PARTNERZY PORTALU

partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl

REKLAMA

MSP poczeka z prywatyzacją PHN

  • Autor: PAP
  • 16 gru 2014 08:38

Wycofaliśmy się z prywatyzacji PHN-u, bo uznaliśmy, że w przyszłości możemy uzyskać ze sprzedaży naszego pakietu więcej, niż proponowali potencjalni nabywcy - powiedział Minister Skarbu Państwa, Włodzimierz Karpiński.

REKLAMA

Jak poinformował minister, w tym roku rząd planował 3,7 mld zł przychodów z prywatyzacji, ale zostanie zrealizowane ok. 1 mld zł i podobne przychody będą planowane na przyszły rok (ok. 1 mld zł).

"Takie są wyniki, jeśli chodzi o wąsko rozumianą prywatyzację. Należy zwrócić uwagę, że zmieniliśmy podejście do tego procesu. Pieniądze z prywatyzacji są wykorzystywane przez program Inwestycje Polskie, czyli BGK i PIR. Używając cudzysłowu można powiedzieć, że pieniądze pasywne zostały uaktywnione, by zaczęły pracować na inwestycje infrastrukturalne, przyciągając również kapitał prywatny i zwiększając możliwości kredytowe" - powiedział Karpiński.

Dokapitalizowanie spółki Polskie Inwestycje Rozwojowe wyniosło w tym roku 1,2 mld zł i pozwoli - wskazał Karpiński - zrealizować kluczowy dla bezpieczeństwa energetycznego Polski projekt wydobycia ropy ze złoża B8 przez Grupę Lotos. "Dzięki umowie o wartości 1,8 mld zł, krajowa produkcja ropy wzrośnie o 250 tysięcy ton rocznie. To jedna trzecia naszych obecnych mocy produkcyjnych" - powiedział szef MSP.

"Poza sprzedażą akcji PGE na powyższy cel, planowaliśmy (w tym roku) sprzedaż PHN-u (Polski Holding Nieruchomości). Wycofaliśmy się z prywatyzacji PHN-u, bo uznaliśmy, że w przyszłości możemy uzyskać ze sprzedaży naszego pakietu więcej, niż proponowali potencjalni nabywcy. Koncentrujemy się na budowaniu wartości tej spółki" - dodał.

Jak zaznaczył Karpiński, w tej chwili resort nie planuje sprzedaży dużych pakietów akcji w spółkach Skarbu Państwa. "Dzisiaj koncentrujemy się na budowaniu wartości naszych aktywów, od 2008 r. wartość akcji SP w spółkach notowanych na giełdzie wzrosła o 55 proc., oraz na szybkiej ale efektywnej prywatyzacji spółek do tego przeznaczonych, których dotąd nie udało się sprzedać" - powiedział.

"Szukamy najbardziej racjonalnych rozwiązań. Prowadzimy 148 procesów prywatyzacyjnych. To nie są te największe spółki, ale za to trudne przypadki, spółki wymagające restrukturyzacji, pomysłów na dobre zagospodarowanie. Wykorzystujemy tu różne ścieżki: restrukturyzację, konsolidację, przejęcia. Kończymy sprawy, których z różnych względów nie udało się zakończyć naszym poprzednikom. Dobry przykład to Trzemeszno, największy na polskim rynku producent skrobi i białka ziemniaczanego, przejęte przez KSC w ramach strategii budowy koncernu rolno-spożywczego. Udało nam się rozwiązać spór prawny z inwestorem, który toczył się od 2002 r., i odblokować proces prywatyzacji" - podkreślił.

Podał też przykład utworzenia z majątku Skarbu Państwa, we współpracy z wojewodą małopolskim, spółki celowej Nowe Centrum Administracyjne, która zajmie się sprzedażą gruntów SP na terenie Krakowa, a uzyskane w ten sposób fundusze przeznaczy na rewitalizację siedziby dawnej Huty Sendzimira.

Odnosząc się do tegorocznych dochodów z dywidend uzyskanych ze spółek Skarbu Państwa, powiedział, że "polityka dywidendowa jest odpowiedzią na pytanie, czy mamy roztropnego właściciela".

Podobał się artykuł? Podziel się!

PARTNERZY SERWISU Partner serwisu - CRESA Partner serwisu - Echo Investment S.A. Partner serwisu - Interbiuro Partner serwisu - Nowy Styl Partner serwisu - Penta partner portalu propertynews.pl Partner serwisu - Skanska Property Poland Sp. z.o.o. Partner serwisu - Vastint Partner serwisu - Workplace Solutions

PRIME PROPERTY PRIZE 2017

Do końca głosowania zostało


REKLAMA

Newsletter


Najważniejsze informacje portalu propertynews.pl prosto na Twój e-mail

Propertynews.pl: dołącz do nas na Google+

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

REKLAMA
REKLAMA