PARTNERZY PORTALU

partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl

REKLAMA

Nowoczesność i prestiż w starych murach - rozmowa z Markiem Jasińskim, odpowiedzialnym za projekt Ufficio Primo

  • Autor: Propertynews.pl
  • 10 wrz 2013 11:11

Nowoczesność i prestiż w starych murach - rozmowa z Markiem Jasińskim, odpowiedzialnym za projekt Ufficio Primo

Realizacja warszawskiego projektu Ufficio Primo to jedna z najgłośniejszych modernizacji zabytku na rynku nieruchomości komercyjnych w ostatnich latach. Inwestycja pochłonęła około 60 mln zł. Choć za te pieniądze można było wybudować nowy, większy biurowiec, inwestor jest przekonany o słuszności przedsięwzięcia. Obiekt służy bowiem nie tylko jako powierzchnia biurowa, ale - jak mówi Marek Jasiński, członek zarządu w spółce Euro Invest, do której należy budynek, odgrywa coraz ważniejszą rolę zarówno jako prestiżowe centrum biznesowe, jak i element kultury miasta.

REKLAMA

Dlaczego projekt Ufficio Primo powstał właśnie w kamienicy przy ul. Wspólnej 62?

Ufficio Primo to budynek wyjątkowy - zarówno pod względem architektury, jaki i lokalizacji. A właśnie takie budynki są w polu zainteresowania naszego inwestora.

Obiekt zaprojektował jeden z najsłynniejszych polskich architektów - Marek Leykam. Pierwotnie miała to być siedzibą prezydium rządu. Budowla została ukończona w 1952 roku i przeznaczona specjalnie dla Bolesława Bieruta. Nie urzędował on w nim jednak ani godziny. 

Budynek ten był swoistym „figlem architektonicznym" - został zaprojektowany w stylu renesansowego miejskiego pałacu, choć był to czas, kiedy obowiązywał socrealizm. Jego konstrukcja to żelbetowy walec wpisany w żelbetowy sześcian. Podczas projektowania dla prezydium rządu bardzo duże znaczenie miały kwestie bezpieczeństwa. Dlatego budynek posiadał także schron przeciwatomowy, który obecnie już nie istnieje - nie był potrzebny, a jego istnienie mogło w przyszłości zagrozić budowli.

Choć Ufficio Primo nie został wpisany na listę zabytków, został objęty ochroną konserwatora i traktowaliśmy go z wielkim szacunkiem. We współpracy z miejskim konserwatorem udało nam się zachować jego oryginalny charakter.

Jaki był cel modernizacji?

Budynek został zrealizowany w latach 50. i zgodnie z ówczesnymi standardami. Dzięki modernizacji podnieśliśmy jego standard do klasy A+. Zależało nam na tym, by bez względu na swoje ostateczne przeznaczenie - a rozważaliśmy między innymi siedzibę luksusowej uczelni, obiekt biurowy czy o charakterze użyteczności publicznej typu muzeum - pełnił rolę ważnego miejsca na mapie Warszawy, by służył miastu.

Z jakimi trudnościami spotkali się Państwo pracując nad inwestycją?

Jednym z głównych wyzwań, przed jakimi stanęli projektanci, była kwestia połączenia starego obiektu z nowoczesnymi instalacjami. Przy dokładniejszym badaniu otoczenia okazało się, że dookoła budynku jest zespół kabli i rurociągów kablowych, których użytkownikiem było wiele firm - poczynając od Telekomunikacji Polskiej, przez MON aż po sieci komórkowe. Przełożenie wszystkich instalacji wiązało się z długotrwałymi robotami inżynierskimi - zarówno projektowymi, jak i kwestią koordynacji prac. To był naprawdę długi proces.

PARTNERZY SERWISU Partner serwisu - Echo Investment S.A. Partner serwisu - Interbiuro Partner serwisu - Nowy Styl Partner serwisu - Penta Partner serwisu - Skanska Property Poland Sp. z.o.o. Partner serwisu - Vastint Partner serwisu - Workplace Partner serwisu - Zinel

REKLAMA

Newsletter


Najważniejsze informacje portalu propertynews.pl prosto na Twój e-mail

Propertynews.pl: dołącz do nas na Google+

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

REKLAMA
REKLAMA