PARTNERZY PORTALU

partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl

REKLAMA

Nie tylko biura. Specyficzni najemcy w nieruchomościach

  • Autor: Andrzej Lany, dyrektor zarządzania aktywami Karimpol Polska
  • 10 kwi 2018 12:05

Nie tylko biura. Specyficzni najemcy w nieruchomościach Andrzej Lany, dyrektor zarządzania aktywami Karimpol Polska

Przychodnie medyczne czy fitness kluby mają nieco inne wymagania dotyczące powierzchni biurowej niż tradycyjni najemcy. Specyficzny najem - mimo, że generuje więcej kosztów i zaangażowania po stronie dewelopera na etapie budowy - okazuje się jednak bardzo korzystny w dłuższej perspektywie.

REKLAMA

Rynek biurowy w Polsce ma się najlepiej od wielu lat i to zarówno pod względem popytu, jak i podaży. Buduje się coraz więcej, głównie ze względu na rosnące zapotrzebowanie sektora usług dla biznesu, który w Polsce dynamicznie się rozwija. I w ciągu najbliższych lat tendencja ta z pewnością utrzyma się na wysokim poziomie.

Obserwujemy, że najemcy dużych nowoczesnych budynków to - coraz częściej - nie tylko firmy, które przeznaczają wynajmowaną powierzchnię na biura. Swoje lokale w wysokościowcach otwierają kawiarnie, restauracje, kwiaciarnie czy sklepy – a zatem branże, które oferują wartość dodaną głównym najemcom biurowca oraz lokalnej społeczności. Potencjał, płynący z wynajmu powierzchni w biurowcach, dostrzegły również specyficzne sektory usługowe: przychodnie medyczne czy fitness kluby. Tacy najemcy reprezentują jednak specjalistyczny sektor usług dlatego też ich wymagania, co do wynajmowanej przestrzeni są szczególne i powinny zostać wdrożone przez dewelopera często już na etapie budowy biurowca.

Firma Karimpol przeprowadziła kilka transakcji najmu powierzchni dla specyficznych branż. Są to przychodnie medyczne – Lux Med (budynek Mistral, dawniej biurowiec należący do Karimpol Group ) oraz Medicover (budynek Equator II). W ubiegłym roku podpisaliśmy także umowę z siecią fitness klubów Zdrofit na wynajem powierzchni w powstającym na warszawskiej Ochocie biurowcu Equator IV. Z naszego doświadczenia możemy powiedzieć, że zdecydowanie lepiej jest wynająć powierzchnię z przeznaczeniem na funkcję medyczną czy fitness klub jeszcze przed rozpoczęciem budowy biurowca. Dlaczego? Ponieważ taka specyficzna działalność najemcy musi zostać uwzględniona w pozwoleniu na budowę i użytkowania budynku. W przychodni medycznej w grę wchodzą szczególne potrzeby techniczne, takie jak podłączenie wodno-kanalizacyjne w każdym gabinecie lekarskim, odrębny system wentylacyjny oraz szerokie korytarze. Często zdarza się, że najemca na potrzebę swojej działalności musi mieć możliwość instalacji ciężkiego sprzętu medycznego, a to z kolei wymaga od dewelopera wdrożenia zwiększonego dopuszczalnego obciążenia podłogi w budynku. Przychodnie medyczne generują większe koszty aranżacyjne, np. gęsty podział na gabinety lekarskie, odrębne wejście do budynku czy parking dla pacjentów, który wymaga odrębnego systemu parkingowego i zarządzania. Dlatego też taki najemca partycypuje finansowo w kosztach aranżacji, a sama umowa najmu zawierana jest zazwyczaj na długi okres np. 10 lat. Powierzchnie przeznaczone na klub fitness muszą z kolei gwarantować przede wszystkim odpowiednie wyciszenie akustyczne pomieszczeń, a także posiadać dodatkowo wzmocniony strop. Przy tego typu działalności prowadzonej przez najemcę niezbędne jest również uwzględnienie dodatkowej izolacji przeciwko drganiom podłogi. Z myślą o pacjentach przychodni medycznej czy klientach fitness klubu trzeba też pamiętać o odrębnym wejściu, niezależnym od wejścia głównego do biurowca. Takie rozwiązanie jest bardzo komfortowe między innymi ze względu na to, że najemcy z branży medycznej czy sportowej prowadzą swoją działalność w różnych, czasami nietypowych godzinach.

  • 1
  • 2

REKLAMA

PARTNERZY SERWISU Partner serwisu - CRESA Partner serwisu - CRESA Partner serwisu - Interbiuro Partner serwisu - Nowy Styl Partner serwisu - Penta partner portalu propertynews.pl Partner serwisu - Skanska Property Poland Sp. z.o.o. Partner serwisu - TDJ Partner serwisu - Vastint Partner serwisu - Workplace Solutions

PRIME PROPERTY PRIZE 2017

Do końca głosowania zostało


REKLAMA

Newsletter


Najważniejsze informacje portalu propertynews.pl prosto na Twój e-mail

Propertynews.pl: dołącz do nas na Google+

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

REKLAMA
REKLAMA