PARTNERZY PORTALU

partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl

REKLAMA

Nowy Rynek pełen funkcji. Skanska przedstawia współtwórców projektu

  • Autor: PropertyNews.pl
  • 05 gru 2017 15:14

Nowy Rynek pełen funkcji. Skanska przedstawia współtwórców projektu Fot. mat. pras.

Skanska przedstawiła kolejne pracownie architektoniczne, które zaangażują się w projekt Nowego Rynku w Poznaniu. Na powierzchni blisko 4 ha powstanie kompleks liczący około 100 tys. mkw. - jedną czwartą zajmą biurowce.

REKLAMA

Wpływ na wygląd inwestycji będą miały obok pracowni JEMS Architekci i Maćków Pracownia Projektowa medusa group i Ultra Architekci.

W pierwszym etapie prac przy budowie Nowego Rynku w Poznaniu powstanie 6-kondygnacyjny budynek biurowy o powierzchni użytkowej ponad 25 tys. mkw. Planowany termin oddania do użytku I etapu to drugi kwartał 2019 roku. Docelowo na dawnego dworca autobusowego powstanie cały kompleks budynków biurowych.

- To bardzo atrakcyjna lokalizacja. Bliskość dworca kolejowego i terenów targowych z jednej strony, sąsiedztwo Starego Browaru, terenów zielonych wzdłuż ringu Stübbena, a trochę dalej – Rynku Starego Miasta stanowi o niezwykłym potencjale tego miejsca. W poszukiwaniu pomysłów, które miały stać się podstawą do sformułowania zasad kształtowania zespołu na pierwszy plan wysunęła się idea stworzenia nowego placu miejskiego. Jest to po części kontynuacja myślenia o nowym kształcie przestrzennym tej części Poznania, która została zaprezentowana w zwycięskiej pracy na zagospodarowanie terenów Wolne Tory (Mycielski Architecture & Urbanism (MAU). Analiza struktury przestrzennej Starego Miasta, jaką wykonaliśmy w czasie przygotowywania pracy konkursowej, zwróciła naszą uwagę na niezwykłą wartość, jaką mają poznańskie rynki. To one od wieków stanowiły o kupieckim charakterze tego miasta. Były miejscami skupiającymi aktywność, organizowały życie miasta. Dlatego nasz projekt (jak się okazało – zwycięski), którego główną ideą była realizacja placu miejskiego, nazwaliśmy Nowym Rynkiem. I to pojęcie się przyjęło. Spodobało się inwestorowi, a także – o ile wiem – władzom miasta - mówi Paweł Majkusiak, wspólnik w pracowni JEMS Architekci.

- Jesteśmy pracownią, która często zajmuje się  problemem rehabilitacji miast. Tutaj, w Poznaniu, rozumiemy to jako przywrócenie całkiem wydzielonego kwartału, mającego kiedyś zupełnie inne funkcje, z powrotem do miasta. To co w tym przedsięwzięciu jest istotne to danie szansy, żeby faktycznie ten tytuł - Nowy Rynek - się ziścił. Aby to się stało musi powstać kilka budynków, które dadzą zalążek nowej dostępnej przestrzeni nie tylko dla pracowników biur, ale dla wszystkich poznaniaków - mówi Przemo Łukasik, architekt medusa group.

Wewnątrz Nowego Rynku powstanie ogólnodostępny rynek dla wszystkich poznaniaków. 

 Więcej na ten temat: Grono gigantów polskiej architektury projektujące Nowy Rynek w Poznaniu poszerza się

 

Podobał się artykuł? Podziel się!

REKLAMA

PARTNERZY SERWISU Partner serwisu - CRESA Partner serwisu - Interbiuro Partner serwisu - Nowy Styl Partner serwisu - Penta partner portalu propertynews.pl Partner serwisu - Skanska Property Poland Sp. z.o.o. Partner serwisu - TDJ Partner serwisu - Vastint Partner serwisu - Workplace Solutions

PRIME PROPERTY PRIZE 2017

Do końca głosowania zostało


REKLAMA

Newsletter


Najważniejsze informacje portalu propertynews.pl prosto na Twój e-mail

Propertynews.pl: dołącz do nas na Google+

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

REKLAMA
REKLAMA