PARTNERZY PORTALU

partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl

REKLAMA

Nowe projekty kontra modernizowane biurowce. Kto wygra ten wyścig?

  • Autor: propertynews.pl
  • 12 kwi 2017 10:20

Nowe projekty kontra modernizowane biurowce. Kto wygra ten wyścig? fot. Armstrong

Według analiz JLL ponad jedną trzecią biurowców w Warszawie stanowią budynki 15-letnie lub starsze. Już dziś na rynku silnie widać nową falę – modernizacji zabytkowych i współczesnych budynków.

REKLAMA

Trend ten potwierdza też Armstrong, firma produkująca sufity podwieszane. Jak przyznają jej eksperci obecnie 40 proc. realizacji w stolicy stanowią nie nowe, ale właśnie remontowane obiekty biurowe.

Rynek nieruchomości największą uwagę skupia na nowych, coraz bardziej spektakularnych projektach. W stolicy trwa prawdziwy wyścig na wieże biurowe. A hotele i centra handlowe starają się zaskakiwać coraz bardziej innowacyjnym podejściem do architektury, wnętrz i funkcjonowania budynku. Tymczasem mniej szumnie, ale coraz bardziej znacząco w kontekście rynku i biznesu rozwija się segment remontów, modernizacji i rewitalizacji istniejących już budynków. I dotyczy to nie tylko obiektów zabytkowych, ale także tych wybudowanych w latach 70., 80., a coraz częściej też biurowców sprzed dwóch dekad.

Przykłady można by wymieniać długo. Gruntowną całościową lub częściową modernizację przechodzą lub już przeszły stołeczne inwestycje, m.in. biurowiec Ethos na Placu Trzech Krzyży, Warsaw Financial Center, Spectrum Tower, Cybernetyki Office, IBC przy Rondzie Jazdy Polskiej, Sienna Center czy gdański Allcon Park. - Kilka lat temu wśród projektów do których dostarczaliśmy sufity budynki modernizowane zdarzały się jako pojedyncze przypadki. Dziś rewitalizowane obiekty stanowią 40 proc. realizacji w Warszawie – przyznaje Maciej Kiepal, szef sprzedaży w polskim oddziale firmy Armstrong. – Najnowsze przykłady? Gruntowną modernizację przechodzi część biur w Prosta Office Center – budynku oddanym do użytku w 2006 roku przez Ghelamco, czyli zaledwie 10 letnim – dodaje Kiepal.

To naturalny rozwój rynku powierzchni komercyjnych. Podobnie od wielu lat dzieje się w krajach zachodnich, gdzie inwestycje biurowe, hotelowe czy handlowe nie powstają już w tak dużej liczbie jak w Polsce. Przedstawiciele firm zarządzających najmem podkreślają w swoich komentarzach iż niespotykana do tej pory liczba obiektów w Polsce będzie zbliżać się do wieku ok. 20 lat. Konieczność modernizowania obiektów związana jest bezpośrednio z walką o pozyskanie i utrzymanie najemców. Obiekty starsze, by nie wypaść z rynku muszą się modernizować i unowocześniać.

  • 1
  • 2

REKLAMA

PARTNERZY SERWISU Partner serwisu - CRESA Partner serwisu - Interbiuro Partner serwisu - Nowy Styl Partner serwisu - Penta partner portalu propertynews.pl Partner serwisu - Skanska Property Poland Sp. z.o.o. Partner serwisu - TDJ Partner serwisu - Vastint Partner serwisu - Workplace Solutions

PRIME PROPERTY PRIZE 2017

Do końca głosowania zostało


REKLAMA

Newsletter


Najważniejsze informacje portalu propertynews.pl prosto na Twój e-mail

Propertynews.pl: dołącz do nas na Google+

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

REKLAMA
REKLAMA