PARTNERZY PORTALU

partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl
partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl
partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl

REKLAMA

Na wieczystym użytkowaniu tracą wszyscy

 • Autor: Propertynews.pl
 • 21 lis 2014 09:29

Na wieczystym użytkowaniu tracą wszyscy

Funkcjonowanie w ramach wieczystego użytkowania nieruchomości to dla inwestorów komercyjnych działających w Polsce konieczność. - Większość naszych biurowców stoi na gruntach będących w wieczystym użytkowaniu - tłumaczy w rozmowie z Propertynews.pl Maciej Zajdel, prezes IVG Polska. Jakie konsekwencje niesie ze sobą taki stan rzeczy?

REKLAMA

-  Po pierwsze tego typu nieruchomości charakteryzują się wyższymi kosztami funkcjonowania. Wiąże się to z opłatami za korzystanie z gruntów, które to opłaty w Warszawie wynoszą średnio kilka złotych za mkw. powierzchni miesięcznie. W przypadku dużych budynków kwota ta staje się znacząca i bezpośrednio przekłada się na koszty funkcjonowania inwestycji. Podsumowując, w związku z faktem, że praktyką jest pośrednie ponoszenie tych kosztów przez najemców, średnio koszty najmu w takich nieruchomościach mogą być nawet o 10 proc. wyższe. Tracą na tym wszyscy - tłumaczy Maciej Zajdel.

Innym problemem, z jakim muszą sobie radzić inwestorzy i deweloperzy powierzchni komercyjnych, to przedłużenie wieczystego uzytkowania. - W tym momencie coraz więcej właścicieli nieruchomości zaczyna mierzyć się z tym tematem, bowiem teraz kończą się najkrótsze, czyli ponad 40-letnie umowy - dodaje Zajdel.

Jednocześnie nad przyszłością swoich nieruchomości muszą się zastanowić fimy, którym użytkowanie kończy się w dalszej perspektywie czasu. - Perspektywa wygaśnięcia prawa użytkowania wieczystego w okresie 10 czy 15 lat jest w terminologii rynku nieruchomości zjawiskiem, które wydarzy się niebawem. Skutkuje to ryzykiem nie ponoszenia nakładów, utrudnia najem dla najemców poszukujących długookresowych najmów. Właściciele próbują zaradzać temu problemowi poprzez wczesne występowanie o przedłużenie okresu użytkowania wieczystego dla użytkowań wieczystych o okresie krótszym niż maksymalne 99 lat - komentuje prezes IVG Poland.

W teorii użytkowanie wieczyste przedłużane jest niemalże automatyczne. Jak dodaje Maciej Zajdel, nie zawsze tak się dzieje. Pojawiają się bowiem opory przed decyzjami administracyjnymi, wynikającymi z różnych czynników.

Więcej o tym, jak radzić sobie z problematyką wieczystego użytkowania, już niebawem na Propertynews.pl

 • co to? 2014-11-21 21:50:16
  zonk!

  Ten artykuł, jak i uzasadnienie w komentarzu (chyba Waszej redakcji) można porównać do zamieszczanych na Waszym portalu raportów rynkowych pewnej nowej "firmy doradczej". Równie dobry i celny strzał w kolano ;)

  Ja raczej poszedłbym do firmy prawniczej w kwestii dalszych publikacji związanych z problematyką użytkowania wieczystego, aby nakreśliła mi co mam pisać.
 • Redakcja 2014-11-21 15:47:08
  Dziękujemy za komentarze. Jeśli chodzi o fragment dotyczący wielkości budynków - większy budynek najczęściej oznacza zajmowaną większą działkę, a to właśnie według liczby mkw. naliczana jest opłata za wieczyste komentarze, jak słusznie zauważył nasz czytelnik "uzytkownik wieczysty". Dodatkowo można tu zauważyć inny problem, jakim jest np. naliczanie opłat za część działki zajmowaną przez drogę wewnętrzną.
  Odnosząc się do kwestii nieprzedłużenia - w zbliżającej się publikacji podejmujemy ten temat, proszę zatem pozostać czujnym i obserwować Propertynews.pl.
 • uzytkownik wieczysty 2014-11-21 14:52:28
  Wysokość opłaty za użytkowanie wieczyste zalezy od wartości rynkowej gruntu niezabudowanego a na jego wartosć wpływa m.in. lokalizacja i uwarynkowania planistyczne - istnienie planu miejscowego. Niestaty większość wycen aktualizujących opłatę jest wykonywana niestartannie bez zachowania należytej stranności (bo kryterium wyboru jest cena), a cierpią na nie tylko firmy, ale głownie właściciele mieszkań, którzy wycen zazwyczja nie rozumieją i nie potrafią ich zweryfikować. Sędziowie także nie rozumieją sztuki wyceny i wydają wyroki nieprzemyślane i nietrafione, szczegolnie wtedy gdy biegly jest niedouczony i opinie przygotował błednie.

PARTNERZY SERWISU Partner serwisu - Echo Investment S.A. Partner serwisu - Interbiuro Partner serwisu - Nowy Styl Partner serwisu - Penta Partner serwisu - Skanska Property Poland Sp. z.o.o. Partner serwisu - TDJ Partner serwisu - Workplace Partner serwisu - Vastint Partner serwisu - Zinel

REKLAMA

Newsletter


Najważniejsze informacje portalu propertynews.pl prosto na Twój e-mail

Propertynews.pl: dołącz do nas na Google+

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

REKLAMA
REKLAMA