PARTNERZY PORTALU

partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl
partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl
partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl

REKLAMA

Mniejsze miasta w grze o najemców BPO

 • Autor: propertynews.pl
 • 30 maj 2014 09:17

Mniejsze miasta w grze o najemców BPO

Zainteresowanie polskich i zagranicznych firm z sektora usług dla biznesu, poszukujących nowych lokalizacji dla jednostek do 150 osób, napędza rozwój rynków biurowych w Białymstoku, Bydgoszczy, Kielcach, Olsztynie, Opolu, Radomiu, Rzeszowie i Toruniu.

REKLAMA

- Rozwój rynku nowoczesnych powierzchni biurowych w Polsce rozpoczął się od Warszawy. Z biegiem czasu deweloperzy zainteresowali się również Krakowem, Wrocławiem, Trójmiastem, Katowicami, Poznaniem i Łodzią, a następnie Szczecinem i Lublinem. Dziś te dziewięć miast zaliczanych jest do najbardziej dynamicznie rozwijających się lokalizacji w Europie Środkowo-Wschodniej - mówi Anna Bartoszewicz-Wnuk, dyrektor Działu Badań Rynku i Doradztwa, JLL. Dodaje, że naturalnym kierunkiem dalszego rozwoju rynku biurowego wydają się być mniejsze ośrodki miejskie, a zarazem ośrodki akademickie, które dzięki swojemu potencjałowi będą zyskiwać na znaczeniu i sukcesywnie pozyskiwać nowe inwestycje, szczególnie z sektora usług dla biznesu, generującego zapotrzebowanie na nowoczesne biura. Do takich wschodzących lokalizacji, zróżnicowanych pod względem zarówno popytu, jak i podaży, zaliczamy Białystok, Bydgoszcz, Kielce, Olsztyn, Opole, Radom, Rzeszów i Toruń.

Rozwojowi mniejszych ośrodków miejskich sprzyja napływ projektów z sektora usług dla biznesu. Wiele firm z branży decyduje się na umiejscowienie nowych oddziałów poza największymi aglomeracjami w poszukiwaniu kadr i efektywności kosztowej. Na atrakcyjność Białegostoku, Bydgoszczy, Kielc, Olsztyna, Opola, Radomia, Rzeszowa czy Torunia wpływają takie czynniki jak m.in. dostęp do wykształconych pracowników, dynamicznie rozwijająca się infrastruktura drogowa i biurowa czy otwartość lokalnych władz upatrujących w sektorze usług dla biznesu motor rozwoju miasta. Co więcej, lokalizacje te oferują możliwość zaistnienia na rynku jako główny pracodawca w branży, a nie jako jedna z wielu firm, jak w przypadku największych ośrodków miejskich, w których największe międzynarodowe korporacje coraz mocniej konkurują o kadry.

Ponadto, niektóre mniejsze miasta blisko głównych aglomeracji mogą stanowić znakomite lokalizacje pod tzw. zapasowe centra kryzysowe (tzw. disaster recovery centres) - jednostki zastępcze zapewniające ciągłość operacji, do których firma można szybko przenieść działalność w przypadku awarii centrum głównego.

 • Życzliwy 2014-06-06 13:20:41
  Do gosc111: W Bydgoszczy jest trochę ponad 40k m2 biur, a w Szczecinie i Lublinie po ponad 100k m2
 • warsawian 2014-05-31 23:47:43
  bo może nie tylko liczba mieszkańców to kryterium oceny wielkości miasta... patrz Frankfurt nad Menem, mieszkańców ma mniej niż Łódź.
 • gosc111 2014-05-30 23:32:45
  Dlaczego Bydgoszcz jest zaliczna niby do mniejszych miast a Szczecin i Lublin nie? Bydgoszcz ma 361 tyś mieszkańców *8 pod względem wielkośći miasto w Polsce wieksze od Lublina i Katowic zresztą Białystok ma ok.300tyś a pozostałe miasta niespełna 200 tyś wieć dziwne są dane.

PARTNERZY SERWISU Partner serwisu - Echo Investment S.A. Partner serwisu - Interbiuro Partner serwisu - Nowy Styl Partner serwisu - Penta Partner serwisu - Skanska Property Poland Sp. z.o.o. Partner serwisu - Vastint Poland Partner serwisu - Workplace

REKLAMA

Newsletter


Najważniejsze informacje portalu propertynews.pl prosto na Twój e-mail

Propertynews.pl: dołącz do nas na Google+

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

REKLAMA
REKLAMA