PARTNERZY PORTALU

partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl

REKLAMA

Nastroje na rynku coraz gorsze

  • Autor: Propertynews.pl
  • 14 lis 2016 09:43

Nastroje na rynku coraz gorsze Paweł Welo, MRICS

Wzrost zapytań ze strony zagranicznych inwestorów w III kw. uległ osłabieniu wykazując najwolniejszy jak dotąd kwartalny wzrost od początku 2013 roku - wynika z najnowszego raportu RICS “Poland Commercial Property Monitor”, badającego nastroje na rynku najmu i inwestycji.

REKLAMA

Wyniki najnowszego raportu RICS sugerują stały wzrost popytu najemców zarówno w sektorze biurowym jak i przemysłowym. Inaczej kształtuje się sytuacja na rynku nieruchomości handlowych, na którym odnotowano spadek popytu ze strony wynajmujących powierzchnie (pierwszy kwartalny spadek od 2015 roku).

Jednocześnie po raz kolejny gwałtownie wzrosła dostępność powierzchni do wynajęcia, przy czym najbardziej spektakularny wzrost miał miejsce w sektorze nieruchomości biurowych. Wzrost podaży skłonił właścicieli do zwiększenia wartości pakietów zachęt w ramach kierowanej do potencjalnych najemców oferty.

Jednym z pytań stawianych uczestnikom ankiety było pytanie o zwiększoną obecność firm zainteresowanych przeniesieniem aktywności z Wielkiej Brytanii w odpowiedzi na głosowanie w sprawie Brexitu. W Polsce tego typu zapytania odnotowało już 38 proc. respondentów. Co więcej, znaczące 71 proc. biorących udział w badaniu, oczekuje wzrostu liczby firm zainteresowanych relokacją biznesu z Wielkiej Brytanii w nadchodzących dwóch latach.

Nadpodaż wolnej powierzchni utrzymuje w ryzach 12-miesięczne założenia dotyczące wzrostu wartości czynszów choć respondenci nie są aż tak pesymistyczni co do ogólnych perspektyw dla rynku jak w II kw. br.

Wskaźnik nastrojów najemców (kompleksowy wskaźnik pomiaru ogólnej dynamiki na rynku najmu) pozostaje marginalnie negatywny ale polepszył się do -6 w stosunku do -9 w II kw.

Nastroje na rynku inwestycyjnym

Zgodnie z wynikami najnowszego raportu RICS wzrost zapytań ze strony inwestorów wyhamował w badanym okresie wykazując najwolniejszy kwartalny wzrost od początku 2013 roku. Podczas gdy w sektorach biurowych i przemysłowym wskaźnik popytu ze strony inwestorów zagranicznych wykazał skromny wzrost, w sektorze nieruchomości handlowych odnotował spadek.

Podaż nieruchomości dla celów inwestycyjnych wzrosła w najostrzejszym jak dotąd kwartalnym tempie od czasów wprowadzenia serii w 2014 roku.

Respondenci oczekują szeroko idącego zastoju w zakresie wzrostu wartości kapitałowych wszystkich rodzajów nieruchomości w nadchodzących 12 miesiącach. Przewidywane marginalne zyski w sektorach najlepszych nieruchomości równoważone będą niewielkimi spadkami wartości drugorzędnych aktywów.

  • 1
  • 2

PARTNERZY SERWISU Partner serwisu - BNP Partner serwisu - CRESA Partner serwisu - Echo Investment S.A. Partner serwisu - Interbiuro Partner serwisu - Nowy Styl Partner serwisu - Penta Partner serwisu - Skanska Property Poland Sp. z.o.o. Partner serwisu - TDJ Partner serwisu - Vastint Partner serwisu - Workplace Partner serwisu - Zinel

PRIME PROPERTY PRIZE 2017

Do końca głosowania zostało


REKLAMA

Newsletter


Najważniejsze informacje portalu propertynews.pl prosto na Twój e-mail

Propertynews.pl: dołącz do nas na Google+

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

REKLAMA
REKLAMA