PARTNERZY PORTALU

partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl

REKLAMA

Nadchodzą wielkie transakcje

  • Autor: Propertynews.pl
  • 01 sie 2016 07:47

Nadchodzą wielkie transakcje Karol Patynowski

W ciągu najbliższych miesięcy możemy spodziewać się dużych transakcji najmu - prognozują analitycy JLL.

REKLAMA

- Popyt na nowoczesne powierzchnie biurowe w Polsce utrzymuje się na wysokim poziomie. Łącznie, w I półroczu w Warszawie i pozostałych największych miastach wynajęto 628,2 tys. mkw. biur. Ponadto, w nadchodzących miesiącach spodziewamy się finalizacji kilku znaczących umów najmu - informuje Karol Patynowski, dyrektor w Dziale Reprezentacji Najemcy, JLL.

W I półroczu najwięcej wynajęto w Warszawie – 360,1 tys. mkw., Krakowie – 110,1 tys. mkw. i Wrocławiu – 52,5 tys. mkw.

- Popyt na głównych rynkach poza stolicą sięgnął łącznie 268,1 tys. mkw., co pokazuje nieprzerwany rozwój tych lokalizacji. Kluczowym najemcą poza Warszawą pozostają już tradycyjnie firmy z sektora nowoczesnych usług dla biznesu, które wygenerowały 60 proc. popytu na biura na głównych rynkach z wyłączeniem stolicy, a podpisywane przez nie umowy dotyczyły dużych powierzchni. Największy udział w popycie w I półroczu sektor miał w Krakowie – aż 75 proc. - dodaje Mateusz Polkowski, dyrektor w Dziale Badań Rynku i Doradztwa, JLL.

- Warto zauważyć, że poza Warszawą motorem wzrostu popytu były transakcje przednajmu, na które przypadło 40 proc. wynajętej powierzchni. Znaczący udział umów typu pre-let w popycie przyczynił się do rozpoczęcia realizacji nowych projektów biurowych, szczególnie w Krakowie - dodaje Karol Patynowski.

Podaż

Łącznie, w I półroczu w Warszawie i pozostałych ośmiu największych rynkach w Polsce oddano do użytku 569,6 tys. mkw. nowoczesnej powierzchni biurowej, z czego 350,1 tys. mkw. w Warszawie, a 219,5 tys. mkw. poza nią. Wyłączając stolicę, w I półroczu najwięcej nowej powierzchni ukończono w Krakowie – prawie 66,5 tys. mkw. oraz Trójmieście - 52,7 tys. mkw. Największe projekty biurowe oddane do użytku w Warszawie to Warsaw Spire A (59,1 tys. mkw.) oraz Q22 (46,4 tys. mkw.), a poza nią Tryton Business House (21,3 tys. mkw.) w Gdańsku, O3 Business Campus (19,2 tys. mkw.) w Krakowie oraz University Business Park B (18 ,7 tys. mkw.) w Łodzi.

„Na koniec I półrocza w budowie pozostawało 1,44 mln mkw. nowoczesnej powierzchni biurowej, z czego na Warszawę przypada ok. 545 tys. mkw. Dużą aktywność deweloperów rejestrujemy w Krakowie, gdzie powstaje 303 tys. mkw. biur, we Wrocławiu – 181,4 tys. mkw., Trójmieście – 132,1 tys. mkw. oraz Łodzi – 109 ,6 tys. mkw.”, wylicza Mateusz Polkowski.

Powierzchnie niewynajęte i czynsze

Na koniec I półrocza wskaźnik powierzchni niewynajętej w Warszawie wyniósł 15,4 proc. Poza Warszawą najniższy poziom pustostanów rejestrowany jest w Krakowie (6,0 proc.), a najwyższy w Szczecinie (17,7 proc.).

Najwyższe czynsze transakcyjne w centrum Warszawy wahają się od 21 do 23,5 euro za mkw. miesięcznie oraz od 11 do 18 euro za mkw. miesięcznie poza nim. Wśród pozostałych głównych rynków biurowych w Polsce najniższe czynsze rejestrowane są w Lublinie (11-12 euro za mkw. miesięcznie), a najwyższe we Wrocławiu (14-14,5 euro za mkw. miesięcznie).

Podobał się artykuł? Podziel się!

PARTNERZY SERWISU Partner serwisu - Interbiuro Partner serwisu - Nowy Styl Partner serwisu - Penta Partner serwisu - Skanska Property Poland Sp. z.o.o. Partner serwisu - Vastint Partner serwisu - Workplace Partner serwisu - Zinel

REKLAMA

Newsletter


Najważniejsze informacje portalu propertynews.pl prosto na Twój e-mail

Propertynews.pl: dołącz do nas na Google+

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

REKLAMA
REKLAMA