PARTNERZY PORTALU

partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl

REKLAMA

Niemieckie fundusze otwarte upłynniają nieruchomości. 10 inwestycji w Polsce zmieni właściciela - raport

  • Autor: Propertynews.pl
  • 02 kwi 2013 17:44

Niemieckie fundusze otwarte upłynniają nieruchomości. 10 inwestycji w Polsce zmieni właściciela - raport

Obecnie niemieckie fundusze otwarte posiadają w swoim portfelu na terenie Polski 10 nieruchomości. Są to głównie biurowce zlokalizowane w warszawskich dzielnicach - wynika z raportu DTZ. Specjaliści spodziewają się w najbliższym czasie sprzedaży większości inwestycji.

REKLAMA

W 2012 roku wartość aktywów sprzedanych przez GOE osiągnęła poziom 3,4 miliarda Euro. Łącznie w Europie przeprowadzono 27 transakcji sprzedaży nieruchomości wchodzących w skład portfolio GOE. Większość transakcji dotyczyła rynku francuskiego (40%) oraz brytyjskiego (30%). Fundusze wykorzystały sprzyjające warunki rynkowe i atrakcyjną wycenę nieruchomości. Zaskoczeniem było to, że w 2012 roku na swoim rodzimym rynku niemieckie fundusze nie były szczególnie aktywne - tylko 20% z przeprowadzonych transakcji dotyczyło rynku niemieckiego.

Wartość posiadanych przez GOE aktywów spadła z 25,8 miliarda Euro w 2011 roku do 21 miliardów Euro na koniec roku 2012, co oznacza spadek wartości tych aktywów o 19%. Największe spadki zanotowały SEB ImmoInvest i CS EuroReal - wartość aktywów netto zarządzanych przez te fundusze spadła odpowiednio o 1,7 miliarda Euro i 1,1 miliarda Euro w ciągu jednego roku.

Fundusze z terminami zamknięcia w 2013 roku, w 2012 były mniej aktywne niż się spodziewano - w ich portfelach pozostają aktywa o wartości 1,7 miliarda Euro. Można więc oczekiwać zwiększonej aktywności ze strony tych funduszy na europejskich rynkach, na których posiadają aktywa (zwłaszcza w Niemczech i Holandii).

- Największej sprzedaży możemy oczekiwać w 2014 roku, na który przypadają terminy zamknięcia trzech funduszy wliczając w to AXA Immoselect (2,2 miliarda Euro) oraz Degi International (1,3 miliarda Euro). Na 2017 rok z kolei przypadają terminy zamknięcia dwóch największych niemieckich funduszy: SEB ImmoInvest i CS EuroReal. Każdy z tych funduszy ma w swoim portfelu aktywa o wartości przekraczającej 4,5 miliarda Euro - mówi Magali Marton, Dyrektor Działu Badań na rynki Kontynentalnej Europy, Środkowego Wschodu i Afryki (CEMEA) w DTZ.

Upłynnianie aktywów GOE jest dalekie od zakończenia. Wartość aktywów ulokowanych w Europie to 18 miliardów Euro (z ogólnej sumy 21 miliardów Euro).

Najwięcej środków GOE ulokowały w Europie i to na terenie tego kontynentu na sprzedaż do 2017 roku trafi 6,5 miliona m kw. powierzchni wynajmowalnej (GLA). Aktywa podlegające upłynnieniu znajdują się przede wszystkim na terenie Niemiec (2,1 miliona m kw. GLA) i krajów Beneluksu (1,3 miliona m kw. GLA). Trzeci pod względem ilości metrów kwadratowych jest Region Europy Południowej (1,1 miliona m kw. GLA).

  • 1
  • 2

PARTNERZY SERWISU Partner serwisu - Echo Investment S.A. Partner serwisu - Interbiuro Partner serwisu - Nowy Styl Partner serwisu - Penta Partner serwisu - Skanska Property Poland Sp. z.o.o. Partner serwisu - Vastint Partner serwisu - Workplace Partner serwisu - Zinel

REKLAMA

Newsletter


Najważniejsze informacje portalu propertynews.pl prosto na Twój e-mail

Propertynews.pl: dołącz do nas na Google+

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

REKLAMA
REKLAMA