PARTNERZY PORTALU

partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl

REKLAMA

Nieruchomościowa Arka będzie działać dłużej, bo nie ma dobrych ofert na biurowce

 • Autor: Puls Biznesu
 • 28 wrz 2012 10:05

Nieruchomościowa Arka będzie działać dłużej, bo nie ma dobrych ofert na biurowce

Arka wydłuża okres funkcjonowania funduszu nieruchomościowego FIZ 1. Od ponad roku jego aktywa wyceniane na miliard złotych wystawione są na sprzedaż, jednak z 23 nieruchomości udało się sprzedać zaledwie siedem - czytamy w Pulsie Biznesu.

REKLAMA

W portfelu nieruchomości Arki pozostały same biurowce, które zdaniem zarządzającej funduszem Agnieszki Jachowicz cieszą się obecnie mniejszym zainteresowaniem. Zapewnia ona jednak, że budynki przynoszą stały dochód z najmu, a średnia stopa pustostanów wynosi zaledwie 5,57 proc.

Agnieszka Jachowicz wyjaśnia na łamach Pulsu Biznesu, że decyzja o wydłużeniu termin funkcjonowania funduszu została podjęta w celu uniknięcia sprzedaży nieruchomości pod presja czasu, którą potencjalni kupujący mogliby wykorzystać do składania ofert z zaniżonymi cenami. Podkreśla, że oferty są, ale składają je inwestorzy szukajacy okazji.

Uruchomiony w 2004 roku fundusz Arka Nieruchomości FIZ 1 będzie działał przez kolejne 1,5 roku. Gdyby w tym okresie nie udało się spieniężyć aktywów, to obowiązek sprzedaży spadnie na likwidatora - ING Bank Śląski - informuje Puls Biznesu.

Podobał się artykuł? Podziel się!
 • Tadeusz Ratajczyk 2014-11-12 20:35:33
  Ten,fundusz przyniosl korzysci jedynie ludzim ktorzy w nim pracowali. Byl tam Pan Michal Zimpel, odszedl podobno z powodow osobistych ,pytanie gdzie teraz bedzie tak dobrze zarzadzal? Chce to wiedzicc,poniewaz to miejsce trzeba omijac.Zapytalem na stronie banku ,ile kosztowaly koszty osobowe,to odeslano mnie do likwidatora.Panawiam pytanie......
 • J 2014-05-16 09:47:40
  Ten fundusz to jakiś przekręt podobny do Amber Gold. Przekręciarze przez 10 lat żyli na koszt inwestorów, a teraz jeszcze kolesiom z ING skapnie za likwidację. Tylko jak zwykle inwestorzy wyjdą z tego goli.
 • Robert 2014-03-12 16:06:10
  A może zastanowić się nad tym jak było możliwe otrzymanie minusowej stopy zwrotu po 10 latach zarządzania skoro pobierano czynsz z wynajmowanych nieruchomości przez 10 lat.
  Czy dochód z czynszu był mniejszy niż koszt zarządzania?
  Co więcej, średnie ceny nieruchomości komercyjnych i prywatnych są nadal wyższe od tych, które były 10 lat temu, a mimo to obecna wycena certyfikatów jest poniżej nominału z czasu emisji.
  Wiadomo już, że Fundusz nie osiągnie zamierzanego celu tzn. nie wykupi emitowanych certyfikatów. Dotychczas wykupiono zaledwie 30 %.
  Sytuację funduszu powinno się porównać do bankrutującej firmy nie będącej w stanie wykupić wyemitowanych obligacji. Sposób zakończenia funduszu poprzez likwidatora jest analogiczny jak w przypadku kończenia działalności przez bankruta. Te spostrzeżenia mają swoje odzwierciedlenie w cenie giełdowej certyfikatów zbliżonej do 50% nominału tzn. podobnie do wycen obligacji bankrutujących firm.
  Niestety poczucie poprawności zabrania komentatorom ekonomicznym podkreślania powyższych danych chociaż wynik ARKI NIERUCHOMOŚCI zasługuje na potępienie należne każdemu bankrutowi.

REKLAMA

PARTNERZY SERWISU Partner serwisu - CRESA Partner serwisu - CRESA Partner serwisu - Interbiuro Partner serwisu - Nowy Styl Partner serwisu - Penta partner portalu propertynews.pl Partner serwisu - Skanska Property Poland Sp. z.o.o. Partner serwisu - TDJ Partner serwisu - Vastint Partner serwisu - Workplace Solutions

PRIME PROPERTY PRIZE 2017

Do końca głosowania zostało


REKLAMA

Newsletter


Najważniejsze informacje portalu propertynews.pl prosto na Twój e-mail

Propertynews.pl: dołącz do nas na Google+

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

REKLAMA
REKLAMA