PARTNERZY PORTALU

partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl

REKLAMA

Najemcy dyktują warunki. Czy to się zmieni?

  • Autor: Propertynews.pl
  • 11 maj 2016 12:04

Najemcy dyktują warunki. Czy to się zmieni? Richard Aboo, partner,dyrektor Działu Powierzchni Biurowych Cushman & Wakefield

W Warszawie dynamicznie wzrastają wskaźniki podaży nowej powierzchni biurowej. To oznacza jedno - dalszy wzrost pustostanów.

REKLAMA

Według najnowszego raportu międzynarodowej firmy doradczej Cushman & Wakefield pt. „Property Times: Więcej nowej powierzchni”, w I kw. 2016 r. nastąpił dynamiczny wzrost podaży powierzchni biurowej w Warszawie – przybyło jej ponad dwukrotnie więcej niż w tym sam okresie przed rokiem. Z uwagi na rekordowo wysoką podaż stopa pustostanów wzrosła o 1,9 p.p. do 14,1 proc. Choć statystyki wykazują spadek absorpcji netto, wydaje się to tylko chwilową korektą, jeśli uwzględnimy wysoki ubiegłoroczny wzrost w tym obszarze. Eksperci z Cushman & Wakefield spodziewają się dalszego wzrostu na rynku powierzchni biurowych w 2016 r. – obecnie w budowie jest ok. 330 tys. m kw.

Na koniec marca 2016 r. zasoby nowoczesnej powierzchni biurowej w Warszawie wyniosły 4,75 mln mkw., z czego blisko 30 proc. zlokalizowane jest w centrum miasta. W pierwszym kwartale na rynek dostarczono blisko 113,1 tys. mkw. (53,9 tys. mkw. więcej niż przed rokiem), w tym ponad 59 proc. w lokalizacjach poza centrum. Największymi ukończonymi projektami były druga faza Eurocentrum Office Complex (Capital Park, 25 tys. mkw.), Astrum Business Park I (IRYDION, 22,6 tys. mkw.), Atrium 2 (Skanska, 20,2 tys. mkw.), Prime Corporate Center (Golub GetHouse 20,1 tys. mkw.) i budynek C drugiej fazy projektu Gdański Business Center II (HB Reavis, 19,7 tys. mkw.).

W ciągu pierwszych trzech miesięcy roku podpisano umowy najmu na łączną powierzchnię 142,2 tys. mkw. i był to wynik o przeszło 15 proc. niższy niż w I kw. 2015 r. Do największych transakcji zawartych w tym okresie należał najem powierzchni biurowej w Q22 przez Allegro (7,6 tys. mkw.), renegocjacja i ekspansja Mettler Toledo w Platan Park (4,5 tys. mkw.) oraz najem powierzchni w biurowcu Atrium 2 przez firmę z sektora informatycznego (7,5 tys. mkw.).

Po dwóch kwartałach spadków stopa pustostanów wzrosła na koniec I kw. 2016 r. do 14,1 proc. Był to wynik wyższy o blisko 1,9 p.p. w stosunku do końca grudnia ubiegłego roku i o prawie 1,1 p.p. w porównaniu z końcem I kw. 2015 r. Na koniec marca najwięcej wolnej powierzchni znajdowało się w budynkach zlokalizowanych w strefach Południe Górne (229,8 tys. mkw., wzrost o 48,6 tys. mkw.) i Obrzeża Centrum (123,5 tys. mkw., wzrost o 16,9 tys. mkw.). Najniższe wartości stóp pustostanów odnotowane zostały w strefach Wschód (7 proc.) i Południe Dolne (9,2 proc.), które jednak wciąż nie cieszą się dużym zainteresowaniem deweloperów biurowych.

PARTNERZY SERWISU Partner serwisu - Echo Investment S.A. Partner serwisu - Interbiuro Partner serwisu - Nowy Styl Partner serwisu - Penta Partner serwisu - Skanska Property Poland Sp. z.o.o. Partner serwisu - Vastint Partner serwisu - Workplace Partner serwisu - Zinel

REKLAMA

Newsletter


Najważniejsze informacje portalu propertynews.pl prosto na Twój e-mail

Propertynews.pl: dołącz do nas na Google+

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

REKLAMA
REKLAMA