PARTNERZY PORTALU

partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl

REKLAMA

Nowe trendy w inwestycjach w regionie Europy Środkowej i Wschodniej

  • Autor: propertynews.pl
  • 16 mar 2017 12:31

Nowe trendy w inwestycjach w regionie Europy Środkowej i Wschodniej fot. Pixabay

Wysokość inwestycji pochodzących z Azji może dorównać zeszłorocznej wartości lub ją przekroczyć. Inwestorzy z Azji widzą w regionie Europy Środkowej i Wschodniej możliwość dywersyfikacji dającej wyższe zwroty inwestycyjne, jednak wiążącej się z podwyższonym ryzykiem w porównaniu do inwestycji w Europie Zachodniej - wynika z raportu opublikowanego w trakcie MIPIM przez Colliers International: „The Changing of the Guard. New trends in CEE Investment”.

REKLAMA

- Jeśli ceny ropy i towarów utrzymają się na obecnym poziomie, kolejną „Republiką Południowej Afryki” pod względem kapitału z bardziej ryzykownych obszarów dla regionu CEE może stać się Turcja lub może Brazylia, Rosja albo państwa Bliskiego Wschodu i Afryki Północnej. Wierzymy, że inwestycje o wartości 5 mld EUR z obszaru państw grupy G-10 utrzymają się na tym poziomie w obliczu powolnego wzrostu stóp zwrotu z obligacji - mówi Mark Robinson, specjalista ds. badań w regionie CEE, Colliers International.

Wartość transakcji krajowych i transgranicznych w regionie CEE wzrosła z 1,1 mld EUR w roku 2011 do 2,6 mld EUR w zeszłym roku. Wzrost ten jest tym bardziej imponujący, ponieważ mniejsze transakcje stanowią większość część aktywności w tym obszarze. Można oczekiwać, że 21-procentowy udział regionu CEE we wszystkich inwestycjach o łącznej wartości 12,2 mld EUR w roku 2016 będzie rosnąć w roku 2017 i w kolejnych latach. Najbardziej prawdopodobnymi motorami tego wzrostu są względne poziomy zwrotów inwestycyjnych oraz rozbudowa siatki połączeń w regionie.

W przeciwieństwie do Węgier, Słowacji i Czech, Polska i Rumunia mają jeszcze daleką drogę do przebycia pod względem poprawy dostępności rynku nieruchomości komercyjnych dla lokalnych inwestorów. Polska może naciskać na uchwalenie ustawy o funduszach typu REIT lub zwiększać liczbę notowanych spółek. Ustawę o REIT wprowadzono w Bułgarii i na Węgrzech, ale na giełdach notowane są jedynie bułgarskie podmioty. Słowacja jest jedynym spośród sześciu państw regionu CEE, w którym fundusze emerytalne dokonują inwestycji w sektorze nieruchomości. Oczywiście ich aktywność w tym obszarze jest znacznie bardziej rozpowszechniona na terenie Europy Zachodniej. Nie widać zapowiedzi zmiany w tym zakresie w regionie Europy Środkowej i Wschodniej.

 

Podobał się artykuł? Podziel się!

PARTNERZY SERWISU Partner serwisu - CRESA Partner serwisu - Echo Investment S.A. Partner serwisu - Interbiuro Partner serwisu - Nowy Styl Partner serwisu - Penta partner portalu propertynews.pl Partner serwisu - Skanska Property Poland Sp. z.o.o. Partner serwisu - Vastint Partner serwisu - Workplace Solutions

PRIME PROPERTY PRIZE 2017

Do końca głosowania zostało


REKLAMA

Newsletter


Najważniejsze informacje portalu propertynews.pl prosto na Twój e-mail

Propertynews.pl: dołącz do nas na Google+

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

REKLAMA
REKLAMA