PARTNERZY PORTALU

partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl

REKLAMA

Nowe życie biur

  • Autor: propertynews.pl
  • 11 sie 2015 11:14

Nowe życie biur Fot. Shutterstock

W ciągu nadchodzących trzech lat liczba elastycznych biur na całym świecie może sięgnąć blisko 50 tys. Najwięcej będzie ich w Londynie - wynika z raportu firmy DTZ pt. How You Work.

REKLAMA

Elastyczne biura to powierzchnie pracy bez stałego przypisanego miejsca dla pracowników — różne stanowiska pracy służą różnym celom w zależności od konkretnego projektu i zespołu, który nad nim pracuje.

Raport analizuje rozwój elastycznych powierzchni biurowych, od centrów biznesowych z lat 80. do przestrzeni coworkingowej w XXI w. W ostatnich latach nastąpił dynamiczny rozwój tego formatu i szacuje się, że do 2018 r. na świecie będzie blisko 50 tys. takich miejsc pracy.

Londyn prowadzi na arenie międzynarodowej pod względem liczby elastycznych miejsc pracy, których na terenie całego miasta jest blisko tysiąc. Stanowi to ponad 10-procentowy wzrost od 2010 r. i 5% łącznej podaży powierzchni biurowej w stolicy Wielkiej Brytanii. Takie miasta jak Nowy Jork, Berlin i Szanghaj również odnotowały dynamiczny wzrost od 2010 r. Elastyczne biura stanowią obecnie do 8% globalnej podaży powierzchni biurowych. 

— Środowisko pracy ulega zmianie, a elastycznych powierzchni poszukują już nie tylko firmy z sektora technologicznego, kreatywnego czy mediowego, ale coraz częściej również korporacje, które dopiero wchodzą na rynek elastycznych biur. Firmy technologiczne jako pierwsze wykorzystały powierzchnie biurowe do budowania filozofii swoich produktów, ale teraz dołączają do nich kolejne branże — mówi Sophy Moffat, zastępca dyrektora w londyńskim Zespole Inwestycji i Wynajmu Powierzchni w DTZ i współautorka raportu.

Raport wskazuje pięć kluczowych czynników komercyjnych i kulturowych, które napędzają wzrost popytu na elastyczne powierzchnie biurowe:

1. Ekonomia i wymóg ograniczenia kosztów i zwiększenia efektywności.
2. Prostota pozwalająca firmom skupić się na głównej działalności biznesowej.
3. Elastyczna lokalizacja w okresie silnego popytu na nieruchomości komercyjne w centralnych dzielnicach biznesowych.
4. Wzrost i globalizacja świata korporacyjnego.
5. Wsparcie ze strony korporacji i rządów wyrażone poprzez wdrożenie elastycznych zasad pracy.

Pięć kluczowych czynników kulturowych napędzających trend:

1. Przedsiębiorczość i wzrost samozatrudnienia.
2. Wzrost znaczenia technologii i gospodarki cyfrowej.
3. Komunikacja i współpraca dzięki nowoczesnym technologiom.
4. Rekrutacja i utrzymanie pracowników w warunkach rywalizacji o talenty.
5. Rozwój sieci profesjonalnych i korporacyjnych.

  • 1
  • 2

PARTNERZY SERWISU Partner serwisu - Echo Investment S.A. Partner serwisu - Interbiuro Partner serwisu - Nowy Styl Partner serwisu - Penta Partner serwisu - Skanska Property Poland Sp. z.o.o. Partner serwisu - Vastint Partner serwisu - Workplace Partner serwisu - Zinel

REKLAMA

Newsletter


Najważniejsze informacje portalu propertynews.pl prosto na Twój e-mail

Propertynews.pl: dołącz do nas na Google+

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

REKLAMA
REKLAMA