykład architektury modernizmu. Griffin to firma przywracająca do życia unikatowe przestrzenie miejskie, czego najlepszym przykładem jest odbudowa Hali Koszyki - mówił na początku stycznia Grzegorz Indulski, przedstawiciel Griffin Real Estate.

W tym momencie trwa rozbiórka pawilonu. To efekt porozumienia, do jakiego Griffin doszedł wraz z władzami Warszawy. Budynek zostanie przeniesiony w nowe miejsce. Montaż Nowej Emilii rozpocznie się w przyszłym roku i zakończy się w 2018.

Przypomnijmy, Griffin Real Estate w miejscu Pawilonu Emilia w Warszawie planował budowę nowego wieżowca. Według dotychczasowych planów spółki, na działce, którą obecnie zajmuje pawilon Emilia, ma powstać wieżowiec o powierzchni najmu ok. 35 tys. mkw. Wydane warunki zabudowy dopuszczają powstanie obiektu o wysokości do 196 metrów. Griffin pozyskał już list intencyjny na znaczącą część powierzchni. Oficjalnie nazwa najemcy nie jest podawana.

Losy inwestycji już od początku były burzliwe. 18 września 2012 roku, kilka godzin po przelaniu na konto Ministerstwa Skarbu 115 mln złotych, konserwator zabytków wpisał pawilon na ewidencję zabytków. Ostatecznie budynek został z niej usunięty, a Griffin przystąpił do przygotowania inwestycji. 

Podobał się artykuł? Podziel się!

PARTNERZY SERWISU Partner serwisu - CRESA Partner serwisu - Echo Investment S.A. Partner serwisu - Interbiuro Partner serwisu - Nowy Styl Partner serwisu - Penta partner portalu propertynews.pl Partner serwisu - Skanska Property Poland Sp. z.o.o. Partner serwisu - Vastint Partner serwisu - Workplace Solutions

PRIME PROPERTY PRIZE 2017

Do końca głosowania zostało


REKLAMA

Newsletter


Najważniejsze informacje portalu propertynews.pl prosto na Twój e-mail

Propertynews.pl: dołącz do nas na Google+

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

REKLAMA
REKLAMA