PARTNERZY PORTALU

partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl

REKLAMA

Nowe tendencje i oczekiwania w sektorze BPO - relacja z sesji BPO na Property Forum 2012

 • Autor: Propertynews.pl (Grażyna Kuryłło)
 • 20 wrz 2012 22:07

Nowe tendencje i oczekiwania w sektorze BPO - relacja z sesji BPO na Property Forum 2012

W rozwoju sektora BPO niezbędny jest życzliwy samorząd, który rzeczywiście chce takich inwestycji. - Potrzebna jest też promocja miejsca oraz infrastruktura - przekonywał w trakcie Property Forum 2012 Sławomir Majman, prezes zarządu Polskiej Agencji Informacji i Inwestycji Zagranicznych.

REKLAMA


ZOBACZ ZDJĘCIA Z SESJI

Centra usług biznesowych jeszcze 10 lat temu w Polsce nie istniały. Dziś nasz kraj pod względem liczby zatrudnionych osób w sektorze Business Process Outsourcing jest na trzecim miejscu na świecie. Po Chinach i Indiach.

Piotr Wojaczek, prezes zarządu Katowickiej Specjalnej Strefy Ekonomicznej, mówi, że początki ściągania inwestorów z branży biurowej były niezwykle trudne. Z różnych przyczyn. Prawo było niedoskonałe, a także urzędnicy robili trudności. W końcu udało się przełamać bariery biurokratyczne. Pomogło też miasto Katowice, które realizowało program rewitalizacji.

- Ruch zaczął się dopiero wtedy, gdy miasto ożyło. Dzisiaj oferujemy budynki klasy A poniżej 10 euro za metr kwadratowy. A zasoby ludzkie w Katowicach są nie do przebrania. Klienci teraz bardziej szukają lokalizacji alternatywnywnych, co może oznaczać, że kryzys bardziej w oczy nam zagląda - mówi prezes Piotr Wojaczek.

Branża ta zatrudnia 90 tys. pracowników w całej Polsce i tendencja jest rosnąca. Prognozy wskazują, że jeszcze w tym roku liczba zatrudnionych przekroczy 100 tys.

- Przekłada się to na popyt na powierzchnie biurowe w miastach regionalnych. W 2006 r., poza Warszawą, w ośmiu największych miastach regionalnych łączny zasób powierzchni biurowych wyniósł ok. 1 mln 100 tys. mkw. Na koniec I półrocza tego roku było to już 2 mln 300 tys. mkw. - mówi Tomasz Buras, dyrektor działu wynajmu powierzchni biurowych w Europie Środkowej, Savills.

W związku z tym rośnie konkurencja, jeśli chodzi o pracowników. Szczególnie jest to widoczne w miastach z tzw. pierwszej szóstki. Dlatego część firm, która chce ulokować kolejne biura w Polsce lub otworzyć pierwsze centrum usług w naszym kraju, rozważa mniejsze miasta regionalne, o liczbie ludności 200-300 tys. i mniej - nawet ok. 100 tys. mieszkańców.

- Na tych rynkach dzisiaj jest dość trudno znaleźć biurowiec klasy A, natomiast poważny bodziec popytowy w postaci zapytań od firm sektora BPO może spowodować, że deweloperzy zainteresują się tymi rynkami i odważą się wybudować te obiekty - uważa Tomasz Buras.

 • kiki 2012-09-22 00:54:55
  A powinno być w takiej kolejności:
  Bydgoszcz(360 tyś)
  Toruń (200 tyś)
  Olsztyn (150 tyś?)

PARTNERZY SERWISU Partner serwisu - Echo Investment S.A. Partner serwisu - Interbiuro Partner serwisu - Nowy Styl Partner serwisu - Penta Partner serwisu - Skanska Property Poland Sp. z.o.o. Partner serwisu - Vastint Partner serwisu - Workplace Partner serwisu - Zinel

REKLAMA

Newsletter


Najważniejsze informacje portalu propertynews.pl prosto na Twój e-mail

Propertynews.pl: dołącz do nas na Google+

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

REKLAMA
REKLAMA