PARTNERZY PORTALU

partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl

REKLAMA

O GTC może znów być głośno

  • Autor: Propertynews.pl
  • 08 gru 2015 15:11

O GTC może znów być głośno Thomas Kurzmann, prezes zarządu GTC

Duże zmiany w strukturze właścicielskiej oraz uruchomienie zapowiadanego od lat nowego projektu w Warszawie to kluczowe wydarzenia w spółce GTC w mijającym roku. Firma nie zamierza jednak zwalniać tempa i przygotowuje się do szybszej ekspansji.

REKLAMA

W 2014 roku spółka Globe Trade Center podjęła działania związane z optymalizacją wydatków. Jednocześnie zachowano na podobnym poziomie przychody z najmu, co umożliwiło wygenerowanie zysków z działalności operacyjnej. Otwarto też m.in. nowy biurowiec Pascal w Krakowie.

Firma pracowała nad sprzedażą Galerii Jurajskiej  oraz Galerie Kazimierz. Centrum w Krakowie zmieniło właściciela na przełomie roku. Co do obiektu w Częstochowie wciąż nie ma informacji o potencjalnym inwestorze.

Planowana była również sprzedaż innych projektów o wartości nawet 50 mln euro.Wszystko po to, żeby m.in. obniżyć wysoki poziom zadłużenia. Z drugiej strony w marcu ubiegłego roku ogłoszono strategię polegającą na zakupie ktywów generujących gotówkę oraz realizację wybranych nowych projektów, przy pomocy środków pochodzących ze sprzedaży aktywów non-core.

Najważniejszym zadaniem było przygotowanie dwóch dużych inwestycji handlowych w Warszawie. Galeria Północna opóźniała się z powodu konieczności zakupu działek od miasta. Galeria Wilanów z kolei musiała uzyskać pozytywne warunki zabudowy.

Na celowniku GTC znalazły się również inne rynki europejskie, m.in. Węgry, Rumunia i Serbia.

Rok 2014 zakończył się utrzymaniem poziomu przychodów ze sprzedaży. Firma osiągnęła jednak znaczną stratę netto - głównie przez duży spadek wartości nieruchomości w różnych krajach Europy Centralnej. Nie udało się także wyemitować akcji, które miałyby zostać wykorzystane do rozpoczęcia bardziej dynamicznego rozwoju.

Rok 2015 to przede wszystkim praca nad uzyskaniem pozwoleń administracyjnych dla galerii handlowych w Warszawie. Podpisano duże umowy najmu, m.in. z Carrefourem i Grupą LPP.

Ważną datą w 2015 roku dla  GTC był kwiecień br. Spółka sprzedała Centrum Biurowe Kazimierz w Krakowie za około 42 mln euro. Dzięki temu firma pozyskała 13 mln euro wolnej gotówki na cele inwestycyjne. W tym samym czasie zaprezentowano konkretną strategię akwizycyjną. Na celowniku znalazły się firmy i nieruchomości o wartości 190 mln euro. GTC poinformowało również o planach realizacji pięciu projektów deweloperskich o powierzchni 140 tys. mkw.: UBP2 w Łodzi, Platinum 6 w Warszawie, Galerię Wilanów w Warszawie oraz dwie inwestycje w Belgradzie: Block 41C i Ada Mall.

Spółką zainteresowanie wyraził fundusz Lone Star. Pod koniec marca ogłoszono wezwanie na zakup 33,5 proc. akcji. Inwestor posiadał w tym momencie 32,5 proc. udziałów dewelopera. Fundusz za cel postawił sobie osiągnięcie poziomu 66 proc.

PARTNERZY SERWISU Partner serwisu - Echo Investment S.A. Partner serwisu - Interbiuro Partner serwisu - Nowy Styl Partner serwisu - Penta Partner serwisu - Skanska Property Poland Sp. z.o.o. Partner serwisu - Vastint Partner serwisu - Workplace Partner serwisu - Zinel

REKLAMA

Newsletter


Najważniejsze informacje portalu propertynews.pl prosto na Twój e-mail

Propertynews.pl: dołącz do nas na Google+

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

REKLAMA
REKLAMA