PARTNERZY PORTALU

partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl

REKLAMA

Najemcy biurowi idą do centrum

  • Autor: propertynews.pl
  • 21 kwi 2016 14:47

Najemcy biurowi idą do centrum  Mateusz Polkowski, dyrektor w Dziale Badań Rynku i Doradztwa, JLL

Rok 2016 ma być bardzo ciekawym rokiem na warszawskim rynku biurowym. - Po raz pierwszy w historii rynku w jednym roku do użytku zostaną oddane dwa wieżowe biurowce o wysokości powyżej 150 metrów - Warsaw Spire i Q22. Z kolei w drugim półroczu całkowita podaż nowoczesnej powierzchni biurowej w stolicy przekroczy granicę 5 mln mkw. - mówi Mateusz Polkowski, dyrektor w Dziale Badań Rynku i Doradztwa, JLL.

REKLAMA

Popyt – najemcy idą do centrum

W I kw. 2016 r. w Warszawie podpisano umowy najmu na 142,2 tys. mkw. powierzchni biurowej, z czego najwięcej – ponad 55 tys. mkw. - przypadło na centrum i jego obrzeża. Potwierdza to trwające od początku 2015 r. przesunięcie środka ciężkości w stronę centralnych lokalizacji, w szczególności okolic Ronda Daszyńskiego.

- Obserwujemy rosnące zainteresowanie najemców lokalizacjami centralnymi, z dogodnym dostępem do środków transportu publicznego, szczególnie metra. Jest na rynku grupa firm, które wolą zapłacić nieco więcej za wynajem biura, wiedząc, że wpłynie to korzystnie na procesy rekrutacyjne i zadowolenie pracowników z miejsca pracy. Dzięki takiej zmianie nastawienia najemców, dużym zainteresowaniem cieszą się nieruchomości realizowane w okolicy Ronda Daszyńskiego oraz Dworca Gdańskiego - mówi Jakub Sylwestrowicz, dyrektor Działu Reprezentacji Najemcy, JLL.

Na nowe umowy w istniejących budynkach przypadło ok. 57 tys. mkw., a kolejne 8 tys. mkw. stanowiły ekspansje. Udział przednajmów był na podobnym poziomie co odnowień (26 proc. - ok. 37 tys. mkw.) i jest to znaczący wzrost tego typu aktywności w porównaniu z 2015 r. 

Podaż – dwie wieże

W I kw. warszawski rynek powiększył się o sześć nowych inwestycji biurowych o łącznej powierzchni ok. 113 tys. mkw., takich jak Eurocentrum Office Complex Delta (25 tys. mkw.), Astrum Business Park I (22,6 tys. mkw.), Atrium 2 (20 250 mkw.), Prime Corporate Center (20 150 mkw.), Gdański Business Center II C (19,7 tys. mkw.) czy Królewska (5,4 tys. mkw.). W 2016 r. po raz pierwszy w historii stołecznego rynku do użytku trafią dwa budynki o wysokości powyżej 150 metrów, czyli Warsaw Spire i Q22.

Na koniec I kw. zasoby powierzchni biurowej w Warszawie wynosiły 4 751 000 mkw. W budowie jest dalsze 662 tys. mkw. - Duża aktywność deweloperów to pozytywny sygnał dla najemców. Warszawski rynek biurowy sprzyja najemcom, którzy mogą wybierać wśród interesujących opcji zarówno w budynkach istniejących, jak i tych w budowie. Dzięki temu możliwe jest znalezienie optymalnych nieruchomości nie tylko pod względem dostępu do transportu publicznego czy udogodnień w sąsiedztwie, ale nade wszystko pod względem efektywności i elastyczności powierzchni oraz atrakcyjnych warunków komercyjnych - dodaje Jakub Sylwestrowicz.

Powierzchnie niewynajęte i czynsze

Współczynnik pustostanów sięgnął 14,1 proc. na koniec I kw. 2016 r. Najwyższe czynsze transakcyjne w centrum wahają się od 21 do 23,5 euro za mkw. miesięcznie oraz od 11 do 18 euro za mkw. miesięcznie poza nim.

W I kw. 2016 r. zespół ekspertów JLL doradzał przy transakcjach najmu biur w Warszawie o łącznej powierzchni ok. 33 tys. mkw., co daje najwyższy, 35-procentowy udział w rynku wśród wszystkich firm doradczych.

 

Podobał się artykuł? Podziel się!

REKLAMA

PARTNERZY SERWISU Partner serwisu - CRESA Partner serwisu - CRESA Partner serwisu - Interbiuro Partner serwisu - Nowy Styl Partner serwisu - Penta partner portalu propertynews.pl Partner serwisu - Skanska Property Poland Sp. z.o.o. Partner serwisu - TDJ Partner serwisu - Vastint Partner serwisu - Workplace Solutions

PRIME PROPERTY PRIZE 2017

Do końca głosowania zostało


REKLAMA

Newsletter


Najważniejsze informacje portalu propertynews.pl prosto na Twój e-mail

Propertynews.pl: dołącz do nas na Google+

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

REKLAMA
REKLAMA