PARTNERZY PORTALU

partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl

REKLAMA

Na łódzkim rynku biurowym przybędzie 50 tys. mkw. nowoczesnej powierzchni

  • Autor: Propertynews.pl
  • 20 cze 2011 13:22

Na łódzkim rynku biurowym przybędzie 50 tys. mkw. nowoczesnej powierzchni

W ciągu ostatnich 24 miesięcy zasób nowoczesnej powierzchni biurowej w Łodzi powiększył się o ponad 60 tys. mkw., a w ciągu najbliższych 18 miesięcy przybędzie kolejne ponad 50 tys. mkw. - informuje Łukasz Maciak, dyrektor Inwestycji Komercyjnych, Arka BZ WBK Fundusz Rynku Nieruchomości 2 FIZ, Inwestor Parku Biznesu Teofilów.

REKLAMA

Jak dodaje, wliczając wolne powierzchnie w obiektach istniejących oraz tych, których oddanie do użytku jest planowane do końca 2011 roku, w Łodzi jest prawie 80 tys. mkw. nowoczesnej powierzchni biurowej.

Oznaki ożywienia obserwuje się również po stronie popytu na nowoczesne biura. - Sumaryczna wielkość podpisanych umów najmu osiągnęła już w pierwszym kwartale 2011 roku ponad 18 tys. mkw. Obecna aktywność na rynku wskazuje, że w 2011 roku należy spodziewać się transakcji najmu na poziomie około 40 - 50 tys. mkw. Należy jednak pamiętać, że znaczna część popytu to relokacje, a zatem całkowity popyt nie przekłada się wprost na zmniejszenie podaży dostępnych powierzchni biurowych - wyjaśnia Łukasz Maciak.

Zdaniem eksperta, łódzki rynek biurowy stał się najbardziej konkurencyjnym rynkiem biurowym w Polsce. Stawki czynszu są tu niższe niż w innych miastach regionalnych. W pierwszej połowie 2011 roku średni poziom czynszów umownych w biurowcach klasy A i B+ znalazł się na poziomie ok. 11 euro za mkw./mies. Jest to od 2 do 4 euro mniej w porównaniu z innymi ośrodkami biznesu w Polsce, jak np. Wrocław, Kraków czy Warszawa.

Koszty najmu powierzchni biurowej nie są jedynym czynnikiem decydującym o korzyściach z ulokowania biznesu w Łodzi. - Obecność dwudziestu wyższych uczelni w mieście gwarantuje dostępność wykwalifikowanej siły roboczej, a koszt jej zatrudnienia jest relatywnie niski, dzięki czemu Łódź okazuje się bardzo konkurencyjna - informuje Łukasz Maciak.

Strefa premium - propertynews.pl

DALSZA CZĘŚĆ ARTYKUŁU JEST DOSTĘPNA DLA SUBSKRYBENTÓW STREFY PREMIUM PORTALU PROPERTYNEWS.PL

lub poznaj nasze plany abonamentowe i wybierz odpowiedni dla siebie

REKLAMA

PARTNERZY SERWISU Partner serwisu - CRESA Partner serwisu - CRESA Partner serwisu - Interbiuro Partner serwisu - Nowy Styl Partner serwisu - Penta partner portalu propertynews.pl Partner serwisu - Skanska Property Poland Sp. z.o.o. Partner serwisu - TDJ Partner serwisu - Vastint Partner serwisu - Workplace Solutions

PRIME PROPERTY PRIZE 2017

Do końca głosowania zostało


REKLAMA

Newsletter


Najważniejsze informacje portalu propertynews.pl prosto na Twój e-mail

Propertynews.pl: dołącz do nas na Google+

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

REKLAMA
REKLAMA