PARTNERZY PORTALU

partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl

REKLAMA

O czym powinien wiedzieć warszawski najemca

  • Autor: Propertynews.pl
  • 24 maj 2017 13:11

O czym powinien wiedzieć warszawski najemca Martin Lipiński, szef działu Office Axi Immo

Rynek biurowy w Warszawie należy do najemców i stawia szeroki wachlarz możliwości w odniesieniu do wyboru powierzchni oraz negocjacji z właścicielami budynków. Równolegle wyzwania dla firm stawiają przemiany na rynku pracy - czytamy w najnowszej publikacji „Projekt biuro” Axi Immo.

REKLAMA

W I kwartale 2017 roku na warszawski rynek biurowy trafiło ponad 84 tys. mkw. nowej powierzchni biurowej. Wynik ten powiększył całkowity wolumen nowoczesnej powierzchni biurowej w stolicy do prawie 5,12 mln mkw. Inwestycje nie zwalniają tempa. Towarzyszy im silna absorbcja ze strony najemców – w I kw. 2017 wynajęto prawie 200 tys. mkw., co oznacza wzrost o 28 proc. w stosunku do analogicznego okresu roku ubiegłego. Wskaźnik pustostanów utrzymuje się na stabilnym, stosunkowo wysokim poziomie 14,1 proc. , co umacnia pozycję negocjacyjną firm myślących o relokacji lub renegocjacji umowy.

- Bieżący rok powinien przynieść dalszy wzrost wskaźnika powierzchni niewynajętej, głównie ze względu na wysoki poziom inwestycji spekulacyjnych na rynku warszawskim. Jest to doskonały czas dla firm, którym kończą się umowy najmu i okazja dla tych chcących zrewidować swoje umowy oraz potrzeby w zakresie powierzchni biurowej. Właściciele biurowców są skłonni do ustępstw w negocjacjach i proponują najemcom szeroki pakiet zachęt od wakacji czynszowych do pakietów na aranżację nowego biura - komentuje Martin Lipiński, szef działu Office Axi Immo.

Jak czytamy w publikacji Axi Immo, średnie stawki za wynajem biura w centrum Warszawy utrzymują się na poziomie od 19 do 23 EUR/mkw., natomiast w pozostałych lokalizacjach od 13 do 17 EUR/mkw. W starszych obiektach i na Mokotowie w ostatnich kilku miesiącach odnotowano wyraźne spadki czynszów.

Analitycy zwracają uwagę na przemiany na rynku pracy w Warszawie: rekordowo niskie bezrobocie – na poziomie 2,8 proc. na początku roku i rynek pracownika. Konkurencja w walce o pracownika jest szczególnie duża w sektorach usług dla biznesu czy IT i dotyczy wszystkich szczebli zatrudnienia. Co więcej, prognozy nie są dla pracodawców optymistyczne, gdyż liczba studentów spada (z 270 tys. w 2011 do 243 tys. studentów w 2016 roku). Atrakcyjne miejsce pracy to jeden z atutów w walce o specjalistów w nowych warunkach rynkowych, zwłaszcza jeśli chodzi o nabór pracowników wśród tzw. millenialsów. Generacja urodzona w latach 1983-2000 zwraca uwagę nie tylko jak pracuje, ale też w jakim miejscu. Pracodawcy, aby przyciągnąć talenty muszą dopasować się do specyficznych wymagań nowego pokolenia.

 

Podobał się artykuł? Podziel się!

PARTNERZY SERWISU Partner serwisu - CRESA partner portalu propertynews.pl Partner serwisu - Interbiuro Partner serwisu - TDJ Partner serwisu - Echo Investment S.A. Partner serwisu - Nowy Styl Partner serwisu - Penta Partner serwisu - Workplace Solutions Partner serwisu - Skanska Property Poland Sp. z.o.o. Partner serwisu - Vastint Partner serwisu - RD BUDPRIME PROPERTY PRIZE 2017

Do końca głosowania zostało


REKLAMA

Newsletter


Najważniejsze informacje portalu propertynews.pl prosto na Twój e-mail

Propertynews.pl: dołącz do nas na Google+

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

REKLAMA
REKLAMA