PARTNERZY PORTALU

partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl

REKLAMA

Najemcy poszukują nowych okazji na regionalnych rynkach biurowych

  • Autor: Propertynews.pl
  • 22 maj 2015 08:26

Najemcy poszukują nowych okazji na regionalnych rynkach biurowych Budowa OVO Wrocław

Od 10 lat rynek nieruchomości biurowych w Polsce intensywnie rośnie, a obecnie jesteśmy nawet liderem w Europie Środkowej. Wśród miast tradycyjnie przoduje Warszawa, ale to Wrocław wyróżnia się największą dynamiką przyrostu powierzchni biurowych.

REKLAMA

Ponad dwukrotny wzrost nowoczesnej powierzchni biurowej w Polsce w ciągu zaledwie dekady – z 2,7 mln do 7,14 mln mkw. – wynika z raportu międzynarodowej firmy doradczej w zakresie nieruchomości Knight Frank. Transakcje o wartości blisko 3,1 miliarda euro w ciągu roku, z czego ponad połowa dotyczyła biur – podaje firma doradcza CBRE w raporcie za 2014 rok. Polska stała się liderem rynku inwestycyjnego w regionie Europy Środkowo-Wschodniej (nie licząc Rosji).

Największą aktywność utrzymuje Warszawa. Według prognoz Knight Frank powierzchnia biur na wynajem zwiększy się z obecnych 3,66 mln mkw. do 4,3 mln mkw. w ciągu dwóch najbliższych lat. To daje przewagę nad takimi miastami, jak Praga czy Budapeszt. Zmniejsza się też dystans do dobrze rozwiniętych miast Europy Zachodniej. Z ośrodków regionalnych najszybciej rośnie Kraków i Wrocław. Przy czym dynamiką wzrostu wyróżnia się stolica Dolnego Śląska, która posiada największy wolumen powierzchni w trakcie realizacji, a przez najbliższy rok przybędzie ponad 100 tys. mkw. biur.

- Wrocław ma dobrą infrastrukturę, wykształconych pracowników i lokalne władze, które wspierają nowe inwestycje. Mamy bardzo dobre doświadczenia związane z Wrocławiem – mówi Shuckie Ovadiah, który zainwestował w Polsce w luksusowy OVO Wrocław.

– Polski rynek się zdemokratyzował, a zainteresowanie inwestorów wciąż się zwiększa. Realizowane są biurowce, ale też budynki mixed-use, w których obok biur funkcjonują na przykład apartamenty czy handel i usługi - dodaje.

Podnosi się też standard realizacji, zarówno pod względem jakości wykonania, jak i klasy gotowego produktu. Powstaje coraz więcej powierzchni biurowych klas A i wyższej, a deweloperzy dostrzegają potrzebę inwestycji mixed-use, choć to mniejszy segment rynku. Połączenie apartamentów z biurami, do tego hotelu i usługi, klubu fitness oraz drobnego handlu, a wszystko w luksusowej obudowie znajduje nabywców.

- Biura najwyższej klasy cieszą się popytem. Takie powierzchnie mogą być traktowane jako siedziba własnej firmy, ale równie dobrze jako produkt buy-to-let, czyli do wynajmowania. Wybór odpowiedniej lokalizacji i budynku daje szansę na stabilne dochody – mówi Krzysztof Jabłoński z Iglica Nieruchomości.

  • 1
  • 2

PARTNERZY SERWISU Partner serwisu - Echo Investment S.A. Partner serwisu - Interbiuro Partner serwisu - Nowy Styl Partner serwisu - Penta Partner serwisu - Skanska Property Poland Sp. z.o.o. Partner serwisu - Vastint Partner serwisu - Workplace Partner serwisu - Zinel

REKLAMA

Newsletter


Najważniejsze informacje portalu propertynews.pl prosto na Twój e-mail

Propertynews.pl: dołącz do nas na Google+

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

REKLAMA
REKLAMA