PARTNERZY PORTALU

partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl

REKLAMA

Najemcy ustawiają się w kolejce po wrocławskie biura

  • Autor: PropertyNews.pl
  • 08 mar 2018 15:17

Najemcy ustawiają się w kolejce po wrocławskie biura Michał Grabikowski, Dyrektor Działu Reprezentacji Najemców Biurowych we Wrocławiu w firmie Cresa Polska.

Według najnowszego raportu firmy doradczej Cresa „Occupier Economics: Rynek biurowy we Wrocławiu w 2017 roku” podaż w ubiegłym roku była najniższa od sześciu lat. Natomiast zainteresowanie najemców nowoczesną powierzchnią biurową jest ogromne. W całym 2017 roku wolumen transakcji najmu wyniósł 174,5 tys. mkw. To wzrost o 40 proc. w porównaniu z 2016 r.

REKLAMA

- Wysoka aktywność deweloperów, stabilne warunki najmu wraz z rosnącym potencjałem rynku pracy prognozują dalszy dynamiczny rozwój wrocławskiego rynku powierzchni biurowych – mówi Michał Grabikowski, dyrektor Działu Reprezentacji Najemców Biurowych we Wrocławiu w firmie Cresa Polska.

Na koniec 2017 r. całkowite zasoby powierzchni biurowej we Wrocławiu wyniosły 906,3 tys. mkw. W całym 2017 r. na rynek dostarczono ponad 53,5 tys. mkw. Największymi ukończonymi inwestycjami ubiegłego roku były Green2Day (17,6 tys. mkw., Skanska), Bielany Business Point (12 tys. mkw., Megapolis) oraz Wroclavia (7,5 tys. mkw., Unibail-Rodamco). Największymi podpisanymi umowami najmu w 2017 roku było wynajęcie 15,5 tys. mkw. w Business Garden 2 przez Credit Agricole, przedłużenie umowy najmu 14 tys.mkw. w Grunwaldzki Center przez Credit Suisse, wynajęcie 13,1 tys. mkw. w Business Garden 1 przez Capgemini i wynajęcie 10,5 tys. mkw. w biurowcu Sagittarius przez EY. Absorpcja na koniec 2017 r. wyniosła 72,4 tys. mkw. Czynsze wywoławcze we Wrocławiu w budynkach klasy A wynoszą 13-15,5 euro za mkw. miesięcznie.

Obecnie w budowie znajduje się prawie 230 tys. mkw. nowej powierzchni biurowej, której oddanie do użytku planowane jest w ciągu najbliższych dwóch lat. Na koniec 2017 roku na rynku znajdowało się 84,5 tys. mkw. wolnej powierzchni, co stanowiło 9,3 proc. całkowitych zasobów miasta (spadek o 3 p.p. w stosunku do 2016 roku).

- Poprzedni rok był najsłabszym od sześciu lat pod względem oddanej powierzchni biurowej, co w połączeniu z rosnącymi kosztami realizacji inwestycji spowodowało wyhamowanie trendu spadkowego stawek czynszowych. W perspektywie wzrostu podaży i niesłabnącego popytu w najbliższych kwartałach warunki najmu powinny pozostać bez zmian – mówi dr Bolesław Kołodziejczyk.

Podobał się artykuł? Podziel się!
  • Anarchia , bezprawie. 2018-03-09 07:51:04
    W obszarze gruntów mamy jeden wielki burdel, brak spójności między Miejskim czy Powiatowym Ośrodkiem Dokumentacji Geodezyjnej i Kartograficznej. Administracja Rządowa nie ogrania iż powinien powstać Centralny Ośrodek Dokumentacji Geodezyjnej i Kartograficznej gdzie wszystkie wnioski i zmiany byłyby skanowane i weryfikowane co do ich prawidłowości prowadzenia ewidencji gruntów, na chwile obecną mamy bajzel większy jak po II wojnie światowej, Główny Geodeta Kraju posiadając system orzecznictwa ręce umywa nie chce zajmować merytorycznie stanowiska przy skumulowanych przez lata przestępstwach na mapach zasadniczych które stały się operatem po modernizacjach gruntów rolnych wszystkich klas na cele nie rolnicze, właściciele gruntów czy wieczyści użytkownicy nawet nie byli stronami postępowań, ustawodawca nie przewidział iż powyższe przestępstwa z gruntami fałszowania map zasadniczych powinny być ścigane na równi ze zabójstwami, samorządy wypłacały pieniądze publiczne tzw. łapówki dla swoich złodziei pod inwestycje za grunty które nie miały odzwierciedlenia co do stanu faktycznego ich klasyfikacji ,jako "B"budowlane, wszelkie malwersacje finansowe z środków publicznych powyższej 10lat w dokumentacji urzędowej na chwile obecną zostały zniszczone, w związku z powyższym prawica nie powinna się zastanawiać gdyż posiada czystą pozycje, należy zorganizowaną grupę przestępczą która destabilizowała Nasz kraj zlikwidować,wzorując się na USA przestępstwa nigdy nie powinny ulec przedawnieniu

REKLAMA

PARTNERZY SERWISU Partner serwisu - CRESA Partner serwisu - Interbiuro Partner serwisu - Nowy Styl Partner serwisu - Penta partner portalu propertynews.pl Partner serwisu - Skanska Property Poland Sp. z.o.o. Partner serwisu - TDJ Partner serwisu - Vastint Partner serwisu - Workplace Solutions

PRIME PROPERTY PRIZE 2017

Do końca głosowania zostało


REKLAMA

Newsletter


Najważniejsze informacje portalu propertynews.pl prosto na Twój e-mail

Propertynews.pl: dołącz do nas na Google+

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

REKLAMA
REKLAMA