PARTNERZY PORTALU

partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl

REKLAMA

Nowe trendy w inwestycjach w regionie Europy Środkowej i Wschodniej

  • Autor: propertynews.pl
  • 16 mar 2017 12:31

Nowe trendy w inwestycjach w regionie Europy Środkowej i Wschodniej fot. Pixabay

Wysokość inwestycji pochodzących z Azji może dorównać zeszłorocznej wartości lub ją przekroczyć. Inwestorzy z Azji widzą w regionie Europy Środkowej i Wschodniej możliwość dywersyfikacji dającej wyższe zwroty inwestycyjne, jednak wiążącej się z podwyższonym ryzykiem w porównaniu do inwestycji w Europie Zachodniej - wynika z raportu opublikowanego w trakcie MIPIM przez Colliers International: „The Changing of the Guard. New trends in CEE Investment”.

REKLAMA

- Jeśli ceny ropy i towarów utrzymają się na obecnym poziomie, kolejną „Republiką Południowej Afryki” pod względem kapitału z bardziej ryzykownych obszarów dla regionu CEE może stać się Turcja lub może Brazylia, Rosja albo państwa Bliskiego Wschodu i Afryki Północnej. Wierzymy, że inwestycje o wartości 5 mld EUR z obszaru państw grupy G-10 utrzymają się na tym poziomie w obliczu powolnego wzrostu stóp zwrotu z obligacji - mówi Mark Robinson, specjalista ds. badań w regionie CEE, Colliers International.

Wartość transakcji krajowych i transgranicznych w regionie CEE wzrosła z 1,1 mld EUR w roku 2011 do 2,6 mld EUR w zeszłym roku. Wzrost ten jest tym bardziej imponujący, ponieważ mniejsze transakcje stanowią większość część aktywności w tym obszarze. Można oczekiwać, że 21-procentowy udział regionu CEE we wszystkich inwestycjach o łącznej wartości 12,2 mld EUR w roku 2016 będzie rosnąć w roku 2017 i w kolejnych latach. Najbardziej prawdopodobnymi motorami tego wzrostu są względne poziomy zwrotów inwestycyjnych oraz rozbudowa siatki połączeń w regionie.

W przeciwieństwie do Węgier, Słowacji i Czech, Polska i Rumunia mają jeszcze daleką drogę do przebycia pod względem poprawy dostępności rynku nieruchomości komercyjnych dla lokalnych inwestorów. Polska może naciskać na uchwalenie ustawy o funduszach typu REIT lub zwiększać liczbę notowanych spółek. Ustawę o REIT wprowadzono w Bułgarii i na Węgrzech, ale na giełdach notowane są jedynie bułgarskie podmioty. Słowacja jest jedynym spośród sześciu państw regionu CEE, w którym fundusze emerytalne dokonują inwestycji w sektorze nieruchomości. Oczywiście ich aktywność w tym obszarze jest znacznie bardziej rozpowszechniona na terenie Europy Zachodniej. Nie widać zapowiedzi zmiany w tym zakresie w regionie Europy Środkowej i Wschodniej.

 

Podobał się artykuł? Podziel się!

REKLAMA

PARTNERZY SERWISU Partner serwisu - CRESA Partner serwisu - CRESA Partner serwisu - Interbiuro Partner serwisu - Nowy Styl Partner serwisu - Penta partner portalu propertynews.pl Partner serwisu - Skanska Property Poland Sp. z.o.o. Partner serwisu - TDJ Partner serwisu - Vastint Partner serwisu - Workplace Solutions

PRIME PROPERTY PRIZE 2017

Do końca głosowania zostało


REKLAMA

Newsletter


Najważniejsze informacje portalu propertynews.pl prosto na Twój e-mail

Propertynews.pl: dołącz do nas na Google+

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

REKLAMA
REKLAMA