PARTNERZY PORTALU

partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl
partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl
partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl

REKLAMA

Najważniejsi są ludzie

  • Autor: HouseMarket.pl
  • 14 gru 2015 07:03

Najważniejsi są ludzie Fot. Fotolia

Rozwój centrów usług dla biznesu postawił polski rynek pracy przed wyzwaniem: skąd wziąć dziesiątki tysięcy dobrze wykształconych pracowników? Pomóc może współpraca samorządów, uczelni i środowisk biznesowych.

REKLAMA

Polska od kilku lat jest jedną z gwiazd globalnego rynku usług dla biznesu. HP, Capgemini czy Google – to tylko kilka z setek firm, które otworzyły biura nad Wisłą. Dlaczego wybierają nasz kraj? Niskie koszty pracy, bliskość kulturowa i czasowa z krajami Europy Zachodniej - to tylko kilka podstawowych czynników.

Potrzebna jest także odpowiednia przestrzeń biurowa. Ta też nie jest problemem. Na rynkach regionalnych od lat powstają nowoczesne obiekty realizowane przez globalnych inwestorów. - Polska jest numerem jeden w Europie pod względem istniejących i otwierających się centrów BPO, SSC oraz ICT. Obecnie w naszym kraju są aż 532 takie centra, i choć najwięcej jest ich w Warszawie, to Trójmiasto, Kraków oraz Łódź nie pozostają w tyle – tłumaczy Maria Szykuła, Associate w firmie rekrutacyjnej TARA HRC. Wtóruje jej Michał Dąbrowski, członek zarządu PAIiIZ. - Nowoczesne usługi dla biznesu są jedną z najszybciej rozwijających się specjalizacji sektorowych w Polsce – przekonuje.

Warunkiem do dalszego rozwoju branży są jednak ludzie. Biura muszą zostać zapełnione młodymi, dobrze wykształconymi pracownikami. Jak to zrobić?

Headhunting

Sukces BPO w Polsce zaczął się od realizacji prostych procesów jak centra call center. Inwestorzy potrzebowali pracowników posiadających głównie kompetencje językowe. To rodziło obawy o to, jak długo nasz kraj wytrzyma konkurencję ze strony innych, tańszych państw, jak np. Indie. - Jeszcze kilka lat temu wszyscy obawiali się, że najemcy otwierający centra BPO i SSC w polskich miastach regionalnych są w nich "na chwilę". Stało się inaczej – firmy inwestują w swoje biura, wdrażają coraz bardziej zaawansowane procesy – mówi Dorota Latkowska-Diniejko, MRICS, współzałożyciel i partner zarządzający grupy REINO Partners.

To bardzo dobra wiadomość dla Polskiej gospodarki. Cieszą się także deweloperzy mogący budować dziesiątki tysięcy metrów kwadratowych przestrzeni dla biznesu i co najważniejsze, nie tylko w Warszawie.

Hurraoptymizm ma jednak i ciemną stronę. Zaczyna brakować wysokiej klasy specjalistów. - Przedsiębiorstwa często szukają już wykwalifikowanych pracowników i przy braku odpowiednich kadr bywa, że posuwają się do podkupowaniu pracowników konkurencji – podkreśla Maria Szykuła.

IX EUROPEJSKI KONGRES GOSPODARCZY

10-12 maja 2017 • Katowice • Międzynarodowe Centrum Kongresowe i Spodek

PARTNERZY SERWISU Partner serwisu - Echo Investment S.A. Partner serwisu - Interbiuro Partner serwisu - Nowy Styl Partner serwisu - Penta Partner serwisu - Skanska Property Poland Sp. z.o.o. Partner serwisu - Vastint Partner serwisu - Workplace Partner serwisu - Zinel

REKLAMA

Newsletter


Najważniejsze informacje portalu propertynews.pl prosto na Twój e-mail

Propertynews.pl: dołącz do nas na Google+

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

REKLAMA
REKLAMA