PARTNERZY PORTALU

partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl
partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl
partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl

REKLAMA

Nadchodzą wielkie transakcje

  • Autor: Propertynews.pl
  • 01 sie 2016 07:47

Nadchodzą wielkie transakcje Karol Patynowski

W ciągu najbliższych miesięcy możemy spodziewać się dużych transakcji najmu - prognozują analitycy JLL.

REKLAMA

- Popyt na nowoczesne powierzchnie biurowe w Polsce utrzymuje się na wysokim poziomie. Łącznie, w I półroczu w Warszawie i pozostałych największych miastach wynajęto 628,2 tys. mkw. biur. Ponadto, w nadchodzących miesiącach spodziewamy się finalizacji kilku znaczących umów najmu - informuje Karol Patynowski, dyrektor w Dziale Reprezentacji Najemcy, JLL.

W I półroczu najwięcej wynajęto w Warszawie – 360,1 tys. mkw., Krakowie – 110,1 tys. mkw. i Wrocławiu – 52,5 tys. mkw.

- Popyt na głównych rynkach poza stolicą sięgnął łącznie 268,1 tys. mkw., co pokazuje nieprzerwany rozwój tych lokalizacji. Kluczowym najemcą poza Warszawą pozostają już tradycyjnie firmy z sektora nowoczesnych usług dla biznesu, które wygenerowały 60 proc. popytu na biura na głównych rynkach z wyłączeniem stolicy, a podpisywane przez nie umowy dotyczyły dużych powierzchni. Największy udział w popycie w I półroczu sektor miał w Krakowie – aż 75 proc. - dodaje Mateusz Polkowski, dyrektor w Dziale Badań Rynku i Doradztwa, JLL.

- Warto zauważyć, że poza Warszawą motorem wzrostu popytu były transakcje przednajmu, na które przypadło 40 proc. wynajętej powierzchni. Znaczący udział umów typu pre-let w popycie przyczynił się do rozpoczęcia realizacji nowych projektów biurowych, szczególnie w Krakowie - dodaje Karol Patynowski.

Podaż

Łącznie, w I półroczu w Warszawie i pozostałych ośmiu największych rynkach w Polsce oddano do użytku 569,6 tys. mkw. nowoczesnej powierzchni biurowej, z czego 350,1 tys. mkw. w Warszawie, a 219,5 tys. mkw. poza nią. Wyłączając stolicę, w I półroczu najwięcej nowej powierzchni ukończono w Krakowie – prawie 66,5 tys. mkw. oraz Trójmieście - 52,7 tys. mkw. Największe projekty biurowe oddane do użytku w Warszawie to Warsaw Spire A (59,1 tys. mkw.) oraz Q22 (46,4 tys. mkw.), a poza nią Tryton Business House (21,3 tys. mkw.) w Gdańsku, O3 Business Campus (19,2 tys. mkw.) w Krakowie oraz University Business Park B (18 ,7 tys. mkw.) w Łodzi.

„Na koniec I półrocza w budowie pozostawało 1,44 mln mkw. nowoczesnej powierzchni biurowej, z czego na Warszawę przypada ok. 545 tys. mkw. Dużą aktywność deweloperów rejestrujemy w Krakowie, gdzie powstaje 303 tys. mkw. biur, we Wrocławiu – 181,4 tys. mkw., Trójmieście – 132,1 tys. mkw. oraz Łodzi – 109 ,6 tys. mkw.”, wylicza Mateusz Polkowski.

Powierzchnie niewynajęte i czynsze

Na koniec I półrocza wskaźnik powierzchni niewynajętej w Warszawie wyniósł 15,4 proc. Poza Warszawą najniższy poziom pustostanów rejestrowany jest w Krakowie (6,0 proc.), a najwyższy w Szczecinie (17,7 proc.).

Najwyższe czynsze transakcyjne w centrum Warszawy wahają się od 21 do 23,5 euro za mkw. miesięcznie oraz od 11 do 18 euro za mkw. miesięcznie poza nim. Wśród pozostałych głównych rynków biurowych w Polsce najniższe czynsze rejestrowane są w Lublinie (11-12 euro za mkw. miesięcznie), a najwyższe we Wrocławiu (14-14,5 euro za mkw. miesięcznie).

PARTNERZY SERWISU Partner serwisu - Echo Investment S.A. Partner serwisu - Interbiuro Partner serwisu - Nowy Styl Partner serwisu - Penta Partner serwisu - Skanska Property Poland Sp. z.o.o. Partner serwisu - Vastint Poland Partner serwisu - Workplace

REKLAMA

Newsletter


Najważniejsze informacje portalu propertynews.pl prosto na Twój e-mail

Propertynews.pl: dołącz do nas na Google+

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

REKLAMA
REKLAMA