PARTNERZY PORTALU

partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl

REKLAMA

Niewielkie powierzchnie biurowe rozchwytywane przez najemców

  • Autor: PBM Południe Development
  • 18 cze 2012 09:51

Niewielkie powierzchnie biurowe rozchwytywane przez najemców

Niesłabnącym zainteresowaniem najemców cieszą się nieduże biura. W Warszawie ich liczba jest jednak ograniczona. Brakuje powierzchni 100- i 200-metrowych. Dlatego też za niewielkie moduły w prestiżowych kamieniach najemcy mogą zapłacić nawet 25 euro za mkw. - wynika z raportu przygotowanego przez PBM Południe Development.

REKLAMA

Szczególną rolę w rozwoju rynku nieruchomość biurowych odgrywa sektor nowoczesnych usług dla biznesu. Na przykład w Krakowie i Łodzi firmy go reprezentujące zajmują 40 proc. nowoczesnych zasobów powierzchni biurowej. To właśnie w Polsce centra usług biznesowych generują 40 proc. z ogólnej puli etatów w Europie Środkowo-Wschodniej. W branży pracuje aż 85 tys. specjalistów, czyli o połowę więcej niż w 2009 roku. Na koniec 2012 roku ma być ich już 100 tys.

Outsourcing jest więc jedną z najsilniejszych stron polskiego rynku biurowego. Polska została uznana za najbardziej dojrzałą lokalizację w Europie i jedną z pięciu czołowych na świecie dla tej branży.

Kolejną cechą charakteryzującą Polskę jest niska wartość pustostanów. To możliwe dzięki wysokiemu zainteresowaniu firm zachodnich i międzynarodowych korporacji. Popyt na biura utrzymuje się na niezmiennie wysokim poziomie - obecnie w budowie jest około miliona mkw. nowoczesnej powierzchni biurowej. To jednak nie wystarcza i w największych miastach kraju rosną stawki czynszowe - uważają analitycy Jones Lang LaSalle.

Szczególnie ważna z punktu widzenia naszego kraju jest Warszawa. Obecnie znajduje się tu 3,6 mln mkw. powierzchni biurowej. Do końca roku oddanych zostanie jednak aż 180 tys. powierzchni. Co ciekawe, najwięcej biur powstaje poza Centralnym Obszarem Biznesu. W Warszawie dość widoczny jest podział pomiędzy międzynarodowymi korporacjami a polskimi przedsiębiorstwami. Te pierwsze tworzą filie w ekskluzywnych biurowcach klasy A. To nie tylko wysokie warunki pracy, ale także chęć do podkreślenia swojej pozycji rynkowej. Mniejsze firmy zagraniczne i rodzime przedsiębiorstwa wolą biurowce mniejsze i bardziej oddalone od centrum. Po pierwsze oznacza to niższe koszty, ale również większe możliwości modyfikacji przestrzeni biurowej. Pewne znaczenie ma również położenie poza strefą płatnego parkowania.

Prezes PBM Południe Development, Andrzej Ołdakowski uważa także, że duży wpływ na wybór lokalizacji biura ma rodzaj prowadzonej przez firmę działalności. Jeśli nie wymaga ona bezpośredniego kontaktu z klientem, wtedy wybierane są budynki poza centrum.

Podsumowując, coraz częściej polskim rynkiem nieruchomości komercyjnych zainteresowani są zagraniczni inwestorzy. Według raportu Savillsa w I kwartale 2012 roku wartość transakcji wzrosła o 1/5 w stosunku do poprzedniego roku. Wolumen transakcji na koniec roku wyniesie najprawdopodobniej 2,5 mld euro. Również analitycy Cushman&Wakefield potwierdzają optymistyczne dane. W 2011 roku wartość transakcji wzrosła według nich o 1,152 mld euro, co oznacza wzrost aż o 86 proc.

Podobał się artykuł? Podziel się!

REKLAMA

PARTNERZY SERWISU Partner serwisu - CRESA Partner serwisu - CRESA Partner serwisu - Interbiuro Partner serwisu - Nowy Styl Partner serwisu - Penta partner portalu propertynews.pl Partner serwisu - Skanska Property Poland Sp. z.o.o. Partner serwisu - TDJ Partner serwisu - Vastint Partner serwisu - Workplace Solutions

PRIME PROPERTY PRIZE 2017

Do końca głosowania zostało


REKLAMA

Newsletter


Najważniejsze informacje portalu propertynews.pl prosto na Twój e-mail

Propertynews.pl: dołącz do nas na Google+

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

REKLAMA
REKLAMA