PARTNERZY PORTALU

partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl

REKLAMA

Mniejsze miasta na celowniku dużych korporacji

  • Autor: propertynews.pl
  • 09 lut 2018 07:16

W najbliższych dwóch latach silny rozwój sektora biurowego powinien nastąpić w takich miastach jak: Katowice, Łódź i Poznań - uważa Krzysztof Misiak, Partner, Head of Regional Cities, Cushman & Wakefield Poland. Na rynku widać też zainteresowanie dużych podmiotów z całej Europy mniejszymi miastami, takimi jak: Lublin, Szczecin, Rzeszów, Opole czy Bydgoszcz.

REKLAMA

- Główne czynniki sukcesu Polski jest dostępność pracowników i fakt, że wiele miast dysponuje dobrze rozwiniętą infrastrukturą, uczelniami wyższymi i portami lotniczymi, które umożliwiają łatwy kontakt ze światem. Moim zdaniem to zjawisko wyjątkowe w skali całego globu. Jesteśmy bez wątpienia najsilniejszym graczem zwłaszcza w regionie Europy Środkowej, ponieważ dysponujemy wykwalifikowaną kadrą na terenie całego kraju, a nie tylko w dwóch czy trzech miastach. Z tego względu uważam, że e firmy będą coraz częściej zwracać uwagę na mniejsze lokalizacje i w ramach inicjatyw crowdsourcingu będą realizować nowe, średniej wielkości lub mniejsze projekty w miastach takich jak Opole, Rzeszów i Bydgoszcz. Jest to niezwykle ważne dla rozwoju całego kraju, jak i tożsamości tych miast, które muszą się przestawić na usługi - mówi Krzysztof Misiak, Partner, Head of Regional Cities, Cushman & Wakefield Poland.

Jak zauważa ekspert, rok 2017 był bardzo pomyślny dla wszystkich miast regionalnych w Polsce. Przede wszystkim główne rynki, w tym Kraków, Wrocław i Trójmiasto, utrzymują naprawdę silną pozycję dzięki bardzo dużej aktywności najemców. Nowe umowy najmu stanowią ponad 60 pro łącznego popytu brutto.

- Z kolei Katowice, Łódź i Poznań są, moim zdaniem, niedoceniane i mają potencjał rozwoju w najbliższych dwóch latach. Naprawdę ciekawe jest jednak to, że firmy – nawet duże korporacje z całej Europy – interesują się nawet mniejszymi miastami, takimi jak Lublin, Szczecin, Rzeszów, Opole czy Bydgoszcz - zaznacza. 

Starając się również wyznaczać nowe trendy w pośrednictwie w wynajmie, C&W w 2017 roku otworzył nowe biuro w Lublinie. Obecnie obsługujemy ponad 10 transakcji.

Jak zaznacza ekspert, w Polsce jest ogromne zapotrzebowanie na osoby mówiące po niemiecku. Dlatego firmy starają się myśleć nieszablonowo – wcześniej decydowały się zwykle na Poznań, Wrocław i Katowice, ale teraz coraz częściej wybierają Opole lub Zieloną Górę. - Być może nie są w stanie zatrudnić jednorazowo tysiąca osób przy jednym projekcie, ale projekty średniej wielkości i mniejsze będą realizowane w tych miastach, zwłaszcza gdy niezbędna będzie znajomość niemieckiego. Kompetencje językowe będą z pewnością bardzo ważnym czynnikiem – zwłaszcza w przypadku mniejszych miast, o których mówiłem.

Wypowiedź eksperta została nagrana podczas debaty podsumowującej rozwój rynku biurowego w Polsce w 2017 r., zorganizowanej przez międzynarodową firmę doradczą Cushman&Wakefield.

Podobał się artykuł? Podziel się!

PARTNERZY SERWISU Partner serwisu - CRESA partner portalu propertynews.pl Partner serwisu - Interbiuro Partner serwisu - TDJ Partner serwisu - Echo Investment S.A. Partner serwisu - Nowy Styl Partner serwisu - Penta Partner serwisu - Workplace Solutions Partner serwisu - Skanska Property Poland Sp. z.o.o. Partner serwisu - Vastint Partner serwisu - RD BUD

PRIME PROPERTY PRIZE 2017

Do końca głosowania zostało


REKLAMA

Newsletter


Najważniejsze informacje portalu propertynews.pl prosto na Twój e-mail

Propertynews.pl: dołącz do nas na Google+

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

REKLAMA
REKLAMA