PARTNERZY PORTALU

partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl
partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl
partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl

REKLAMA

Nowe tendencje i oczekiwania w sektorze BPO - relacja z sesji BPO na Property Forum 2012

 • Autor: Propertynews.pl (Grażyna Kuryłło)
 • 20 wrz 2012 22:07

Nowe tendencje i oczekiwania w sektorze BPO - relacja z sesji BPO na Property Forum 2012

W rozwoju sektora BPO niezbędny jest życzliwy samorząd, który rzeczywiście chce takich inwestycji. - Potrzebna jest też promocja miejsca oraz infrastruktura - przekonywał w trakcie Property Forum 2012 Sławomir Majman, prezes zarządu Polskiej Agencji Informacji i Inwestycji Zagranicznych.

REKLAMA


ZOBACZ ZDJĘCIA Z SESJI

Centra usług biznesowych jeszcze 10 lat temu w Polsce nie istniały. Dziś nasz kraj pod względem liczby zatrudnionych osób w sektorze Business Process Outsourcing jest na trzecim miejscu na świecie. Po Chinach i Indiach.

Piotr Wojaczek, prezes zarządu Katowickiej Specjalnej Strefy Ekonomicznej, mówi, że początki ściągania inwestorów z branży biurowej były niezwykle trudne. Z różnych przyczyn. Prawo było niedoskonałe, a także urzędnicy robili trudności. W końcu udało się przełamać bariery biurokratyczne. Pomogło też miasto Katowice, które realizowało program rewitalizacji.

- Ruch zaczął się dopiero wtedy, gdy miasto ożyło. Dzisiaj oferujemy budynki klasy A poniżej 10 euro za metr kwadratowy. A zasoby ludzkie w Katowicach są nie do przebrania. Klienci teraz bardziej szukają lokalizacji alternatywnywnych, co może oznaczać, że kryzys bardziej w oczy nam zagląda - mówi prezes Piotr Wojaczek.

Branża ta zatrudnia 90 tys. pracowników w całej Polsce i tendencja jest rosnąca. Prognozy wskazują, że jeszcze w tym roku liczba zatrudnionych przekroczy 100 tys.

- Przekłada się to na popyt na powierzchnie biurowe w miastach regionalnych. W 2006 r., poza Warszawą, w ośmiu największych miastach regionalnych łączny zasób powierzchni biurowych wyniósł ok. 1 mln 100 tys. mkw. Na koniec I półrocza tego roku było to już 2 mln 300 tys. mkw. - mówi Tomasz Buras, dyrektor działu wynajmu powierzchni biurowych w Europie Środkowej, Savills.

W związku z tym rośnie konkurencja, jeśli chodzi o pracowników. Szczególnie jest to widoczne w miastach z tzw. pierwszej szóstki. Dlatego część firm, która chce ulokować kolejne biura w Polsce lub otworzyć pierwsze centrum usług w naszym kraju, rozważa mniejsze miasta regionalne, o liczbie ludności 200-300 tys. i mniej - nawet ok. 100 tys. mieszkańców.

- Na tych rynkach dzisiaj jest dość trudno znaleźć biurowiec klasy A, natomiast poważny bodziec popytowy w postaci zapytań od firm sektora BPO może spowodować, że deweloperzy zainteresują się tymi rynkami i odważą się wybudować te obiekty - uważa Tomasz Buras.

 • kiki 2012-09-22 00:54:55
  A powinno być w takiej kolejności:
  Bydgoszcz(360 tyś)
  Toruń (200 tyś)
  Olsztyn (150 tyś?)

PARTNERZY SERWISU Partner serwisu - Echo Investment S.A. Partner serwisu - Interbiuro Partner serwisu - Nowy Styl Partner serwisu - Penta Partner serwisu - Skanska Property Poland Sp. z.o.o. Partner serwisu - Vastint Poland Partner serwisu - Workplace

REKLAMA

Newsletter


Najważniejsze informacje portalu propertynews.pl prosto na Twój e-mail

Propertynews.pl: dołącz do nas na Google+

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

REKLAMA
REKLAMA