PARTNERZY PORTALU

partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl

REKLAMA

Nadciąga rekordowa podaż biur

  • Autor: Propertynews.pl
  • 09 sie 2017 08:11

Nadciąga rekordowa podaż biur Paweł Skałba, partner w Colliers International, dyrektor Działu Powierzchni Biurowych

Deweloperzy biurowi nie zwalniają tempa. Na koniec pierwszego półrocza 2017 r. całkowita podaż na dziewięciu głównych rynkach w Polsce osiągnęła poziom prawie 9,3 mln mkw., a w budowie znajduje się obecnie kolejnych 1,7 mln mkw. – wynika z najnowszego raportu Colliers International. Szykuje się kolejny rekord?

REKLAMA

W ciągu sześciu miesięcy deweloperzy oddali do użytku ponad 300 tys. mkw. powierzchni biurowej, z czego 130 tys. mkw. w stolicy. Wśród miast regionalnych najwyższy wzrost zasobów odnotował rynek krakowski - 80,9 tys. mkw.

Od początku roku na warszawskim rynku biurowym ukończonych zostało 16 budynków, z których największy był kompleks Business Garden w strefie Żwirki i Wigury (5 budynków o łącznej powierzchni najmu: 54,8 tys. mkw.). Na rynkach regionalnych oddano w sumie 34 projekty biurowe o łącznej powierzchni około 190 tys. mkw., przy czym zdecydowana większość ukończonych inwestycji to obiekty o powierzchni najmu poniżej 10 tys. mkw.

Wolumen transakcji zawartych w I poł. roku ukształtował się na poziomie 723 tys. mkw., co stanowi wzrost o 15 oric,w porównaniu do analogicznego okresu poprzedniego roku. Rekord w tym względzie zanotowała Warszawa, w której łącza ilość wynajętej powierzchni biurowej wyniosła 391,4 tys. mkw. - jest to najlepszy półroczny wyniki w historii rynku. Najwięcej umów w stolicy (prawie 30 proc. całkowitego popytu) zostało podpisanych w strefie Centrum (115,4 tys. mkw.). Na rynkach regionalnych popyt brutto w I poł. 2017 r ukształtował się na poziomie 331,4 tys. mkw., o 23 proc. więcej niż w analogicznym okresie poprzedniego roku. Najwięcej umów zostało zawartych w Krakowie (30 proc. całkowitego wolumenu) i we Wrocławiu (28 proc. popytu brutto).

Współczynnik pustostanów dla Polski odnotował niewielki spadek do poziomu 11,9 proc. wobec 12,1 proc. na koniec I kw. 2017 r. Poziom pustostanów dla Warszawy spadł o 0,1 p.p i wyniósł na koniec II kw. 2017 r. 13,9 proc., co przełożyło się na 715,8 tys. mkw. dostępnej powierzchni. Na rynkach regionalnych najniższe pustostany odnotowano w Łodzi (6,0 proc.) oraz Trójmieście (7,8 proc.).

Czynsze bazowe w pierwszej połowie roku utrzymywały się na niezmienionym poziomie. W Warszawie stawki za powierzchnię biurową wynosiły od 12 do 22 EUR/m²/miesiąc, natomiast w miastach regionalnych od 10 do 16,5 EUR/mkw./miesiąc.

Aktywność deweloperska pozostaje na wysokim poziomie. Ponad 40 proc. powstającej powierzchni biurowej przypada na stolicę. W miastach regionalnych nadal najwięcej projektów powstaje w Krakowie (290 tys. mkw.), Wrocławiu (260tys. mkw.) i Łodzi (150 tys. mkw.).

— Obecnie w budowie znajduje się rekordowa powierzchnia nowych biur - 1,7 mln mkw. W samej Warszawie w trakcie realizacji jest ponad 720 tys. mkw. Sytuacja na rynku sprzyja najemcom. Deweloperzy oferują coraz ciekawsze projekty biurowe oraz duże pakiety zachęt. Obserwujemy również rosnącą liczbę modernizacji starszych obiektów — mówi Paweł Skałba, partner w Colliers International, dyrektor Działu Powierzchni Biurowych.

Podobał się artykuł? Podziel się!

PARTNERZY SERWISU Partner serwisu - CRESA Partner serwisu - Echo Investment S.A. Partner serwisu - Interbiuro Partner serwisu - Nowy Styl Partner serwisu - Penta partner portalu propertynews.pl Partner serwisu - Skanska Property Poland Sp. z.o.o. Partner serwisu - Vastint Partner serwisu - Workplace Solutions

PRIME PROPERTY PRIZE 2017

Do końca głosowania zostało


REKLAMA

Newsletter


Najważniejsze informacje portalu propertynews.pl prosto na Twój e-mail

Propertynews.pl: dołącz do nas na Google+

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

REKLAMA
REKLAMA