PARTNERZY PORTALU

partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl

REKLAMA

Nowoczesne open space’y nie przypominają szwalni

 • Autor: propertynews.pl
 • 26 wrz 2017 09:22

Nowoczesne open space’y nie przypominają szwalni fot. PTWP

Nie bójmy się open space’ów. To już nie są znane z przeszłości szwalnie. Inwestowanie w dobrze zaaranżowaną przestrzeń biurową pozwala na zatrzymanie pracowników i przyciągnięcie nowych – stwierdziła Mariola Stawińska, Senior HR Business Partner HB Reavis Poland na sesji „Dobrze zaprojektowane biuro to inwestycja w ludzi. Jak być magnesem dla pracowników i sprostać ich oczekiwaniom”, która odbyła się podczas Property Forum 2017.

REKLAMA

Zmiana organizacji biura z systemu gabinetowego na open space’owy wymaga przygotowania personelu. Na przykład firma HB Reavis Poland organizowała badania i warsztaty, w których uczestniczyli oddelegowani z każdego działu ambasadorzy.

- Wymyśliliśmy, aby patronem tej zmiany zostały Minionki. Odegrały świetną rolę w trakcie przeprowadzki i tuż po niej, gdy trzeba było ustalić kodeks użytkowania nowo zaaranżowanej przestrzeni – opowiada Mariola Stawińska, Senior HR Business Partner HB Reavis Poland.

Dodaje, że zasady ułożone zostały w porozumieniu z wszystkimi pracownikami. – A minionkowe muffinki podczas uroczystego otwarcia ładnie podkreślały tę wspólnotę – przyznaje Mariola Stawińska.

Dodaje, że potem podczas rekrutacji przyszli pracownicy, którzy oglądali nowe biuro wychodzili zachwyceni, mówiąc: „U was jest bardzo fajnie, chcę tu pracować”.

- W dodatku przez dwa lata po przeprowadzce znacznie się poprawiła komunikacja w firmie i zaangażowanie pracowników. Sądzę, że inwestowanie w przestrzeń biurową pozwala na zatrzymanie pracowników i przyciągnięcie nowych – wyjaśnia Mariola Stawińska.

Biuro typu: kopiuj wklej

Z kolei Maciej Markowski, dyrektor ds. workplace strategy Cushman & Wakefield zwraca uwagę na to jak ważne są badania, które mają zobrazować oczekiwania firmy, jeśli chodzi o wygląd biura.

– Badania mówią jak ludzie pracują. Drugim ich celem jest zarządzanie zmianą, czyli przekonanie pracowników, że dane rozwiązanie się sprawdzi – tłumaczy Maciej Markowski.

Ekspert dodaje, że najważniejszym elementem, którego nie można pomijać jest zrozumienie celów biznesowych firmy poprzez zorganizowanie warsztatów.

– Pokażą one, czy priorytetem jest cięcie kosztów, co jest bardzo częste, czy zatrzymanie pracowników, czy poprawa komunikacji – wyjaśnia Maciej Markowski.

Firma Cushman & Wakefield w czerwcu zebrała 120 tys. ankiet z całego świata. Dzięki takiej dokumentacji można zrozumieć jakie przestrzenie pomogły przy tworzeniu wspólnoty, albo dały możliwość pracy w skupieniu. Jednak, jak podkreśla Maciej Markowski, warto podejść do każdej firmy indywidualnie.

- System „kopiuj - wklej” jest poważnym grzechem. Przez ostatnie lata wciąż powtarzałem: nie każda firma potrzebuje biura Google’a. To był mój wielki ból, bo prawie każdy mówił: Chcę mieć takie biuro – opowiada Maciej Markowski.

Dlatego jego zdaniem w badaniach należy łączyć ilość z jakością, czyli wywiady i ankiety, które pozwalają się każdemu wypowiedzieć z obiektywną obserwacją faktycznie wykorzystywanej powierzchni.

Podobał się artykuł? Podziel się!
 • giekar 2017-09-27 11:24:52
  Czytam artykuł, a z tyłu głowy mam takie *bla... bla... bla...*. Potrzebne są jakieś posegregowane przykłady ze zdjęciami. To tylko newiele znaczące słowa wytrychy. Szkoda czasu.
 • Podpis 2017-09-27 10:18:03
  Co za infantylne podejscie. Czuje sie zazenowana, ze jako pracownik korporacji jestem oceniana jak niedorozwoj umyslowy. Co sie tyczy open space`ow - wiekszosc osob, ktora pracuje glowa, nie rekoma widzi jak bardzo spada wydajnosc pracy, kiedy trzeba wlozyc dodatkowy wysilek w koncentracje uwagi.

REKLAMA

 • 10.

  JUBILEUSZOWA EDYCJA 14-16 maja 2018, Katowice • Spodek i MCK • Metropolia GZM

Pobierz aplikację EEC
WIĘCEJ
PARTNERZY SERWISU Partner serwisu - CRESA Partner serwisu - Interbiuro Partner serwisu - Nowy Styl Partner serwisu - Penta partner portalu propertynews.pl Partner serwisu - Skanska Property Poland Sp. z.o.o. Partner serwisu - TDJ Partner serwisu - Vastint Partner serwisu - Workplace Solutions

PRIME PROPERTY PRIZE 2017

Do końca głosowania zostało


REKLAMA

Newsletter


Najważniejsze informacje portalu propertynews.pl prosto na Twój e-mail

Propertynews.pl: dołącz do nas na Google+

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

REKLAMA
REKLAMA