PARTNERZY PORTALU

partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl

REKLAMA

Najemcy biurowi ożywią się latem

  • Autor: propertynews.pl
  • 06 maj 2016 17:52

Najemcy biurowi ożywią się latem Anna Młyniec, dyrektor Działu Wynajmu Powierzchni Biurowych i Reprezentacji Najemcy, JLL

Polski rynek biurowy może urosnąć w tym roku nawet o 900 tys. mkw. Sukcesywnie rośnie również popyt na powierzchnie biurowe. - Spodziewamy się wzrostu aktywności najemców w nadchodzących miesiącach - mówi Anna Młyniec, dyrektor Działu Wynajmu Powierzchni Biurowych i Reprezentacji Najemcy, JLL.

REKLAMA

Najwyższy popyt rejestrowany był  w tym czasie w Warszawie – 142,2 tys. mkw., a następnie w Krakowie – 39,4 tys. mkw.

- Sektor nowoczesnych usług dla biznesu pozostaje kluczowym najemcą biur na głównych rynkach poza Warszawą. Na firmy z tej branży przypadło 63 proc. popytu zarejestrowanego poza stolicą w I kw. 2016 r. Największy udział w popycie na biura sektor miał we Wrocławiu – 83 proc., Katowicach – 81 proc. oraz Krakowie – 74 proc. -  dodaje Anna Młyniec.

Do największych umów najmu zawartych w I kw. 2016 r. w Polsce należą: wynajęcie przez Credit Suisse 10,8 tys. mkw. we wrocławskim biurowcu Grunwaldzki Center, przejęcie przez Aon 10,75 tys. mkw. na terenie Enterprise Park E w Krakowie oraz podpisanie przez Allegro umowy najmu na 7,6 tys. mkw. w warszawskim biurowcu Q22.

Podaż

Łączne zasoby powierzchni biurowej w Polsce wyniosły ok. 8,3 mln mkw. na koniec I kw. W analizowanym okresie na rynek trafiło ok. 218 tys. mkw. nowych biur (113 tys. w Warszawie oraz 105 tys. poza nią).

- Około 1,5 mln mkw. biur jest obecnie w budowie na terenie całego kraju. Największą aktywność deweloperów rejestrujemy w Warszawie, w której powstaje 662 tys. mkw., a następnie w Krakowie – 284 tys. mkw., Wrocławiu – 170 tys. mkw. i Łodzi - 106 tys. mkw. Z naszych wstępnych szacunków wynika, że polski rynek biurowy może w 2016 r. urosnąć nawet o 900 tys. mkw. - wylicza Mateusz Polkowski, dyrektor w Dziale Badań Rynku i Doradztwa, JLL.

Powierzchnie niewynajęte

Współczynnik pustostanów w Warszawie sięgnął 14,1 proc. na koniec I kw. 2016 r. Poza Warszawą najniższy wskaźnik powierzchni niewynajętej rejestrowany jest w Krakowie (5,7 proc.), a najwyższy w Szczecinie (18,3 proc.).

Czynsze

Najwyższe czynsze transakcyjne w centrum Warszawy wahają się od 21 do 23,5 euro za mkw. miesięcznie oraz od 11 do 18 euro za mkw. miesięcznie poza nim. Wśród pozostałych głównych rynków biurowych w Polsce najniższe czynsze oferowane są w Lublinie (11-12 euro za mkw. miesięcznie), a najwyższe w Poznaniu i Wrocławiu (14-14,5 euro za mkw. miesięcznie).

W I kw. 2016 r. zespół ekspertów JLL doradzał przy transakcjach najmu biur na łączną powierzchnię ok. 61 tys. mkw. w całej Polsce, co daje najwyższy, 34-procentowy udział w rynku wśród wszystkich firm doradczych.

 

 

 Podobał się artykuł? Podziel się!

REKLAMA

PARTNERZY SERWISU Partner serwisu - CRESA Partner serwisu - CRESA Partner serwisu - Interbiuro Partner serwisu - Nowy Styl Partner serwisu - Penta partner portalu propertynews.pl Partner serwisu - Skanska Property Poland Sp. z.o.o. Partner serwisu - TDJ Partner serwisu - Vastint Partner serwisu - Workplace Solutions

PRIME PROPERTY PRIZE 2017

Do końca głosowania zostało


REKLAMA

Newsletter


Najważniejsze informacje portalu propertynews.pl prosto na Twój e-mail

Propertynews.pl: dołącz do nas na Google+

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

REKLAMA
REKLAMA