PARTNERZY PORTALU

partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl
partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl
partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl

REKLAMA

Nowoczesność i prestiż w starych murach - rozmowa z Markiem Jasińskim, odpowiedzialnym za projekt Ufficio Primo

  • Autor: Propertynews.pl
  • 10 wrz 2013 11:11

Nowoczesność i prestiż w starych murach - rozmowa z Markiem Jasińskim, odpowiedzialnym za projekt Ufficio Primo

Realizacja warszawskiego projektu Ufficio Primo to jedna z najgłośniejszych modernizacji zabytku na rynku nieruchomości komercyjnych w ostatnich latach. Inwestycja pochłonęła około 60 mln zł. Choć za te pieniądze można było wybudować nowy, większy biurowiec, inwestor jest przekonany o słuszności przedsięwzięcia. Obiekt służy bowiem nie tylko jako powierzchnia biurowa, ale - jak mówi Marek Jasiński, członek zarządu w spółce Euro Invest, do której należy budynek, odgrywa coraz ważniejszą rolę zarówno jako prestiżowe centrum biznesowe, jak i element kultury miasta.

REKLAMA

Dlaczego projekt Ufficio Primo powstał właśnie w kamienicy przy ul. Wspólnej 62?

Ufficio Primo to budynek wyjątkowy - zarówno pod względem architektury, jaki i lokalizacji. A właśnie takie budynki są w polu zainteresowania naszego inwestora.

Obiekt zaprojektował jeden z najsłynniejszych polskich architektów - Marek Leykam. Pierwotnie miała to być siedzibą prezydium rządu. Budowla została ukończona w 1952 roku i przeznaczona specjalnie dla Bolesława Bieruta. Nie urzędował on w nim jednak ani godziny. 

Budynek ten był swoistym „figlem architektonicznym" - został zaprojektowany w stylu renesansowego miejskiego pałacu, choć był to czas, kiedy obowiązywał socrealizm. Jego konstrukcja to żelbetowy walec wpisany w żelbetowy sześcian. Podczas projektowania dla prezydium rządu bardzo duże znaczenie miały kwestie bezpieczeństwa. Dlatego budynek posiadał także schron przeciwatomowy, który obecnie już nie istnieje - nie był potrzebny, a jego istnienie mogło w przyszłości zagrozić budowli.

Choć Ufficio Primo nie został wpisany na listę zabytków, został objęty ochroną konserwatora i traktowaliśmy go z wielkim szacunkiem. We współpracy z miejskim konserwatorem udało nam się zachować jego oryginalny charakter.

Jaki był cel modernizacji?

Budynek został zrealizowany w latach 50. i zgodnie z ówczesnymi standardami. Dzięki modernizacji podnieśliśmy jego standard do klasy A+. Zależało nam na tym, by bez względu na swoje ostateczne przeznaczenie - a rozważaliśmy między innymi siedzibę luksusowej uczelni, obiekt biurowy czy o charakterze użyteczności publicznej typu muzeum - pełnił rolę ważnego miejsca na mapie Warszawy, by służył miastu.

Z jakimi trudnościami spotkali się Państwo pracując nad inwestycją?

Jednym z głównych wyzwań, przed jakimi stanęli projektanci, była kwestia połączenia starego obiektu z nowoczesnymi instalacjami. Przy dokładniejszym badaniu otoczenia okazało się, że dookoła budynku jest zespół kabli i rurociągów kablowych, których użytkownikiem było wiele firm - poczynając od Telekomunikacji Polskiej, przez MON aż po sieci komórkowe. Przełożenie wszystkich instalacji wiązało się z długotrwałymi robotami inżynierskimi - zarówno projektowymi, jak i kwestią koordynacji prac. To był naprawdę długi proces.

PARTNERZY SERWISU Partner serwisu - Echo Investment S.A. Partner serwisu - Interbiuro Partner serwisu - Nowy Styl Partner serwisu - Penta Partner serwisu - Skanska Property Poland Sp. z.o.o. Partner serwisu - Vastint Poland Partner serwisu - Workplace

REKLAMA

Newsletter


Najważniejsze informacje portalu propertynews.pl prosto na Twój e-mail

Propertynews.pl: dołącz do nas na Google+

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

REKLAMA
REKLAMA