PARTNERZY PORTALU

partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl

REKLAMA

Możliwości rozwoju rynku inwestycyjnego w Europie Środkowo-Wschodniej

  • Autor: propertynews.pl
  • 11 mar 2015 16:18

Możliwości rozwoju rynku inwestycyjnego w Europie Środkowo-Wschodniej

Cykl inwestycyjny w Europie Środkowo-Wschodniej będzie się wydłużał, co pozwoli regionowi wchłonąć więcej kapitału - wynika z raportu „Opportunity Knocks for CEE" opublikowanego przez Colliers International.

REKLAMA

- Fundusze instytucjonalne, private equity oraz państwowe fundusze majątkowe rosną i zwiększają udział środków przeznaczonych na nieruchomości. Wielkość tego kapitału, jak też rosnąca dostępność długu i nowa faza, w którą wszedł rynek deweloperski, wydłużają obecny cykl inwestycyjny - zauważa Damian Harrington, dyrektor regionalny ds. Badań Rynku w Colliers International, Eastern Europe.

Luzowanie ilościowe i niskie stopy procentowe również zachęcają inwestorów na całym świecie do poszukiwania nieruchomości oferujący stosunkowo wysokie stopy zwrotu. Obecnie określenie ryzyka jest trudne, gdyż ceny na rynku obligacji zostały zniekształcone, zwłaszcza w przypadku rentowności długoterminowych obligacji skarbowych, które często wykorzystuje się jako punkt odniesienia dla rentowności nieruchomości oraz kosztów kredytu. Na niektórych rynkach światowych i europejskich doprowadziło to do sytuacji, w której stopy zwrotu z nieruchomości są jeszcze wyższe niż w 2007 r. Oznacza to, że z punktu widzenia cen rynki te stały się mniej atrakcyjne dla inwestorów.

Jeżeli chodzi o region Europy Środkowo-Wschodniej, Polska i Czechy nadal osiągają bardzo dobre wyniki pod względem przychodów generowanych z inwestycji, przy czym nie widać żadnych oznak przegrzewania się tych rynków pod względem rentowności. Nie ma ich też na Węgrzech, w Bułgarii i Rumunii ani też w krajach bałtyckich, gdzie w 2014 r. aktywność inwestycyjna znacznie wzrosła. Rosja zmierza niestety w przeciwnym kierunku.

Colliers analizuje w raporcie rentowność 10-letnich obligacji skarbowych - uwzględniając fakt, że stopy obligacji niektórych krajów uległy zmianie pod wpływem luzowania ilościowego - co pozwoliło ustalić, które rynki oferują premię za ryzyko z inwestowania w nieruchomości.

Wszystkie rynki Europy Środkowo-Wschodniej (z wyjątkiem Moskwy) cechują się wysokim, sięgającym 3,0 proc. spreadem w porównaniu do oprocentowania obligacji skarbowych. Nawet przy ostrożnych założeniach - przyjmując za punkt odniesienia stopę obligacji 5-letnich - widać, że region Europy Środkowo-Wschodniej wykazuje korzystny wskaźnik rentowności skorygowanej o ryzyko. Szczególnie obiecujące rynki to: Sofia, Praga, Bukareszt i Warszawa.

  • 1
  • 2

REKLAMA

PARTNERZY SERWISU Partner serwisu - CRESA Partner serwisu - CRESA Partner serwisu - Interbiuro Partner serwisu - Nowy Styl Partner serwisu - Penta partner portalu propertynews.pl Partner serwisu - Skanska Property Poland Sp. z.o.o. Partner serwisu - TDJ Partner serwisu - Vastint Partner serwisu - Workplace Solutions

PRIME PROPERTY PRIZE 2017

Do końca głosowania zostało


REKLAMA

Newsletter


Najważniejsze informacje portalu propertynews.pl prosto na Twój e-mail

Propertynews.pl: dołącz do nas na Google+

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

REKLAMA
REKLAMA