PARTNERZY PORTALU

partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl

REKLAMA

Nastała era coworkingu

  • Autor: propertynews.pl
  • 13 cze 2017 16:58

Nastała era coworkingu Jarosław Pilch, dyrektor Działu Reprezentacji Najemcy w firmie doradczej Savills

Na rynku najmu powierzchni biurowych w Warszawie powstała nowa grupa najemców – operatorów przestrzeni coworkingowych, którzy generują coraz większą część popytu. Ponadto w wyniku Brexitu w Warszawie może powstać 4 tys. nowych miejsc pracy, a spadająca stopa bezrobocia powoduje wzrost znaczenia lokalizacji biurowej w walce o najlepszych pracowników. To wnioski płynące z analizy rynku przeprowadzonej przez ekspertów firmy doradczej Savills.

REKLAMA

Warszawa wyrasta na centrum społeczności startupów. Brak ich jednoznacznej definicji utrudnia oszacowanie skali tego zjawiska. Przyjmuje się jednak, że w Polsce działa obecnie ok 2700 startupów. W samej stolicy pracuje w nich ok. 6 proc. wszystkich osób aktywnych zawodowo, co przekłada się na generowanie przez nich aż 11 proc. całkowitego PKB miasta. Prognozuje się, że w najbliższych latach sektor ten będzie się rozwijał w średniorocznym tempie wynoszącym 4,1 proc.

Wśród inicjatyw wspierających młodą przedsiębiorczość i rozwój kultury startupowej do najważniejszych należą zapowiedzi powstawania licznych przestrzeni coworkingowych. To nowa grupa najemców, która w bieżącym roku będzie miała znaczący udział w kreowaniu popytu na powierzchnie biurowe. Operatorzy obecni na warszawskim rynku to m.in. Business Link, the Brain Embassy, The Heart, Mindspace czy TechHub. Partnerami dostawców powierzchni coworkingowych coraz częściej zostają najwięksi deweloperzy, tacy jak Ghelamco Poland czy Skanska Property Poland, którzy wpisują idee wspierania innowacyjności i przedsiębiorczości do swoich strategii rozwoju. Kolejni operatorzy rozważają wejście do Polski a Ci, którzy już działają rozbudowują swoje oddziały, jak uczynił to chociażby Google Campus ze swoją pierwszą lokalizacją w tej części Europy znajdującą się w Centrum Praskim Koneser.

Rynek pracownika

W Warszawie odnotowuje się rekordowo niskie bezrobocie, które dodatkowo w przyszłym roku ma spaść z zaledwie 2 proc. do 1,5 proc. Tym samym biuro staje się ważnym czynnikiem, który może przyciągnąć i utrzymać najlepszych pracowników. W konsekwencji koszt wynajęcia powierzchni biurowej zaczyna być jednym z, ale niekoniecznie kluczowym kryterium wyboru w stosunku do jej atrakcyjności dla pracowników. Rywalizacja o największe talenty jest najsilniejsza wśród firm z sektora IT i FinTech, co sprawia, że to właśnie najemcy z tych branż będą w najbliższym czasie przywiązywać największą wagę do lokalizacji biurowej. Na znaczeniu zyskują również rozwiązania z zakresu przyjaznego biura, które dzięki odpowiedniej aranżacji poprawiają komfort i efektywność pracowników.

Dominacja sektora finansowego

Branża usług finansowych stanowiła najaktywniejszą grupę najemców na rynku nieruchomości biurowych w Warszawie. Odpowiadała ona w 2016 r. za 40 proc. popytu biorąc pod uwagę największe transakcje obejmujące co najmniej 2 tys. mkw. Aktywność sektora bankowo-ubezpieczeniowego utrzyma się na wysokim poziomie, za czym przemawia prognozowany dla niego wzrost zatrudnienia na poziomie 3,1 proc. w 2017 r. i 2,1 proc. w 2018 r. Rosnąć może zapotrzebowanie na dodatkową powierzchnie ze strony takich banków, które posiadają w Polsce swoje zaplecze administracyjne i IT.

  • 1
  • 2
  • makler78 2017-06-26 21:35:19
    Nowocześni najemcy szukają również nietypowych przestrzeni gdzie prócz nowego systemu najmu będą mieli do zaoferowania to co na zachodzie jest bardzo ważne i w Polsce również staje się istotne a mianowicie klimat, design i lokalizację. Dlatego takie miejsca jak Warszawski Koneser mają zapewne kolejkę najemców do każdej przestrzeni choć w centrum i na Mokotowie jest ich z pewnością więcej. Teraz spokój cisza i dobry dojazd to podstawa, dodatkowo brak zatłoczonych kawiarni i mniejsze problemy z parkowaniem to również istotne elementy, jednak jednym z najważniejszych jest samo miejsce. Zabytkowy kwartał znany na całym świecie z produkcji wódki, a teraz również z tego że Google postanowił otworzyć tam Campus.
  • Anna Walkowska 2017-06-18 00:03:35
    TechHub od końca maja br już nie istnieje, został zamknięty. Na mapie Warszawskich coworków od kwietnia br jest również HubHub (www.hubhub.com/warsaw) stworzony przez słowackiego dewelopera HB Reavis.

REKLAMA

PARTNERZY SERWISU Partner serwisu - CRESA Partner serwisu - CRESA Partner serwisu - Interbiuro Partner serwisu - Nowy Styl Partner serwisu - Penta partner portalu propertynews.pl Partner serwisu - Skanska Property Poland Sp. z.o.o. Partner serwisu - TDJ Partner serwisu - Vastint Partner serwisu - Workplace Solutions

PRIME PROPERTY PRIZE 2017

Do końca głosowania zostało


REKLAMA

Newsletter


Najważniejsze informacje portalu propertynews.pl prosto na Twój e-mail

Propertynews.pl: dołącz do nas na Google+

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

REKLAMA
REKLAMA