PARTNERZY PORTALU

partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl
partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl
partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl

REKLAMA

Najważniejsi są ludzie

  • Autor: HouseMarket.pl
  • 14 gru 2015 07:03

Najważniejsi są ludzie Fot. Fotolia

Rozwój centrów usług dla biznesu postawił polski rynek pracy przed wyzwaniem: skąd wziąć dziesiątki tysięcy dobrze wykształconych pracowników? Pomóc może współpraca samorządów, uczelni i środowisk biznesowych.

REKLAMA

Polska od kilku lat jest jedną z gwiazd globalnego rynku usług dla biznesu. HP, Capgemini czy Google – to tylko kilka z setek firm, które otworzyły biura nad Wisłą. Dlaczego wybierają nasz kraj? Niskie koszty pracy, bliskość kulturowa i czasowa z krajami Europy Zachodniej - to tylko kilka podstawowych czynników.

Potrzebna jest także odpowiednia przestrzeń biurowa. Ta też nie jest problemem. Na rynkach regionalnych od lat powstają nowoczesne obiekty realizowane przez globalnych inwestorów. - Polska jest numerem jeden w Europie pod względem istniejących i otwierających się centrów BPO, SSC oraz ICT. Obecnie w naszym kraju są aż 532 takie centra, i choć najwięcej jest ich w Warszawie, to Trójmiasto, Kraków oraz Łódź nie pozostają w tyle – tłumaczy Maria Szykuła, Associate w firmie rekrutacyjnej TARA HRC. Wtóruje jej Michał Dąbrowski, członek zarządu PAIiIZ. - Nowoczesne usługi dla biznesu są jedną z najszybciej rozwijających się specjalizacji sektorowych w Polsce – przekonuje.

Warunkiem do dalszego rozwoju branży są jednak ludzie. Biura muszą zostać zapełnione młodymi, dobrze wykształconymi pracownikami. Jak to zrobić?

Headhunting

Sukces BPO w Polsce zaczął się od realizacji prostych procesów jak centra call center. Inwestorzy potrzebowali pracowników posiadających głównie kompetencje językowe. To rodziło obawy o to, jak długo nasz kraj wytrzyma konkurencję ze strony innych, tańszych państw, jak np. Indie. - Jeszcze kilka lat temu wszyscy obawiali się, że najemcy otwierający centra BPO i SSC w polskich miastach regionalnych są w nich "na chwilę". Stało się inaczej – firmy inwestują w swoje biura, wdrażają coraz bardziej zaawansowane procesy – mówi Dorota Latkowska-Diniejko, MRICS, współzałożyciel i partner zarządzający grupy REINO Partners.

To bardzo dobra wiadomość dla Polskiej gospodarki. Cieszą się także deweloperzy mogący budować dziesiątki tysięcy metrów kwadratowych przestrzeni dla biznesu i co najważniejsze, nie tylko w Warszawie.

Hurraoptymizm ma jednak i ciemną stronę. Zaczyna brakować wysokiej klasy specjalistów. - Przedsiębiorstwa często szukają już wykwalifikowanych pracowników i przy braku odpowiednich kadr bywa, że posuwają się do podkupowaniu pracowników konkurencji – podkreśla Maria Szykuła.

PARTNERZY SERWISU Partner serwisu - Echo Investment S.A. Partner serwisu - Interbiuro Partner serwisu - Nowy Styl Partner serwisu - Penta Partner serwisu - Skanska Property Poland Sp. z.o.o. Partner serwisu - Vastint Poland Partner serwisu - Workplace

REKLAMA

Newsletter


Najważniejsze informacje portalu propertynews.pl prosto na Twój e-mail

Propertynews.pl: dołącz do nas na Google+

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

REKLAMA
REKLAMA