PARTNERZY PORTALU

partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl

REKLAMA

Najemcy korzystają z koniunktury na warszawskim rynku biurowym

  • Autor: Propertynews.pl
  • 28 lip 2014 12:35

Najemcy korzystają z koniunktury na warszawskim rynku biurowym

Według najnowszej publikacji Savills poświęconej rynkowi powierzchni biurowych w Warszawie, całkowite zasoby nowoczesnych powierzchni biurowych w Warszawie przekroczyły w połowie 2014 r. 4.3 mln mkw. Ponadto ponad 602 000 mkw. nowej powierzchni biurowej znajduje się obecnie w budowie, z czego 45 proc. w obrębie centrum miasta, a 23 proc. w obrębie strefy południowo-zachodniej (dzielnica Mokotów, obszar o największym zasobie nowoczesnych biur poza centrum Warszawy).

REKLAMA

- Prognozy głównych wskaźników ekonomicznych są dla Polski korzystne w porównaniu ze średnimi europejskimi. Uważamy, że obecne tempo wzrostu rynku biurowego w Warszawie zostanie utrzymane w najbliższych latach, mimo iż zachwiana obecnie relacja pomiędzy popytem a podażą przełoży się na wysokość czynszów - komentuje Tomasz Buras, dyrektor zarządzający Savills w Polsce.

Aktywność najemców zwolniła w pierwszej połowie 2014 r., popyt brutto został oszacowany na 259 100 mkw., wykazując spadek o 22 proc. rok do roku. Niemniej jednak, Savills prognozuje, że do końca roku całkowity wolumen transakcji najmu osiągnie pułap 600 000 mkw. Już w pierwszych tygodniach po zamknięciu pierwszej połowy roku, doszło do finalizacji kilku dużych transakcji najmu powierzchni biurowych, które zostaną wykazane w statystykach za trzeci kwartał br. Savills zauważa, że, podczas gdy popyt na powierzchnie biurowe w Warszawie zdominowany był w ostatnich miesiącach przez relokacje i ekspansje obecnych już przedsiębiorstw, to obecnie znane są już przykłady dużych centrów usług wspólnych, które lokują swoje siedziby w Warszawie, a nie jak dotychczas w miastach regionalnych.

- Ponieważ podaż nowej powierzchni biurowej przekracza poziom absorpcji, współczynnik wolnych powierzchni biurowych w Warszawie wzrasta, co z kolei przekłada się na silniejszą presję spadkową wywieraną na stawki czynszów - komentuje Buras.

Zgodnie z prognozami Savills, tegoroczna absorpcja netto osiągnie poziom około 207 000 mkw., co przełoży się na wzrost średniego współczynnika pustostanów z obecnych 13.4 proc. do 14.0 proc. na koniec 2014 r.

 

Dorota Ejsmont, Associate Director w Dziale Powierzchni Biurowych Savills, zauważa, że uruchomienie centralnego odcinka drugiej linii metra oraz ponowne otwarcie ulicy Prostej (oby dwa planowane na ten rok) zwiększy zainteresowanie najemców projektami biurowymi zlokalizowanymi w pobliżu Ronda Daszyńskiego, w których stawki czynszów są niższe niż w budynkach w ścisłym centrum, a najemcy mogą nadal czerpać korzyści z lokalizacji w centrum i bardzo dobrej dostępności komunikacyjnej.

Savills wskazuje, że umowne stawki czynszów w najlepszych budynkach biurowych w centrum miasta pozostają nadal na poziomie około 22,00 EUR za mkw./m-c, a w strefie południowo-zachodniej (Mokotów) na poziomie około 14.50-15.00 EUR za mkw./m-c. Czynsze będą jednak spadać ze względu na rosnący współczynnik pustostanów i rosnącą popularność lokalizacji na obrzeżach centrum (Plac Unii, Dworzec Gdański, ul. Towarowa), gdzie czynsze są tylko nieznacznie wyższe niż na Mokotowie i dużo bardziej konkurencyjne w relacji do ścisłego centrum.

 

Podobał się artykuł? Podziel się!

PARTNERZY SERWISU Partner serwisu - Echo Investment S.A. Partner serwisu - Interbiuro Partner serwisu - Nowy Styl Partner serwisu - Penta Partner serwisu - Skanska Property Poland Sp. z.o.o. Partner serwisu - Vastint Partner serwisu - Workplace Partner serwisu - Zinel

REKLAMA

Newsletter


Najważniejsze informacje portalu propertynews.pl prosto na Twój e-mail

Propertynews.pl: dołącz do nas na Google+

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

REKLAMA
REKLAMA