PARTNERZY PORTALU

partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl
partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl
partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl

REKLAMA

Najemcy korzystają z koniunktury na warszawskim rynku biurowym

  • Autor: Propertynews.pl
  • 28 lip 2014 12:35

Najemcy korzystają z koniunktury na warszawskim rynku biurowym

Według najnowszej publikacji Savills poświęconej rynkowi powierzchni biurowych w Warszawie, całkowite zasoby nowoczesnych powierzchni biurowych w Warszawie przekroczyły w połowie 2014 r. 4.3 mln mkw. Ponadto ponad 602 000 mkw. nowej powierzchni biurowej znajduje się obecnie w budowie, z czego 45 proc. w obrębie centrum miasta, a 23 proc. w obrębie strefy południowo-zachodniej (dzielnica Mokotów, obszar o największym zasobie nowoczesnych biur poza centrum Warszawy).

REKLAMA

- Prognozy głównych wskaźników ekonomicznych są dla Polski korzystne w porównaniu ze średnimi europejskimi. Uważamy, że obecne tempo wzrostu rynku biurowego w Warszawie zostanie utrzymane w najbliższych latach, mimo iż zachwiana obecnie relacja pomiędzy popytem a podażą przełoży się na wysokość czynszów - komentuje Tomasz Buras, dyrektor zarządzający Savills w Polsce.

Aktywność najemców zwolniła w pierwszej połowie 2014 r., popyt brutto został oszacowany na 259 100 mkw., wykazując spadek o 22 proc. rok do roku. Niemniej jednak, Savills prognozuje, że do końca roku całkowity wolumen transakcji najmu osiągnie pułap 600 000 mkw. Już w pierwszych tygodniach po zamknięciu pierwszej połowy roku, doszło do finalizacji kilku dużych transakcji najmu powierzchni biurowych, które zostaną wykazane w statystykach za trzeci kwartał br. Savills zauważa, że, podczas gdy popyt na powierzchnie biurowe w Warszawie zdominowany był w ostatnich miesiącach przez relokacje i ekspansje obecnych już przedsiębiorstw, to obecnie znane są już przykłady dużych centrów usług wspólnych, które lokują swoje siedziby w Warszawie, a nie jak dotychczas w miastach regionalnych.

- Ponieważ podaż nowej powierzchni biurowej przekracza poziom absorpcji, współczynnik wolnych powierzchni biurowych w Warszawie wzrasta, co z kolei przekłada się na silniejszą presję spadkową wywieraną na stawki czynszów - komentuje Buras.

Zgodnie z prognozami Savills, tegoroczna absorpcja netto osiągnie poziom około 207 000 mkw., co przełoży się na wzrost średniego współczynnika pustostanów z obecnych 13.4 proc. do 14.0 proc. na koniec 2014 r.

 

Dorota Ejsmont, Associate Director w Dziale Powierzchni Biurowych Savills, zauważa, że uruchomienie centralnego odcinka drugiej linii metra oraz ponowne otwarcie ulicy Prostej (oby dwa planowane na ten rok) zwiększy zainteresowanie najemców projektami biurowymi zlokalizowanymi w pobliżu Ronda Daszyńskiego, w których stawki czynszów są niższe niż w budynkach w ścisłym centrum, a najemcy mogą nadal czerpać korzyści z lokalizacji w centrum i bardzo dobrej dostępności komunikacyjnej.

Savills wskazuje, że umowne stawki czynszów w najlepszych budynkach biurowych w centrum miasta pozostają nadal na poziomie około 22,00 EUR za mkw./m-c, a w strefie południowo-zachodniej (Mokotów) na poziomie około 14.50-15.00 EUR za mkw./m-c. Czynsze będą jednak spadać ze względu na rosnący współczynnik pustostanów i rosnącą popularność lokalizacji na obrzeżach centrum (Plac Unii, Dworzec Gdański, ul. Towarowa), gdzie czynsze są tylko nieznacznie wyższe niż na Mokotowie i dużo bardziej konkurencyjne w relacji do ścisłego centrum.

 

PARTNERZY SERWISU Partner serwisu - Echo Investment S.A. Partner serwisu - Interbiuro Partner serwisu - Nowy Styl Partner serwisu - Penta Partner serwisu - Skanska Property Poland Sp. z.o.o. Partner serwisu - Vastint Poland Partner serwisu - Workplace

REKLAMA

Newsletter


Najważniejsze informacje portalu propertynews.pl prosto na Twój e-mail

Propertynews.pl: dołącz do nas na Google+

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

REKLAMA
REKLAMA