PARTNERZY PORTALU

partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl

REKLAMA

Najemcy dyktują warunki na warszawskim rynku nieruchomości biurowych

  • Autor: propertynews.pl
  • 21 maj 2014 14:31

Najemcy dyktują warunki na warszawskim rynku nieruchomości biurowych

Według najnowszego raportu DTZ- Property Times Warsaw, pod koniec I kw. 2014 całkowite zasoby powierzchni biurowych w Warszawie wyniosły 4,2 mln m kw. W ciągu pierwszych trzech miesięcy 2014 roku warszawski rynek biurowy powiększył się o 10 budynków o łącznej powierzchni 84 300 m kw. Dalsze 230 000 mkw. zostanie dostarczone do końca tego roku, co przełoży się na 310 000 mkw. nowej podaży w całym 2014 roku. Będzie to najwyższy roczny wzrost zasobów notowany na rynku warszawskim począwszy od 2000 roku.

REKLAMA

Wolumen transakcji najmu w I kw. 2014 wyniósł ponad 86 500 mkw. (z wyłączeniem renegocjacji), co stanowi zbliżoną wartość w porównaniu do IV kw. 2013 roku i jednocześnie o 11 proc. niższą w porównaniu z analogicznym okresem roku 2013.Podobnie jak w ostatnich pięciu latach, w I kw. 2014 roku renegocjacje i odnowienia umów najmu pozostają wciąż popularną praktyką rynkową.

W związku z dużym wolumenem nowej podaży stopa pustostanów wzrosła nieznacznie (o 0,5 pkt. proc.) w porównaniu do IV kw. 2013 i wyniosła 12,2 proc. na koniec marca 2014. Jest to najwyższa wartość odnotowana od 2003 roku. DTZ jest zdania, że w wyniku wysokiego wolumenu planowanej powierzchni a także niskiego poziomu przednajmu (ok. 20 proc.) w budynkach znajdujących się aktualnie w trakcie budowy planowanych na 2014 rok, wskaźnik pustostanów wzrośnie w tym roku.

Stawki czynszów pozostały na zbliżonym poziomie w porównaniu do poprzedniego kwartału, zarówno w centrum jak i w pozostałych lokalizacjach. Czynsze wywoławcze za najlepszą powierzchnię biurową znajdują się na poziomie 22,5-25,5 euro za m kw. za miesiąc w centrum i 13,5-15,5 euro poza centrum.

Obecnie, ze względu na rosnącą konkurencję pomiędzy deweloperami, najemcy coraz częściej decydują się na renegocjację umów najmu lub przeniesienie do nowo powstających parków biznesowych oferujących dodatkowe pakiety zachęt i udogodnienia dla pracowników. Na terenie nowych kompleksów biurowych pojawiają się przedszkola, salony prasowe, sklepy, kawiarnie, fitness cluby, gabinety masażu czy chill roomy, przeznaczone do organizacji niestandardowych spotkań w mniej formalnej atmosferze, mówi Kamila Wykrota, dyrektor działu doradztwa i analiz rynkowych, DTZ.

Obserwujemy również rosnące wymagania najemców względem samej powierzchni biurowej. Oczekują oni bardziej funkcjonalnego, inspirującego i innowacyjnego środowiska pracy. Przestrzeń biurowa ma być miejscem przyjaznym pracownikowi, które zapewni mu nie tylko komfort pracy, ale przede wszystkim stworzy najlepsze warunki do pracy zespołowej i projektowej, umocni relacje i pozwoli na odpoczynek, dodaje Kamila Wykrota.

Podobał się artykuł? Podziel się!

PARTNERZY SERWISU Partner serwisu - CRESA Partner serwisu - Interbiuro Partner serwisu - Nowy Styl Partner serwisu - Penta partner portalu propertynews.pl Partner serwisu - Skanska Property Poland Sp. z.o.o. Partner serwisu - TDJ Partner serwisu - Vastint Partner serwisu - Workplace Solutions

PRIME PROPERTY PRIZE 2017

Do końca głosowania zostało


REKLAMA

Newsletter


Najważniejsze informacje portalu propertynews.pl prosto na Twój e-mail

Propertynews.pl: dołącz do nas na Google+

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

REKLAMA
REKLAMA