PARTNERZY PORTALU

partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl

REKLAMA

Nadszedł kryzys… ale Polakom nikt o tym nie powiedział

  • Autor: Propertynews.pl
  • 28 maj 2012 09:25

Nadszedł kryzys… ale Polakom nikt o tym nie powiedział

Polska wciąż jest wiodącym rynkiem nieruchomości w Europie Środkowo-Wschodniej. Potwierdzają to twarde dane – w 2011 roku wartość transakcji inwestycyjnych w naszym kraju w tym sektorze była najwyższa od czterech lat. Osiągnęła poziom 2,5 mld euro, czyli o 28 proc. większy niż w 2010 roku i ponad trzykrotnie większy od wyniku osiągniętego w 2009 roku.

REKLAMA

Największym zainteresowaniem inwestorów w Polsce będą się cieszyły segmenty handlowy i biurowy. - W 2011 roku na każdy z nich przypadł ok. 45-proc. udział w rynku i wszystko wskazuje na to, że podobne proporcje utrzymają się też w 2012 roku - przewiduje Łukasz Lorencki z firmy Cushman & Wakefield.

Źródłem popularności polskich centrów handlowych i biurowców jest przede wszystkim wysoka płynność, która pozwala na swobodny obrót posiadanymi aktywami, istotnie zmniejszając ryzyko inwestycji. - Rynki te charakteryzują się również największą podażą atrakcyjnych projektów inwestycyjnych i równocześnie działa na nich najwięcej podmiotów zainteresowanych kupnem, sprzedażą oraz finansowaniem - mówi Lorencki.

Lorencki podkreśla, że segmenty magazynowy i hotelowy przyciągają inwestorów szukających bardziej zyskownych inwestycji i gotowych na podjęcie wyższego ryzyka.

Zdaniem Karola Bartosa, dyrektora generalnego funduszu MGPA Polska, nasz kraj zyskuje sympatię inwestorów również a sprawą wysokiego poziomu zwrotu z inwestycji w nieruchomości w porównaniu z Europą Zachodnią. - Inwestycje w polskie nieruchomości stały się po prostu atrakcyjną alternatywą i przestały być uważane za swoistą„egzotykę".  Najlepszym tego dowodem jest fakt, że tradycyjny krąg inwestorów poszerza się o nowe firmy, np. fundusz z Kataru - mówi Bartos.

Optymistyczne perspektywy
Europa Środkowa i Wschodnia jest jednym z kluczowych rynków dla Grupy Immofinanz. Spółka zainwestowała tu około 50 proc. swojego kapitału, budując centra handlowe i biurowce, w tym katowicką Silesię City Center. - Oczywiście będzie tak również w przyszłości. W Polsce i Rosji widzimy olbrzymi potencjał i z tego powodu zintensyfikujemy tam naszą działalność - zapowiada prezes zarządu Immofinanz Group Eduard Zehetner.

Do gry o najlepsze projekty nieruchomościowe włącza się także spółka najbogatszego Polaka Jana Kulczyka i amerykańskiego dewelopera Larry'ego Silversteina - Kulczyk Silverstein Properties, która chce zainwestować w regionie Europy Środkowej i Wschodniej 500 mln euro. - Do inwestowania w Polsce oraz w całym regionie zachęcają nas optymistyczne perspektywy wzrostu. W regionie CEE Polska jest rynkiem najbardziej płynnym. Dodatkowo jest wymieniana w gronie Niemiec i Francji jako jeden z podstawowych kierunków inwestowania kapitału w nieruchomości w Europie - podkreśla Piotr M. Krawczyński, dyrektor zarządzający, członek zarządu Kulczyk Silverstein Properties.

PARTNERZY SERWISU Partner serwisu - Echo Investment S.A. Partner serwisu - Interbiuro Partner serwisu - Nowy Styl Partner serwisu - Penta Partner serwisu - Skanska Property Poland Sp. z.o.o. Partner serwisu - Vastint Partner serwisu - Workplace Partner serwisu - Zinel

REKLAMA

Newsletter


Najważniejsze informacje portalu propertynews.pl prosto na Twój e-mail

Propertynews.pl: dołącz do nas na Google+

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

REKLAMA
REKLAMA