PARTNERZY PORTALU

partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl

REKLAMA

Mniej pustostanów w warszawskich biurach

  • Autor: Propertynews.pl
  • 22 paź 2015 15:46

Mniej pustostanów w warszawskich biurach Warszawa, fot. Jan Karol Golebiewski

Trzeci kwartał roku dla warszawskiego rynku biurowego był szczególny w świetle obecnych trendów dominujących w tym sektorze. Znacząco spadł poziom pustostanów, a wolumen wynajętej powierzchni oraz absorpcja osiągnęły historycznie najwyższy poziom - wynika z danych CBRE.

REKLAMA

W okresie od lipca do września obserwowaliśmy wzrost aktywności najemców, ponad 200 firm wynajęło więcej niż 220 tys. mkw. powierzchni biurowej, co jest rekordowo najwyższym wynikiem. Wśród tych, które wynajęły nowe biura są choćby DLA Piper, Astra Zeneca, Samsung Electronics czy Asus. Aktywność najemców zaobserwowana w pierwszych trzech kwartałach 2015 roku zrównała się z poziomem najmu za cały 2014 rok.

- Już od kilku kwartałów w kontekście stołecznego rynku biurowego mówimy o rynku najemcy i to określenie jest wciąż aktualne. Dla firm potrzebujących nowej powierzchni biurowej lub zainteresowanych powiększeniem przestrzeni warszawski rynek dawno nie był tak sprzyjający - możliwości wyboru lokalizacji oraz standardu budynku rosną, a wraz z nimi apetyt na lepsze warunki najmu. Sytuacji sprzyja rosnąca marka Warszawy na arenie międzynarodowej, to największe w kraju centrum biznesu z doskonale wykształconą kadrą pracowniczą. Warszawa staje się co raz częściej centralą dla firm operujących w regionie Europy Środkowo – Wschodniej - komentuje Łukasz Kałędkiewicz, dyrektor Działu Powierzchni Biurowych, CBRE.

Wysoka aktywność najemców spowodowała spadek wskaźnika pustostanów, który na koniec III kw. wyniósł 12,9 proc. W nadchodzących kwartałach 2016 roku planowane jest dostarczenie na rynek znacznej ilości powierzchni biurowej, głownie w Centrum Warszawy. Z tego powodu przewidywany jest wzrost wskaźnika pustostanów, przynajmniej do połowy 2016 roku.

- Nadchodzące kwartały zdecydowanie zmienią panoramę Warszawy oraz sytuację na rynku. W budowie pozostają 44 budynki biurowe, podaż w Centrum Warszawy wzrośnie o 23 proc. Powoli obserwujemy malejącą ilość projektów spekulacyjnych i rosnącą ilość budynków, które czekają na dużą umowę przedwstępną, aby rozpoczęła się ich realizacja. Wciąż jednak dobry projekt jest w stanie się obronić i w chwili oddania do użytkowania być dobrze skomercjalizowany - dodaje Kałędkiewicz.

Czynsze pozostają na stabilnym poziomie, jednak duża konkurencyjność na rynku zmusza właścicieli do stosowania elastycznej polityki cenowej. Prognozowany jest spadek poziomu najwyższych stawek czynszu będących obecnie na poziomie 24 EUR.

Podobał się artykuł? Podziel się!
  • pavelec77 2015-11-15 21:54:37
    Biura w Warszawie wkroczyły na nowy poziom i zaczęły przyciągać zagraniczne firmy, to fajne bo pojawią się nowe możliwości. Sam z niecierpliwością czekam aż Google otworzy swój campus w Koneserze na Ząbkowskiej. Co ciekawe Koneser to zupełnie inny rodzaj powierzchni biurowej nowoczesny zrewitalizowany zabytek zamiast szklanego drapacza chmur. I to właśnie takie nietypowe klimatyczne rozwiązanie przyciągnęło światowego giganta. Może to jakaś podpowiedź i kierunek jaki powinniśmy obrać .

PARTNERZY SERWISU Partner serwisu - Echo Investment S.A. Partner serwisu - Interbiuro Partner serwisu - Nowy Styl Partner serwisu - Penta Partner serwisu - Skanska Property Poland Sp. z.o.o. Partner serwisu - Vastint Partner serwisu - Workplace Partner serwisu - Zinel

REKLAMA

Newsletter


Najważniejsze informacje portalu propertynews.pl prosto na Twój e-mail

Propertynews.pl: dołącz do nas na Google+

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

REKLAMA
REKLAMA