PARTNERZY PORTALU

partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl

REKLAMA

Na warszawskim rynku nieruchomości biurowych rządzi najemca

  • Autor: propertynews.pl
  • 06 sie 2014 10:35

Na warszawskim rynku nieruchomości biurowych rządzi najemca

Rok 2013 był rekordowy pod względem nowej podaży na warszawskim rynku biurowym. Zasoby zwiększyły się o 300 000 mkw. Według prognoz DTZ, ten rok zakończy się jeszcze wyższym wynikiem.

REKLAMA

Z najnowszego raportu DTZ Property Times Office Warsaw wynika, że pod koniec I połowy 2014 r. całkowite zasoby powierzchni biurowych w Warszawie wyniosły 4,3 mln mkw. w 450 budynkach biurowych.

Warszawski rynek w pierwszej połowie 2014 roku powiększył się o 190 000 mkw., a w budowie znajduje się kolejne 123 000 mkw. Mimo wysokiej podaży, mogącej doprowadzić do tymczasowej nadpodaży, w budowie znajduje się ok. 530 000 m kw. powierzchni biurowej, z czego 230 000 może zostać zrealizowane w 2015 roku.

Wolumen transakcji (bez renegocjacji) w całym pierwszym półroczu 2014 przekroczył 164 000 mkw., co stanowi 72 proc. wolumenu najmu odnotowanego w I połowie 2013. Podobnie jak w ciągu ostatnich pięciu lat, w I połowie 2014 renegocjacje i odnowienia umów najmu pozostały wciąż popularną praktyką rynkową i stanowiły 37 proc. całkowitego wolumenu transakcji. Całkowity popyt, włączając umowy renegocjacji i przedłużeń, wyniósł 259 000 m kw. Nadal najczęściej wybieranym przez najemców miejscem lokalizacji nowego biura w Warszawie jest strefa Południe Górne.

Duży wolumen nowej podaży doprowadził do wzrostu stopy pustostanów w 2013 roku oraz w pierwszym półroczu 2014 roku. Na koniec czerwca 2014 wskaźnik ten wynosił 13,4 proc. i jest to najwyższa wartość odnotowana od 2003 roku. Najwyższa stopa pustostanów odnotowana została w strefie Północ (23proc.), gdzie dostępne było 43 000 m kw. powierzchni biurowej.

Na koniec półrocza 2014, stawki czynszów pozostały na zbliżonym poziomie w porównaniu do poprzedniego półrocza, zarówno w centrum jak i w pozostałych lokalizacjach. Czynsze wywoławcze za najlepszą powierzchnię biurową znajdowały się na poziomie 24-25,5 euro za m kw. za miesiąc w centrum i 14 - 16 euro poza centrum.

Obecna sytuacja na rynku, z rekordowo wysoką podażą w 2013 i pierwszej połowie 2014 roku, ciągle rosnący poziom nowej powierzchni biurowej i wysoki wskaźnik pustostanów sprzyjają najemcom i powodują rosnącą konkurencję pomiędzy deweloperam - powiedziała Ewa Derlatka-Chilewicz, zastępca dyrektora w Zespole Doradztwa i Analiz Rynkowych, DTZ.

Właściciele nowych kompleksów biurowych oferują szeroki pakiet zachęt oraz nowe funkcje podnoszące atrakcyjność biura i komfort pracy. By sprostać konkurencji, właściciele starszych budynków biurowych decydują się na przebudowy i gruntowne remonty swoich obiektów. Proces taki przeszedł już budynek Moniuszki Tower, a obecnie trwają prace przy kompleksie Ethos (dawny Holland Park) oraz budynku Spectrum Tower (dawny biurowiec TP SA). - Najemcy natomiast wykorzystują swoją silną pozycję negocjacyjną i przenoszą się do nowych lokalizacji lub renegocjują istniejące umowy. Rezultatem jest silny popyt na powierzchnię biurową, wynikający w większym stopniu z trendu optymalizacji wynajętej powierzchni niż z ekspansji - dodała Chilewicz.

Podobał się artykuł? Podziel się!

PARTNERZY SERWISU Partner serwisu - CRESA Partner serwisu - Interbiuro Partner serwisu - Nowy Styl Partner serwisu - Penta partner portalu propertynews.pl Partner serwisu - Skanska Property Poland Sp. z.o.o. Partner serwisu - TDJ Partner serwisu - Vastint Partner serwisu - Workplace Solutions

PRIME PROPERTY PRIZE 2017

Do końca głosowania zostało


REKLAMA

Newsletter


Najważniejsze informacje portalu propertynews.pl prosto na Twój e-mail

Propertynews.pl: dołącz do nas na Google+

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

REKLAMA
REKLAMA