PARTNERZY PORTALU

partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl

REKLAMA

Niemiecka rewolucja na rynku

  • Autor: Propertynews.pl
  • 07 paź 2015 17:44

Niemiecka rewolucja na rynku Magali Marton, dyrektor działu badań w regionie EMEA firmy Cushman & Wakefield

Proces likwidacji niemieckich funduszy otwartych zapowiada olbrzymią zmianę na europejskim rynku inwestycyjnym. Do 2017 roku właściciela muszą zmienić nieruchomości o wartości nawet 9 mld euro.

REKLAMA

Z najnowszego raportu opublikowanego dziś przez międzynarodową firmę doradczą Cushman & Wakefield wynika, że w pierwszej połowie 2015 r. niemieckie fundusze otwarte sprzedały nieruchomości komercyjne o wartości 1,7 mld euro przy średnim dyskoncie w stosunku do wartości księgowej wynoszącym 4%.

W wyniku procesu likwidacji niemieckich funduszy otwartych, które będą zmuszone upłynnić do 2017 r. aktywa o wartości 9 mld euro, rośnie podaż produktów inwestycyjnych w wielu krajach.

Niemieckie fundusze otwarte ulokowały w nieruchomościach na całym świecie 82 mld euro, przy czym do 2017 r. osiemnaście funduszy rozpoczynających etap likwidacji planuje sprzedać aktywa o wartości prawie 10 mld euro (niemal 12%). Zdecydowana większość nieruchomości podlegających upłynnieniu (9 mld euro) znajduje się na terenie Niemiec (31%), krajów Beneluksu (26%) oraz Francji (18%).

Od 2012 r. wartość aktywów sprzedanych przez likwidowane niemieckie fundusze otwarte osiągnęła już poziom 14 mld euro. W ostatnich dwóch kwartałach 2014 r. odnotowano szybki wzrost transakcji, ale w pierwszej połowie bieżącego roku wartość zawartych transakcji sprzedaży wyniosła tylko 1,7 mld euro, czyli nieznacznie mniej niż średnia półroczna (2 mld euro) notowana od 2012 r.

Zmienia się struktura geograficzna sprzedaży, co odzwierciedla aktywne podejście funduszy do zarządzania procesami sprzedaży i ich umiejętność wykorzystywania aktualnych warunków rynkowych. Tak jak w drugiej połowie 2014 r., także w pierwszym półroczu bieżącego roku aktywa były upłynniane głównie w Niemczech (910 mln euro) i Wielkiej Brytanii (500 mln euro). Natomiast wartość aktywów sprzedanych na pozostałych rynkach gwałtownie się zmniejszyła - z 1,9 mld euro w latach 2013 i 2014 do zaledwie 250 mln euro.

W pierwszej połowie 2015 r. zmniejszył się wolumen sprzedaży, ale likwidowane fundusze były w stanie uzyskać znacznie lepsze ceny niż na początku procesu likwidacji. Dyskonto wynoszące 13% w transakcjach sprzedaży w 2014 r. zmniejszyło się w ostatnich sześciu miesiącach do 4%.

- Niemieckie fundusze otwarte wyraźnie zyskały na boomie na rynku inwestycyjnym w Europie i potrafią lepiej pokierować sprzedażą swoich aktywów. Uzyskane ceny w stosunku do wartości księgowych zależą od lokalizacji. W krajach Beneluksu fundusze sprzedają z dyskontem 26%, a w Wielkiej Brytanii premia sięga 47%, przy średnim dyskoncie w przypadku aktywów niemieckich wynoszącym 6%. Przewidujemy wzrost sprzedaży w ostatnich miesiącach bieżącego roku i w 2016 r. Niemieckie fundusze otwarte będą czynnie angażować się w proces likwidacji, aby uzyskać optymalną cenę za aktywa. Nadal posiadają aktywa w Europie o wartości 9 mld euro, głównie w Niemczech, w krajach Beneluksu i we Francji - powiedziała Magali Marton, dyrektor działu badań w regionie EMEA firmy Cushman & Wakefield.

Podobał się artykuł? Podziel się!

PARTNERZY SERWISU Partner serwisu - Echo Investment S.A. Partner serwisu - Interbiuro Partner serwisu - Nowy Styl Partner serwisu - Penta Partner serwisu - Skanska Property Poland Sp. z.o.o. Partner serwisu - Vastint Partner serwisu - Workplace Partner serwisu - Zinel

REKLAMA

Newsletter


Najważniejsze informacje portalu propertynews.pl prosto na Twój e-mail

Propertynews.pl: dołącz do nas na Google+

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

REKLAMA
REKLAMA